Left Sidebar Content

מדע ותפיסת המציאות

הכול כתוב מראש?

יש המאמינים כי מה שנכתב עליך מלמעלה לא תוכל לברוח ממנו, יש המאמינים שזו שטות גמורה. כשמשהו נראה כמו צירוף מקרים בלתי אפשרי, מיד נזרקים לאוויר ביטויים כמו מכתוב או קארמה. איך עובד הסרט שנקרא חיים? הכול צפוי והרשות נתונה? הכול אצלנו בדמיון, סוג של אמונה טפלה? כדי להתקדם קצת בתפיסה ניעזר בחכמת הקבלה.

הדומם, הצומח והחי נשלטים לחלוטין על ידי פקודות הטבע. אינסטינקטים. קטר האבולוציה מושך אותם קדימה בלי לשאול אותם מאומה. בני אדם, מבחינה מסוימת, מנוהלים באופן דומה, אלא אם כן הם לוקחים שליטה על מה שקורה להם בחיים. איך עושים זאת? שאלה טובה, תיכף ננסה לאתר רמזים ראשונים.

בכל מערכת הטבע אין שום דבר שקורה סתם. אין מקרה. גם אם איננו מזהים את החוקיות שפועלת במצב מסוים, אין זה משנה את העובדה שהיא קיימת. לו הכרנו באופן מושלם את כל המערכות של אדם כלשהו, הפסיכולוגיה שלו, הפיזיולוגיה, כל מה שפועל בו ומזיז אותו, יכולנו לחזות מראש מה תהיה תגובתו בכל מצב נתון. אמנם כלפי עצמו נראה לו שהוא מקבל החלטות, מחשב סיכונים והזדמנויות ובוחר כיצד לפעול, אבל אנחנו היינו כבר מבינים שלא כך הוא. זה רק נראה לו שהוא עצמאי, מפני שהוא לא מודע לכוחות שמנהלים אותו. מה יקרה לו ברגע הבא? אין לו מושג.

נתבונן במהלך חייו של מישהו: נולד למשפחה מסוימת, קיבל חינוך מסוים, הסתובב בחברה כזו או אחרת, צבא, טיול, לימודים, חתונה, ילדים וקריירה מפוארת. ממרחק השנים, כשאנשים מביטים לאחור על מה שעבר עליהם, נוצרת מין תחושה שהחיים גלגלו אותם קדימה דרך כל מיני מצבים ואירועים, והם בסך הכול הגיבו. נכון, כלפי העתיד תמיד יש תחושה שביכולתנו לקבוע לפחות חלק מהדברים כי בלעדיה לא היינו מסוגלים לחיות, אבל כלפי העבר, עם הצטברות ניסיון החיים מרגישים יותר ויותר שקרה בדיוק מה שהיה צריך לקרות.

כך חיים רוב רובם של בני האדם, מנוהלים לחלוטין על ידי כוחות עלומים. לעומת זאת, יש אנשים שמתעוררות בהם שאלות עמוקות וניתנת להם הזדמנות לקחת את הגורל בידיים. הם לומדים לפרוץ מגדרי הזרימה הטבעית שמוכתבת לכל אדם מהלידה עד למיתה, חודרים לתוך תוכנת ההפעלה של המציאות ומשתלבים בה כשותפים פעילים.

מהי אותה תוכנה שבה כתוב הכול מראש? איפה היא נמצאת? על רגל אחת, מדובר בתוכנה הכללית של התפתחות המציאות, והיא נמצאת בשדה כוחות הטבע שבתוכו אנו נמצאים. לתוכנת ההתפתחות קוראים "מחשבת הבריאה". זוהי נוסחה כללית אשר מקדמת את החומר היסודי שטבוע בכל פרט בבריאה, חומר שמוגדר כ"רצון לקבל הנאה ותענוג", מצורתו הראשונה ועד לצורתו הסופית.

אם הכול ידוע מראש, אז לשם מה בכלל אנחנו קיימים? כדי שבהתפתחותנו נגיע למצב בו נוכל לחדור לאותה התוכנה ולקבוע בה שינויים נכונים. התוכנה מחכה לזה, כביכול, היא רוצה לפתח אותנו עד למצב שבו נהיה מסוגלים לעכל אותה ולהיות בה מרכיבים חיוביים. איך אדם יכול לעכל את התוכנה? את זה מלמדת חכמת הקבלה. בעזרתה אנו מתחילים להבין את התוכנה, מגלים מה עלינו לשנות ביחס שלנו למציאות כדי להיכלל בתוכנת ההפעלה, לומדים כיצד לבצע בה עדכונים ומשפיעים לטובה על גורלנו.

מן המקורות

"במחשבה אחת נאצלה ונבראה כל המציאות הזו, עליונים ותחתונים יחד, עד ככלות הכול בגמר התיקון. אשר אותה המחשבה היחידה, היא הפועלת את הכול, והיא עצם כל הפעולות, והיא מקבלת התכלית, והיא מהותה של היגיעה, והיא עצמה מציאות כל השלמות והשכר המקווה".

בעל הסולם - הרב יהודה אשלג, "תלמוד עשר הספירות", א, הסתכלות פנימית, ח

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 886 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 66 ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>hafatza</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content