Left Sidebar Content

תרבות | ארכיון תרבות

הרמוניה של ניגודים

מסע בין כוכבים עם רוני סומק

רוני סומק – משורר, מורה ומדריך סדנאות לכתיבה יוצרת – מחפש את החיבור בין ההרמוניה שבטבע לבין "המִגְרש האנושי". הוא פוגש את הרב לייטמן ותוהה בדבר מעטה הסודיות והאמונות השונות שנקשרו בקבלה

רוני סומק: שלום הרב לייטמן. אני מאוד שמח לפגוש אותך, כי בימים שלמדתי פילוסופיה יהודית באוניברסיטה, מצאתי את עצמי לא פעם עומד מול ארון הספרים הקבלי; אך ככל שהתעמקתי יותר בעולם הקבלה, הרגשתי שאני מבין פחות.

יש כמה שאלות שעדיין מרחפות אצלי מהתקופה ההיא, והייתי מאוד שמח לקבל עליהן תשובות. והשאלה הראשונה שלי היא:

לפי חכמת הקבלה, איפה עומד האדם בתוך המגרש הזה שנקרא "בריאה"?

הרב לייטמן: האדם הוא מרכז הבריאה, ועליו להתפתח עד לדרגה הנצחית והשלמה שבה נמצא הכוח העליון של הבריאה.

רוני סומק: אבל כשקוראים עיתון או צופים בחדשות, מגלים שתפארת הבריאה, האדם, עושה מעשים מאוד לא מפוארים. מה אומרת הקבלה על "קֶצֶר" כזה שמתגלה בבריאה?

הרב לייטמן: בבריאה אין "קצרים" ואין שום דבר רע, ה"רוע" נולד רק בגלל השימוש המוטעה שלנו בכל מה שקיים לפנינו. אם נביט בבריאה, בטבע, נגלה שתמיד פועלים בו יחד שני כוחות מנוגדים: חום וקור, משיכה ודחייה וכן הלאה. שני הכוחות הגדולים והמנוגדים ביותר, הם כוח האהבה וכוח השנאה - כוחות שנמצאים רק באדם. האדם מגיע אל שיא התפתחותו כאשר הוא מצליח לרכז בתוכו את שני הכוחות המנוגדים האלה בצורה נכונה וליצור מהם משהו חדש והרמוני.

רוני סומק:  הרמוניה של ניגודים?

הרב לייטמן: בדיוק. הרמוניה שמושגת רק כאשר האדם מתחבר עם החוק העליון של הטבע, שמסדר ומיישב בתוכו את כל הניגודים.

רוני סומק: אני אוהב את התיאור הזה של ההרמוניה, אבל אני לא מצליח להבין איך בדיוק מתקיים הטנגו הזה בין הטוב לבין הרע בטבע.

הרב לייטמן: אין "טוב" ואין "רע", אלו פשוט שתי צורות הטבע. זאב שטורף כבש הוא לא רע, וגם חום או קור הם לא רעים. הרוע נמצא במישור אחר לגמרי, באופן השימוש של האדם בדברים.

רוני סומק:  זה מזכיר לי שקראתי פעם על איזו שמורת טבע שהיו בה מאה איילות, ויום אחד כשהגיע אדם לאותה שמורה הוא גילה שהיא מוקפת בנמרים. האדם החליט להתערב בהנהגת הטבע והרג את הנמרים. תוך שנה קפץ מספר האיילות ממאה לחמש מאות, אך תוך שלוש שנים הוא ירד לעשרים, כיוון שלא היו שם נמרים שיטרפו את האיילות החולות שהפיצו מגפה.

אז כנראה שבטבע הכול מתנהל בצורה הרמונית ומושלמת, בדיוק כמו שאתה מתאר. אבל במגרש שלנו, המגרש האנושי, אנחנו בכל זאת פוגשים בהרבה כאב.

הרב לייטמן: נכון, כי בכל מה שקשור לדרגת האדם, פועלים חוקי טבע אחרים לגמרי, שאותם אנו לא מכירים. לפי הקבלה, ה"רוע" נמצא אך ורק ברצון האגואיסטי של האדם להזיק לזולת ולנצל אותו. האגו האנושי שדוחף אותנו להזיק זה לזה, הוא הדבר היחיד שניתן להגדיר אותו כ"רע". זאב שטורף כבשה אינו רוצה להזיק לה, הוא פשוט מבצע את פקודות הטבע.

רוני סומק:  ואילו האדם הוא חיה חושבת.

הרב לייטמן:  נכון, וכדי להגיע למצב של איזון עם כוחות הטבע, על האדם ללמוד כיצד להפעיל את הרגש ואת השכל שלו בצורה נכונה. זהו התהליך שחכמת הקבלה מכנה "תיקון", וברגע שנדע להשתמש בנוסחה הזו, נבנה חברה אנושית מושלמת.

רוני סומק: אז למה הקבלה עוטפת את עצמה באיזה מין לבוש של סודיות? אם אתה ואחרים כל כך רציתם להגיע לזה, ואתם מגיעים לסוד, ומפענחים אותו ומקבלים תשובות לכל השאלות - אז למה בעצם להסתיר?

הרב לייטמן: זאת לא הקבלה, זה מה שהאחרים "הדביקו" לה. המקובלים לא הסתירו דבר, הם כתבו ספרים. הספרים הללו אמנם מובנים רק לאלה שנמצאים כבר בתוך העניין, אבל גם אם תפתח ספר פיזיקה קוונטית או איזשהו ספר רפואה, הרי לא תבין שום דבר, זה ברור. צריך להיות מומחה לנושא, מדובר במדע - חכמת הקבלה. מדע מאוד מורכב, גדול, על המציאות שנסתרת מאיתנו...

רוני סומק: כשסיפרתי לחברים שלי שאני נפגש איתך היום, אחד מהם אמר "אה, קבלה, שבתאי צבי וכל אלה..." ושאלתי היא, איך מסבירים לאדם מהי חכמת הקבלה שאינה קשורה לכל הפולקלור שנקשר לשמה: קמעות, חוטים אדומים וכן הלאה?

הרב לייטמן: אני חושב שהיום אנשים כבר מתחילים להבין שחכמת הקבלה לא עוסקת בקמעות, בחוטים אדומים או בכל מיני דברים אחרים שניסו לשייך לה בעבר.

היום מתברר לכולם, שחכמת הקבלה היא מדע מדויק, שתפקידו לגלות לנו את המציאות העליונה ולאפשר לנו להרגיש את הכוחות, שמסתתרים מאחורי החומר ומנהלים את העולם שלנו. ברגע שנממש את שיטת הקבלה ונכיר את החוקים האלה, נוכל להיכנס אל תוך המציאות העליונה ונתמלא באושר הגדול ביותר שהאדם מסוגל להרגיש.

רוני סומק: תודה רבה לך.

הרב לייטמן: תודה לך.

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content