Left Sidebar Content

מדע ותפיסת המציאות | מדע ותפיסת המציאות - כתבות נוספות

סוד כוחה של התרבות היוונית

מאיפה שאבה תרבות יוון, שעומדת עד היום בבסיס תרבות המערב, את כוחה העצום? על מה נלחמו המכבים בזמנם? איך זה קשור למצב העולם כיום? הצצה אל מלחמה בין תפיסות עולם, שעוד מחכה לכל אחד ואחד מאיתנו באופק.

"מורי, פיתגורס, אבי הפילוסופיה, כנראה קיבל את תורתו מהיהודים ולא מהיוונים, והוא הראשון שתירגם את המילה 'קבלה', שלא הייתה ידועה לבני ימיו, למילה היוונית 'פילוסופיה'". כך אומר הפילוסוף הגרמני יוהנס רויכלין (1455-1522). אמירה נוספת בספרו "על האמנות הקבלית": "הפילוסופיה של פיתגורס נבעה מן הים האין-סופי של הקבלה". גם "בעל הסולם", הרב יהודה אשלג, מתייחס לכך מהזווית של חכמי הקבלה: "צופים חכמי הקבלה על התיאולוגיה הפילוסופית, וקובלים על כי גנבו את הקליפה העליונה מחכמתם, שאותה רכשו אפלטון וקודמיו היונים, בעוסקם הרבה עם תלמידי הנביאים שבישראל, וגנבו נקודות יסודיות מחכמת ישראל, והתעטפו בטלית שאינה שלהם, ועד היום הזה ישבה התאולוגיה הפילוסופית על כסא מלכות של הקבלה, וירשה את גבירתה".

אם כן, סקופ ראשון: תרבות יוון שאבה את כוחה מפירורים קטנים ששאבו מקימיה מתוך ים החכמה של הקבלה, אשר נחשבת לפנימיותה של התורה, לחכמת האמת. באותם ימים, עם ישראל מימש את ערכי הקבלה וחי לפי תפיסת העולם של "ואהבת לרעך כמוך". כתוצאה מכך, אנשים מאומות העולם הבינו את גדולתה של הקבלה ובאו ללמוד אצלנו. חלקם הצליחו להבין את עומקה של השיטה, מימשו אותה והפכו לגדולי ישראל בעצמם, לדוגמה אונקלוס הגר. אחרים לא היו מסוגלים להקדיש לכך את חייהם. הם תפסו משיטת הקבלה שברירי רעיונות, ומהם פיתחו לעצמם פילוסופיות שונות, כמו זו היוונית.

ועכשיו מלחמות. על מה נלחמו המכבים? על שימור הגישה הנכונה לחיים - הגישה הקבלית המקורית. במה מדובר? היוונים אמרו שהאדם צריך לפתח את שכלו. מכאן באו המדע, התרבות, החינוך, משחקים שונים, שיהיה לאדם במה לעסוק בחיים האלו. הגישה הזו קסמה מאוד לרבים מהיהודים. לעומתם, המכבים טענו שכל העניין בחיים הוא להתעלות מעל השכל והדעת האנושיים, אל דרגות גבוהות יותר של קיום. הם ידעו שלכל אדם ואדם יש אפשרות להתעלות מעל שכלו אל דרגת שכל חדשה, עליונה יותר. להבין ולהרגיש את המציאות מדרגה עליונה יותר, מהרמה שבה כל המציאות הזו מנוהלת. זוהי נשמת היהדות, את זה מלמדת חכמת הקבלה.

לשם כך, עליי ללמוד להתעלות מעל המוגבלות שלי, מעל הצורה שבה אני תופס עכשיו את העולם, לפי חמשת חושיי, לפי זמן, תנועה ומקום. הרי מהו העולם? העולם הוא מה שאני תופס. שיטת הקבלה מאפשרת לי לפרוץ את גבולות התפיסה שלי ולתפוס יותר. איך? אני צריך לצאת מכלי התפיסה שלי, ולהתקדם לכלי תפיסה עליונים יותר. כלומר, לרגש ושכל עליונים. בשפת הקבלה זה נקרא "למעלה מהדעת". הדעת היא מה שיש לי עכשיו, כמה שאני יכול למלא את עצמי עם כל הידיעות וכל המילויים האפשריים. "למעלה מהדעת" פירושו לצאת מעצמי החוצה. לראות את העולם כמו שהוא, להרגיש אותו מחוצה לי. לשם כך עליי לעזוב את עצמי הנוכחי, כמו לשלוח ממני איזשהו חלק לחלל, ובעזרתו להרגיש מה נמצא מחוץ לי.

כך אדם מתחיל לתפוס מחוץ לתפיסה הנוכחית שלו, שבה נקלט העולם הזה בלבד. סוקרטס, אפלטון וממשיכי דרכם לא הלכו על זה. הם רק לקחו כמה ידיעות מחכמת הקבלה, ועיוותו אותם לכיוון ההרגשה שלהם. מזה יצאו להם המדע, החכמה, התפיסה, ובמיוחד הפילוסופיה, הגישה שלהם לחיים.

התרבות המערבית מושתתת ביסודה על תרבות יוון, כך שלמעשה הגישה היוונית לחיים מלווה אותנו כבר אלפי שנים. אם הכול היה בסדר, היינו יכולים להמשיך לחיות כך, אבל העניין הוא שכיום העולם מגיע למבוי סתום. עוד ועוד אנשים מתחילים להרגיש שמכל הדברים שפיתחנו, לא יצא לנו כלום. תכל'ס. הרבה מאוד תרופות הרגעה, הרבה דיכאון וריקנות.

הרגש שלנו כמו אומר לשכל: עזוב אותך. אין לאן לרוץ. תמיד תגמור במינוס את כל הריצות האלה, תמיד תטרח יותר ממה שתיהנה, בסופו של דבר. צעירים נראים היום עייפים עוד לפני שהתחילו את החיים, כי יש להם כבר תחושה כזו מבפנים. לעבוד כל כך קשה בשביל עוד כמה הנאות קטנות? חבל על הזמן. בשביל מה אנחנו בכלל חיים? זו השאלה שבוקעת כיום מתוך לבה של האנושות.

לכן מתגלה כיום החכמה העתיקה של הקבלה, החכמה שהוסתרה מאיתנו משך אלפיים שנות גלות. והיא אומרת: יש לי תשובה לשאלות הקיום. במהלך החיים האלה, אנחנו יכולים לצאת לרמה אחרת של תפיסת מציאות. מדובר בהתפתחות רגשית קודם כל, שמביאה עמה גם התפתחות שכלית חדשה. ביכולתנו לצאת לממד אחר, שבו אנחנו לא מוגבלים ברגש ובשכל, להיכנס לחיים של הבנה והרגשה בלתי מוגבלות. בפנינו חיים חדשים, מציאות חדשה, עם כוח עליון, מילויים בלתי פוסקים והשגות אינסופיות.

אז יאללה מכבי!

מן המקורות

"עניין שליטת היוונים, שהוא ההיפך מדרך היהדות. שעניין יוונים הוא, שצריכים ללכת רק בתוך השכל, הן במוח והן בלב. ומובן מאליו, שבזמן שעם ישראל היו רוצים ללכת למעלה מהדעת, ולא להסתכל על מה שהשכל החיצוני מחייב, לא היו יכולים. וזה נקרא, מלחמת היוונים" (הרב"ש - הרב ברוך שלום אשלג, מאמר "נס החנוכה").

המאמר מבוסס על ראיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 804 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים".    

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content