Left Sidebar Content

מדע ותפיסת המציאות

חיים בסרט?

האם העולם שלנו הוא סוג של מציאות מדומה? אנליסטים של הבנק אוף אמריקה טוענים שיש לכך סבירות של עשרים עד חמישים אחוז. למעשה, הם לא הראשונים שעוסקים בהשערות כאלה, קדמו להם לא מעט פילוסופים בדורות הקודמים. מסתבר שהשגרה האפורה תמיד הייתה משהו שנחמד להוסיף לו קצת מסתורין ופנטזיות עלומות. על רקע זה, מסקרן לראות מה נכתב בספר הזוהר כבר לפני אלפיים שנה, לגבי האופן שבו בני אדם באמת קולטים את תמונת המציאות.

נתחיל בציטוט: "אף על פי שבפועל אנו רואים הכול ממול פנינו, מכל מקום, כל בעל שׂכל יודע בבירור, שכל הנראה לנו, אינו אלא בפנימיות מוחנו בלבד" (בעל הסולם - הרב יהודה אשלג, "מבוא לספר הזוהר", לד).

חכמי הקבלה גילו שאנחנו חיים בסרט, אשר מוקרן בתוך המוח והלב שלנו. כלומר, מה שאני חווה עכשיו כחיים מוקרן מתוך הרצונות והמחשבות שלי, שעוברים איזשהו תהליך וכל הזמן משתנים. לצורך המחשה, כמו שאנו רואים על כוכבים רחוקים התרחשות מתמדת של ריאקציות ותגובות, כך גם בתוכנו פנימה מתרחשים כל מיני תהליכים שאת התוצאה מהם אנו חווים כ"חיים שלנו".

למעשה, אני רואה סרט שבו אני נמצא בגוף מוצק, חם וחי, פועל בצורה מסוימת, אומר למישהו משהו. אבל האם זה "אני" שפועל? מסתבר שלא. כל פעולה ופעולה שלי היא רק תוצאה מכוחות פנימיים שבונים אותה, ואני הוא רק המבצע.

איך המנגנון הזה עובד? הכוח היסודי שממנו אנו בנויים הוא "רצון לקבל הנאה ותענוג". הרצון לקבל כל הזמן מגיב לכוח מיוחד שפועל עליו, אשר נקרא בחכמת הקבלה בשם "האור העליון". כתוצאה מכך, הרצון לקבל בונה בי כל מיני תמונות וצורות, בכל רגע ורגע.

אני חושב שזה אני שפועל, מדבר, מתנהג באופן מסוים ולא אחרת, אך כל תנועותיי הן בסך הכול ביטוי חיצוני לכוחות הפנימיים שפועלים בי. למעשה, גם כוחות אלה לכשעצמם אינם אלא תוצאה בלבד מכוחות נעלמים, פנימיים עוד יותר, שאיננו מזהים כלל.

השאלה החשובה היא אחת: אם אכן אנחנו נמצאים בסרט, האם יש ביכולתי לחדור אל תוך המערכת שמפעילה אותי, ולהשפיע על מהלך העניינים באופן אקטיבי? האם אני מסוגל להתקדם לרמה של בחירה חופשית או שלנצח אהיה יצור מופעל?

לפי חכמת הקבלה התשובה היא בהחלט כן. האדם נולד להיות חופשי. כל אדם יכול ללמוד לחדור לתוך מערכת ההפעלה של המציאות, לדעת את העבר, ההווה והעתיד, לרכוש מוח, רגש וכוח ברמה חדשה, לפתח יכולת להשפיע ולשנות את הדברים שמתרחשים במציאות לטובה.

עד שזה קורה, שולט במציאות שלנו כוח רע. תפקידו הוא לקדם אותנו להכרה בתמצית הרע, שהוא הרצון האגואיסטי של אנשים לנצל אחרים לטובתם. הכוח הרע הזה טבוע באדם מלידה, כמו שנאמר "יצר לב האדם רע מנעוריו" (בראשית ח, כא), והוא מאוד מאוד ערמומי. גם כשאיננו מבחינים בכך ואיננו מודעים לכך כלל, הוא תמיד מנהל אותנו בהיחבא.

כדי להצליח לפרוץ את קוד ההפעלה שלנו, אנחנו זקוקים למעבדה שבה נוכל לבדוק מי אנחנו, איך אנחנו מופעלים, וכיצד אפשר לשנות את היחס שלנו לכוחות שמפעילים אותנו.

המעבדה הזו בנויה מקבוצה של כעשרה אנשים, שלומדים לבנות התקשרות מיוחדת ביניהם לפי שיטת החיבור של הקבלה. בעזרת תרגילי קשר מיוחדים הם מנסים לפרוץ את גבולות האגו ומגלים שאינם מסוגלים. אז נפתחת להם יכולת להזמין כוח עליון שישנה את היחסים ביניהם מאגואיסטיים ליחסים של השפעת כל טוב זה לזה ואפילו אהבה.

אהבה מילה מוכרת לכאורה אבל המשמעות שיש לה בחכמת הקבלה היא לגמרי חדשה. אהבה היא כוח על-טבעי שמאפשר לי להיכנס לתוך הזולת ולפעול לטובתו בלבד. אני מעמיד את עצמי לשירות האחרים, והופך לכוח שפועל עבורם. במידה שאני יכול כך להפעיל את עצמי, אני נעשה חופשי מהאגו שלי והופך דומה לכוח האחד שפועל בכל הטבע, כוח האהבה והנתינה הטהורה.

זו מטרת-העל של הסרט של חיינו, שהאדם יהפוך להיות דומה לא-לוהים במאה אחוז. אם הוא דואג לכולם ללא שום חשבון לעצמו, הוא נעשה דומה לאלוהים בדיוק, וזה נקרא שהוא מימש את "התיקון" שלו במלואו. על כך נאמר במקורות: "שובה ישראל עד ה' א-לוהיך" (הושע יד, ב).

בתהליך ההתפתחות הזה האדם מתחיל לגלות שכוח טוב שולט בעולם. נפתחת בפניו תמונת מציאות חדשה, שנסתרת מכל האנשים שעדיין לא התעלו מהטבע האגואיסטי שלהם. הוא נעשה שייך לנצח, מרגיש חיים נצחיים, חיים שמלאים בכוח טוב. אין לו כבר פחד מחיים ומוות כי הוא נקשר לזרימה עליונה יותר של קיום, וכל קיומו הגופני הוא רק כדי לעזור לבני אדם אחרים להגיע גם כן למצב השלם והנצחי כמוהו.

מן המקורות

"עניין תשובה הוא השבת הרצון לקבל לרצון להשפיע, שעל ידי זה חוזרים ומתדבקים במקורם העליון, וזוכים לדבקות הנצחי... היינו שמתגלה אור החכמה והשלמות והבהירות".

הרב"ש - הרב ברוך שלום אשלג, אגרת כג

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 903 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 66 ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>ערב מבוא נובמבר 2018</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>hafatza</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content