Left Sidebar Content

הרב"ש

כמנהג המקובלים, היה משכים לפנות בוקר לשיעורים של אביו, ובימים עבד כתפסן ברזל, בבניין ובסלילת כבישים. תפיסתו הייתה שאדם חייב לעבוד לפרנסתו, ואסור לו להתקיים מנדבות, הרב"ש

אנו עומדים בפני שינוי היסטורי מהותי, עלייה לרמה הבאה בהתפתחותנו כבני אדם. בדרך לשם נזדקק לתרופה נגד האגו, שמרחיק בינינו והורס כל חלקה טובה. את התרופה לאגו פיתחו עבורנו הרב יהודה אשלג ובנו הרב ברוך שלום אשלג, חכמי הקבלה הגדולים של המאה ה-20. בזכותם נפתחת לנו דלת לחיים חדשים, ולכן הם האנשים החשובים ביותר לעולם היום.

מורי, הרב ברוך שלום אשלג (רב"ש), נולד בוורשה ב-1907. הוא גדל במשפחה מיוחדת, אביו היה 'בעל הסולם', מחבר פירוש הסולם לספר הזוהר. ב-1921 עלתה המשפחה ארצה וגרה בירושלים. בצעירותו קיבל הסמכה לרבנות גם מהרב קוק וגם מהרב זוננפלד, כפי שדרש ממנו אביו.

כמנהג המקובלים, היה משכים לפנות בוקר לשיעורים של אביו, ובימים עבד כתפסן ברזל, בבניין ובסלילת כבישים. תפיסתו הייתה שאדם חייב לעבוד לפרנסתו, ואסור לו להתקיים מנדבות. הקפיד שכך ינהגו גם תלמידיו, משך כל ימי חייו.

השערים נפתחים

כשהגעתי אל הרב"ש ב-1979 מצאתי אדם צנוע מאוד, נסתר, שלא פתח את עצמו במאומה לאף אחד. הוא היה בן 72 ואני הייתי צעיר ממנו בארבעים שנה. היו לו אז מספר תלמידים מבוגרים שלמדו איתו עוד מאז ימי אביו.

הרב"ש הסביר לי שכדי להתפתח רוחנית אני צריך קבוצה של חברים שילמדו יחד איתי. יצאתי לתת הרצאות על קבלה לציבור הרחב. כתוצאה מהן הגיעו ב-1984 אל הרב"ש לבני ברק כארבעים תלמידים צעירים, תל אביבים חילונים. מאז, החל הרב"ש לכתוב לנו כל שבוע מאמרים שמסבירים איך אנשים צריכים להתקשר זה לזה, כדי לגלות ביניהם כוח עליון של חיבור ואהבה.

הרב"ש המשיך בדרכו של אביו ופתח את שערי החכמה העתיקה של הקבלה לכל אדם. הם הבינו שלאחר החזרה ארצה, עם ישראל זקוק לפנימיות התורה כדי לחזור לצורתו המתוקנת וללמוד להתעלות מעל שנאת חינם שמחריבה אותו. שניהם הקדישו את חייהם לפיתוח שיטה מעשית לחיבור שתתאים לזמנינו, ובעזרתה נוכל להתעלות לדרגה הבאה של קיומנו הרוחני, השלם והנצחי.

מטרה אחת, שתי דרכים

חכמי הקבלה גילו שהמין האנושי מתפתח בתוך מערכת הטבע, אשר מקדמת אותנו אל חיבור מושלם בין כל בני האדם. בדרגה זו, נרגיש ונתפקד כאיש אחד בלב אחד.

במערכת מוגדרות שתי דרכים בהן נוכל להגיע אל אותה מטרה. דרך אחת היא דרך ייסורים, ובה נספוג מכות קשות עד שנכיר בכך שאנו מוכרחים להתחבר. הדרך השנייה היא דרך האור, דרך התיקון, ובה אנו מפתחים בעצמנו את ההכרה והמודעות שלנו. דרך זו נעימה וקלה, ובה החיים הופכים להיות הרפתקה אינסופית.

העניין הוא שטבע האדם הוא אגואיסטי, כל אחד רגיל לחשוב על עצמו בלבד. ככל שהאגואיזם הצר מתפתח, התופעות השליליות מתרבות ואנו מתנגשים זה בזה יותר ויותר. יעידו על כך אירועי השנה האחרונה בישראל ובעולם.

תפקידה של שיטת התיקון הוא לפתח בנו את היכולת להתחבר אל האחר, כפי שדורש כלל הכללים של "ואהבת לרעך כמוך". השיטה כוללת מתודות מיוחדות אשר מעוררות כוח מחבר הטמון בעמקי מערכת הטבע, והוא משדרג את הטבע האנושי ומקרב בין בני אדם.

הדרגה הבאה

בדרגה הבאה של התפתחותנו, עלינו להפוך לאדם מתוקן, אדם שהתעלה מעל האגו שלו ונעשה דומה לכוח העליון. הכוח העליון שבטבע, תכונתו היא אהבה ונתינה טהורה. כשנלמד להתחבר זה לזה באמת, נגלה אותו בקשרים בינינו.

החיבור בינינו יפתור את כל הבעיות בחיינו, וייקח אותנו אל פסגת הקיום האנושי. כל אחד ידאג לשלומו של האחר, יחשוב איך לעזור ולסייע לו, וכך כולנו באופן הדדי. הילדים שלנו יוכלו להסתובב חופשי בכל מקום, כי כולם יתייחסו יפה זה לזה. כמו במשפחה טובה.

בחיבור נגלה כוח מיוחד, כוח של חיבור ואהבה שביכולתו לרפא הכול. למה? כי כולנו חלקים ממערכת אחת, וכשאנו מתחילים להתחבר נכון, המערכת הזו מתחילה לתפקד בהרמוניה, חוזרת לחיים. בתוך מערכת היחסים המיוחדת שניצור, נתחיל להרגיש חיים חדשים, רוחניים, עליונים, נצחיים ושלמים.

אל המקום הנפלא הזה סללו לנו דרך שני המאורות הגדולים, בעל הסולם ובנו הרב"ש. ההליכה לשם, היא עלינו.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 625 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 66 ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content