Left Sidebar Content

מדע ותפיסת המציאות | מדע ותפיסת המציאות - כתבות נוספות

התקבלה הודעה חדשה (:

sms, מסנג'ר, icq – יש מצב שתצליחו לתקשר כמו הדור הצעיר: בקיצור, בקודים וללא צורך להיחשף באמת. אבל כמו כל דבר, גם זה זמני, ולמען האמת זוהי רק מדרגה נוספת בדרך אל החיבור הפנימי האמיתי, החיבור שבלב
מאת: דודי אהרוני

בעולמנו המודרני אין לדור הצעיר זמן למילים ארוכות, מעטפות ובולים. את מקומם תפסו המסך, המקלדת והטלפון הנייד.

מחקר חדש של חברת "BBDO אינטראקטיב" שהתפרסם לאחרונה, מגלה כי שבעים ושבעה אחוזים מילדי ישראל בגילאי 12-6 מבלים רוב זמנם בשיחה באמצעות תוכנות מסרים מיידיים. היכולת להתגבר על מגבלות של זמן ומקום על ידי שפת קודים וטכנולוגיה חדשנית, הפכה את הכפר הגלובלי והתזזיתי למקום קצת קר ומנוכר.

האם התקשורת הווירטואלית מובילה אותנו לקראת עידן של ניכור הולך ומחריף, או שמא אנו עדים להיווצרותו של דור הנמצא בדרכו לגילוי הקשר העמוק והאמיתי שבאנושות? מכתבי הקבלה מגיע אלינו מסרון ברור...

הנדריקס: אהלן טל!!!!1

טלטל: היי אחי, מ'מצב?...

הנדריקס: בסדר. מה עושה?

טלטל: מתכונן לבגרות בלשון ):

הנדריקס: בא למגרש?       

טלטל: רגל או סל?

הנדריקס: תלוי במה שתפסיד מהר יותר... (:

טלטל: סבבה, ב3 אני שם. שלח הודעה לחבר'ה...

הנדריקס: טוב. אסַמֵס לך כשאהיה למטה...

חומר למחשב(ה)

בילדותי לא חלמתי שאזכה לחיות בעידן שבו מכשירי קשר עתידניים מחוברות הקומיקס, יהפכו לאבן יסוד בחיי החברה של כל ילד בן שש ומעלה. כשרציתי לשחק עם חבר נאלצתי להשתמש בטכנולוגיה עתיקה הנקראת רגליים, וכשהגעתי לביתו מתנשף נאלצתי לצרוח את שמו "מלמטה" על מנת לחסוך את העלייה במדרגות. בדרך כלל היה זה ראשה של אמו הכעוסה שבצבץ ראשון בחלון.

עברו לא מעט שנים והיום אני יכול לנסוע ברכבת לעבודה ולשלוח מסרים במהירות המחשבה לאותו חבר, שנמצא בצדו השני של העולם. וגם הסיכוי שאמו תענה, כבר לא מאיים כמו פעם...

כמו ילדים רבים בגילה, גם בתי בת העשר מְתַקְשרת עם חברותיה בעיקר דרך המסנג'ר או ב-SMS, ולפעמים אפילו נדמה לי שאני מצליח לפענח חלק מהשיחה... שפת המסרונים שהתפתחה בקרב הצעירים, היא שפה תמציתית הבנויה ברובה משילוב בין קיצורי מילים, סלנג, אייקונים וביטויים דו-משמעיים היכולים להתפרש במגוון אופנים.

לעומת בני הנוער שמרחפים להם בטבעיות במרחב הווירטואלי, בני הדור שלי מרגישים את הניכור המלווה את הקלות הבלתי נסבלת של ה-SMS.

אז מה צופן לנו העתיד? האם את נכדיי אפגוש רק דרך מסך LCD, ללא מגע אנושי, חם וביתי?

נשמה, נהיה בקשר

כתבי הקבלה מספרים לנו כי על מנת להבין את מהות הקשר בין בני האדם, עלינו להכיר את שורשו. השורש הזה, אומרים המקובלים, מצוי במקום שבו זמן ומרחב אינם קיימים.

על מנת שנצליח להבין במעט את כוונתם, הם מפשטים את דבריהם ומספרים כי פעם כולנו היינו מחוברים לנשמה כללית אחת - נשמת אדם הראשון. הנשמה הכללית הזו היא כמו גוף שמורכב מתאים רבים שמקיימים ביניהם קשר הדדי והדוק. הדרך שלנו לתקשר באופן וירטואלי באמצעות האינטרנט והטלפונים הניידים, מנסה לדמות במקצת את האופן שבו מתקשרים חלקי אותה נשמה כללית. בשלב מסוים בהתפתחותה נשברה הנשמה הכללית לאינספור חלקים, ועם שבירתה איבדנו את תחושת הקשר ההדדי כתאים בגוף חי. הפירוד יצר בנו תחושת ריק ושנאה, ומאז התחלנו לחפש שלא במודע תחליפים לאותה הרגשה שלמה שפעמה בנו.

למעשה, כל המערכות החברתיות שיצרנו, מחפשות במהותן את הדרך לשחזר את אותו הקשר שנעלם.

מחוברים בניתוק

שחקן מפתח בהיווצרות הנתק בין חלקי הנשמה הכללית הוא האגו, שתפס את מרכז הבמה, ומאז השבירה רק הלך והתעצם, והגיע לשיא בימינו.

האגו גורם לנו להרגיש שאנו תלויים באחרים על מנת למלא את צרכינו, ושהיינו מעדיפים למלא אותם ממקור אחר, ושהאחרים... ייעלמו.

אנחנו לא מסוגלים לסבול את העובדה כי אנו מחוברים יחד בעל כורחנו. ה'ביחד' הזה מעיק עלינו. מתוך אותה תחושת מועקה, אנו מחפשים דרכים שונות להתנגד ולהתכחש לחיבור שאליו אנו צריכים לחזור. אמצעי התקשורת המיידיים מדמים את שני המצבים הרגשיים האלה.

מצד אחד - אנו רוצים להיות עם כולם, ומצד שני - אנו רוצים להישאר מוגנים מאחורי מסך המחשב או הטלפון הנייד. מתברר, וההבנה הזו כבר מחלחלת עמוק, שלמרות הטכנולוגיה המדהימה שעומדת מאחורי הטלפונים הניידים והאינטרנט, הם לא מחברים את האנשים באמת, אלא מאפשרים לנו להיות מחוברים בניתוק זה מזה.

הרגשת הניתוק, שרק תלך ותחריף עם הזמן, תחשוף את העובדה כי יש בנו צורך לחיבור אמיתי. חיבור שלא ניתן לקיים באמצעות המדיה הווירטואלית. נְגַלֶה שיש הכרח לשדרג את רשת הקשרים שלנו לרשת עמוקה ופנימית יותר, שתתבסס על מחשבות ורצונות שישוטטו בינינו באופן טבעי וישיר.  

קבלה - Connecting People

העידן שבו אנו חיים הוא שלב הכנה מתקדם בהתפתחותה של האנושות. בסוף התהליך ניצבת המטרה להתאחד שוב כנשמה אחת.

אנחנו כבר קרובים ממש לגילוי כי מהותו של העולם אינה החומר, אלא הידע האינסופי שמנהל את כל מה שמתרחש סביבנו.

השיטה והדרך להגיע אל אותו ידע ממתינה לנו בסבלנות בספרי המקובלים, שנכתבו לפני אלפי שנים. המסרים המובאים באותם ספרים, יובילו אותנו לפיתוח היכולת והרצון להרגיש את המחשבות והתשוקות של הסובבים אותנו. קשר הדדי כזה יאפשר את החיבור לאותו ידע עליון ללא אמצעים מלאכותיים.

ההתפתחות הבלתי נמנעת של האנושות תיצור גם בתקשורת הווירטואלית שפה אחת לכולם, שפה פנימית המתבססת על רגש והבנה עמוקה של הסובבים אותנו.

הדרך החווייתית שבה מתקשר הדור הצעיר, מהווה באופן בלתי מודע את התשתית לקשר המחודש בין חלקי הנשמה הכללית.

כשיתחדש הקשר האמיתי בינינו, נרגיש את הנשמה האחת ונחיה באושר ובתענוג נצחיים.

בינתיים אנחנו עדיין יושבים מאחורי הצג, אלמוניים ומשוחררים, חושפים רגשות מבלי להיחשף בפומבי, ומוצאים מפלט רגעי מלחץ ומקודים חברתיים. השלב הבא יהיה להוריד את המסכות ולהתחבר באמת, בלב.

...קיבלתם הודעה חדשה :)

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content