Left Sidebar Content

מדע ותפיסת המציאות

יחס נכון לסבל

איך הופכים סבל למועיל? מה אפשר ללמוד מתוכנת ניווט כמו וייז, לגבי יחס נכון לסבל בחיים? האם ניתן לזהות נקודת יציאה, מסלול, יעד, משהו שיעשה קצת סדר במכות שנוחתת על ראשינו?

החיים הם תנועה בין תענוג לייסורים, בין הנאה לסבל. משום כך, היחס לסבל הוא עניין מרכזי בהתפתחות האדם. מחלה, כאב, מצב נפשי, סבל מכל סוג שהוא יכול להפוך מועיל, בתנאי שננסה לברר: מאיפה הוא בא, ולאיזו מטרה?

על פי חכמת הקבלה, המקור לסבל טמון בטבע, בכוח עליון, בגורל, קראו לזה איך שנוח לכם. גם אם לפעמים שוכחים, המין האנושי הוא חלק מהטבע. אנו חיים בתוך מערכת גלובלית, סגורה, שפועלים בה כוחות מוחלטים. בטבע אין מקרה, יש בו חכמה נפלאה, כל פרט הוא מוכוון מטרה, גם אם אנחנו עוד לא יודעים לזהות אותה. 

בהתאם לכך, כשמשהו קורה לי, עליי לשאול: מה אותו כוח רוצה ממני? למה הסבל הזה בא דווקא אליי? איך עליי להגיב אליו? ואולי אני מובל למצב כלשהו? האם אני מסכים לכך? האם אני משתמש נכון בלחצים שהטבע מפעיל עליי, או שמא אני מבזבז את ההזדמנות לפתח הכרה?

נופל עליי משהו, קטן או גדול, אני מרגיש סבל - הפעולה הראשונה היא לקשור זאת לכוח הכללי של הטבע. כוח עליון. אין עוד מלבדו. כל הדברים באים רק ממנו, וגם כל הבעיות. מה שקיבלתי עתה, גם כן בא לי ממנו, וכנראה שלמטרה מסוימת, שאותה הוא קבע מראש כיעד הסופי של התפתחותי. 

חכמת הקבלה מלמדת שאותה מטרה גדולה היא, התעלות מעל הטבע האגואיסטי ומימוש מלא של "ואהבת לרעך כמוך". כדי להתייחס נכון לכל מקרי החיים, עליי לראות את המטרה הזו תמיד לנגד עיניי, לקשור כל דבר שאני מקבל אליה, לבדוק איך בכל מצב אני יכול להתקדם לעברה. אם כל הזמן אשתדל להיות נעול על מטרה זו, אוכל לקבל כל דבר שבא באופן שיועיל לחזק את אחיזתי בה.

כל המקרים בחיים הם סימני דרך. הטבע הסובב נותן לנו אותם, וכך עלינו לקבלם. יש תהליך אבולוציוני, לכולנו יחד ולכל אחד בנפרד. אם נלך איתו ולא נגדו, יכול להיות שכל הבעיות, המחלות, הסבל והייסורים יפחתו. אולי הם רק פועל יוצא מכך שאנחנו לא מבינים את תהליך ההתפתחות, ומתנגדים לו.

כדי ללכת על בטוח, נעבוד כמו בוייז. ראשית נציב בפנינו את היעד שאליו נרצה להגיע, ואהבת לרעך כמוך. את היעד הזה הגדיר הטבע, כאמור, הוא לא נתון לבחירה. מה שלא יבוא עלינו, לא נחליף את היעד.

כדי להתקדם בכביש נצטרך בכל רגע לשאול: איך עלינו להיות כדי להגיע אל היעד? במה עלינו להשתנות? איך נסדר את כל הכוחות שלנו, הנפשיים, הפיזיים, הסביבתיים, את כל מה שיש לנו בחיים, כדי להגיע אל אותו יעד נכסף בדרך נעימה, יפה ומהירה?

בכל פעם שנסטה מהמסלול, יבוא כנראה איזה סבל, כדי להחזיר אותנו להתקדמות נכונה. כזה הוא כביש החיים, מלא תהפוכות. אבל, עם כל מטר שנעבור בו, אנחנו ניעשה מבינים יותר, חכמים יותר, כי נתקרב עוד יותר אל היעד. נוכל לזהות אותו ביתר קלות, ולהתקדם אליו בכוחותינו אנו, ללא צורך בדחיפות מאחור.

נסיעה טובה!

מן המקורות

"כל התפתחותנו בבריאה, אינה רק ההתחקות אחריה... ועד כמה שההתחקות מתאימה עם מלאכת הטבע - באותו שיעור נמדד שיעור התפתחותנו".

"בעל הסולם", הרב יהודה אשלג

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 1113 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content