Left Sidebar Content

מהו שיעור הקבלה היומי (שיעור הבוקר)?

במשך אלפי שנים, היו המקובלים לומדים על בסיס יומי, למען התפתחותם הרוחנית הפרטית ולמען התקדמותה הרוחנית של האנושות. בימינו, ממשיכים את אותה המסורת קבוצת המקובלים "בני ברוך", הלומדים מדי יום מתוך כתבי הקבלה האותנטיים, לימודים המלווים בביאור והדרכה מפי הרב ד"ר מיכאל לייטמן.

ימים ושעות השיעור בשידור חי

השיעור מתקיים בימים א'-ו', בין השעות: 06:00-03:00 לפנות בוקר, ומועבר בשידור חי בטלוויזיה ובאינטרנט. שאלות הצופים מתקבלות במהלכו, דרך מדור ערוץ הקבלה.

 • מאות השיעורים הקודמים ניתנים להורדה בארכיון השיעורים, בחינם.
 • השיעור מתורגם סימולטנית לאנגלית, רוסית, ספרדית, צרפתית, איטלקית, גרמנית וטורקית.


היכן צופים בשיעור?

 • טלוויזיה - "ערוץ הקבלה" - אפיק 96 ב-HOT.
 • אינטרנט - מדור "ערוץ הקבלה".
 • עדכוני RSS - דף זה ודף הבית (בעמודה השמאלית תחת השם "שיעורים להורדה"), מתעדכנים על בסיס יומי בשיעורים האחרונים.

מבנה השיעור

 • 03:00-02:45- הכנה לשיעור
  04:00-03:00 - כתבי הרב"ש: לימוד וניתוח מאמרי החברה והעבודה הפנימית שכתב הרב ברוך שלום אשלג, המהווים את התשתית להתפתחות רוחנית בדורנו.
 • 04:30-04:00 - זוהר לעם: לימוד פרשיות זוהר שונות, המבוסס על פירוש הסולם על ספר הזוהר שכתב הרב יהודה אשלג "בעל הסולם", בתוספת ביאור של הרב ד"ר מיכאל לייטמן.
 • 05:00-04:30 - תלמוד עשר הספירות: לימוד מבנה העולמות מאת בעל הסולם (המבאר את ספר "עץ חיים" של האר"י ז"ל).
 • 05:00-06:00 - כתבי בעל הסולם:
 •  לימוד של מאמר היסוד מאת בעל הסולם ובו מוסברים בין השאר, יסודות חכמת הקבלה וצורת הלימוד הנכונה של השיטה. המאמרים מתווה עבור האדם את מסלול ההתפתחות הרוחנית.
 • שירים: השירה המשותפת בין החלקים ובסוף שיעור הקבלה היומי, מחדשים את האנרגיה בתלמיד ומחזקים את הקשר הקבוצתי.

לנוחיותכם, החלקים השונים של השיעור משודרים בשידורים חוזרים במהלך היום. לזמנים מדויקים התעדכנו בלוח השידורים במדור ערוץ הקבלה.

לימודים - שרים יחד!


למי מיועד שיעור הקבלה היומי?

על אף העובדה ששיעור הקבלה היומי פתוח לכולם, הוא מתאים בעיקר למי שכבר רכשו הכרות מסוימת עם השיטה, והגיעו להחלטה שהם מעוניינים בלימוד חכמת הקבלה כאמצעי להתקדמות רוחנית.

לתלמידים חדשים לחלוטין, מומלץ לקחת תחילה קורס היכרות עם החכמה (ניתן למצוא חומרים ושיעורי הכרות ראשונים בחכמת הקבלה במדור לימודים). כלל קבלי ידוע אומר ש"אין אדם למד אלא במקום שליבו חפץ" - לכן על כל אחד ואחת ללכת אחר תשוקותיו ורצונותיו, עד שיגיעו למקום בו הם מרגישים שהוא הנכון עבורם.

תכלית שעור הקבלה היומי

שיעור הקבלה היומי (שיעור הבוקר), כמו כל לימודי קבלה אותנטיים אחרים, הוא לאפשר ללומד לגלות את תמונת הטבע השלמה, להשיג שלמות חיצונית ופנימית, שלווה אישית ומילוי אינסופי - כל זאת בעודנו חיים פה, בעולם הזה.

במידת התקדמותנו לעבר המטרה הנכספת הזו, כל אחד לפי רצונו ולפי מימוש מקסימלי של תכונותיו האישיות ושל הסביבה בה הוא פועל, מאיר עלינו ה"מאור המחזיר למוטב" - כוח רוחני שמתקן אותנו, ומוציא אותנו מטבענו האגואיסטי, לטבע של נתינה ואהבה.

הדרך הטובה ביותר למשוך עלינו את ה"מאור המחזיר למוטב", היא דרך שיעור הקבלה היומי, וזאת מכיוון שבזמן השיעור פועלים שלושת האמצעים המרכזיים למשיכת הכוח הרוחני, והם:

 1. ספרי הקבלה - שנכתבו בכוונה לעזור לאדם למשוך את המאור דרך קריאתם.
 2. רב (מדריך) - מקובל, שכבר עבר את אותה הדרך, ויכול להאיר ולכוון את הלומד את אותו המסלול.
 3. קבוצה - רשת של אנשים הצועדים בדרך ההתפתחות הרוחנית, ולומדים ביחד ובאותו הזמן, תחת אותה המטרה.

ספר תלמוד עשר הספירות

כך יוצא, שמי שמכין את עצמו ללימוד שיעור הבוקר היומי, באותה כוונה למשיכת ה"מאור המחזיר למוטב", מושך על עצמו הארה מיוחדת, שמקדמת אותו לרוחניות. כותב על כך בעל הסולם ב"הקדמה לתלמוד עשר הספירות", אות קנ"ה:

"ולפי זה יש לשאול, אם כן, למה זה חייבו המקובלים לכל איש ללמד חכמת הקבלה, אמנם יש בזה דבר גדול, וראוי לפרסמו, כי יש סגולה נפלאה לאין ערוך, לעוסקים בחכמת הקבלה, ואף על פי שאינם מבינים מה שלומדים, אלא מתוך החשק והרצון החזק, להבין מה שלומדים, מעוררים עליהם את האורות המקיפים את נשמתם.
פירוש, כי כל אדם מישראל, מובטח בסופו, שישיג כל ההשגות הנפלאות, אשר חשב השי"ת במחשבת הבריאה להינות לכל נברא. אלא מי שלא זכה בגלגול זה, יזכה בגלגול ב' וכו' עד שיזכה להשלים מחשבתו ית' שחשב עליו, כמו שכתוב בזוהר, כנודע.
והנה כל עוד שלא זכה האדם לשלימותו, נבחנים לו אותם האורות העתידים להגיע אליו, בבחינת אורות מקיפים, שמשמעותם היא, שעומדים ומוכנים בעדו, אלא שהמה מחכים לאדם, שיזכה את כלי הקבלה שלו, ואז יתלבשו האורות האלו בכלים המוכשרים.

ולפיכך, גם בשעה שחסרו לו בכלים הנה בשעה שהאדם עוסק בחכמה הזאת, ומזכיר את השמות של האורות והכלים, שיש להם מבחינת נשמתו שייכות אליו, הנה הם תיכף מאירים עליו, בשיעור מסוים, אלא שהם מאירים לו בלי התלבשות בפנימיות נשמתו, מטעם שחסרים הכלים המוכשרים לקבלתם, כאמור. אמנם ההארה שמקבל פעם אחר פעם, בעת העסק, מושכים עליו חן ממרומים, ומשפיעים בו שפע של קדושה וטהרה, שהמה מקרבים את האדם מאד, שיגיע לשלימותו".

להעמקה בלימודי חכמת הקבלה לחצו כאן

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content