מאמרים על הסיבה והפתרון לנגיף הקורונה

לבחור בטובת העם

אנחנו מתקרבים למאבקים אלימים בין הפלגים, לאש באמצעות נשק חם, למלחמות מחלישות, יקרות ומיותרות. הן מזכירות את המלחמות שניהל הקיסר הרומי קליגולה.

במעגל סגור: הדרך ליישב מחלוקות

מחאות והפגנות, מחלוקות והתעמתויות הן חלק מהדנ"א של העם היהודי. קחו לנו את חילוקי הדעות ואיבדנו את הזהות שלנו, נטרלו אותנו מריבים וסכסוכים ושכחנו מי אנחנו.

המוכשרים לשלטון

הרעיון נשמע יפה, צודק, משכנע ומגביר יצרים של תחרות, אבל בימינו כמעט ואין אנשים שהגיעו להישגים גדולים בלי שמישהו סידר להם את ההצלחה.

בית ספר לוויתור

הקטסטרופה לא התחילה עם פרוץ הקורונה, אלא היא נמשכת עשרות שנים. מערכת החינוך כשלה בניסיון להפוך פרא אדם לאזרח מתחשב ודואג, אגואיסט מבטן ולידה לאדם חומל ואוהב.

תנו ללבנון את מה שהיא באמת מבקשת

היינו יכולים לזהות את הדפוס מיחסים קודמים שרצינו לכונן עם שכנות אחרות, כמו למשל ניסיונות התקרבות למצרים ולירדן, שלא הצלחנו לבסוף לסדר איתן יחסים טובים.

יש מקום לשנאה כמו לאהבה

בישראל של ימינו בלתי אפשרי להעריך את כמות המחלוקות – בין מחנות, מפלגות, מגזרים ושבטים; בין דתות, עדות ומגדרים; אפילו בלב אדם יחידי קיימות אינספור מחלוקות.

פראיירים בריבוע

ובין שניהם, האגואיזם והאלטרואיזם, מתחיל להיבנות השלב האבולוציוני הבא שלנו. בין שניהם ובעזרת שניהם נתחיל למלא את עצמנו בכל טוב, כדי לתת לזולת.

חיים מאחורי קירות ליבנו

הטבע הוא כמו הורה אוהב הנותן לילדו הרך תרופה מרה. וכשם שהילד בועט ובוכה ומסרב לקבל את התרופה וההורה נעשה עצוב כפליים מתוך דאגה, כך כואב הטבע. צער גידול בנים

מייאוש לתקווה

מאז פרוץ המגפה אנחנו מרגישים בלבול, עצבים, ייאוש. אין מי שיודע מה בדיוק לעשות, מהי דרך ההתמודדות הנבונה. אבל, סוף מעשה במחשבה תחילה.

הכוח שלי לשנות את המציאות

מיליארדים מושקעים בפיתוח חיסון לקורונה, אבל לא בו כדאי לתלות את התקוות. למה? כי גם אם יסייע להתמודדות עם קוביד 19, לא יהיה בכוחו להעביר אותנו לעולם נטול מחלות.

לוחמי צדק? בואו נתחבר

הדור נמצא במצב נורא, אבל "לא, הכול טוב, ילדים טובים, צריך לתת להם חופש, פתיחות, פלורליזם". גישה לא נכונה, שמשחררת ופוטרת את עצמה מאחריות חינוכית

איך למנוע הידרדרות למלחמת אחים

לעומת עמים אחרים, בישראל יש אגו גדול מאוד. מצד אחד זה גורם לכך שאנחנו עם מפותח, ומצד שני אף אחד לא יכול לסבול את האחר אם דעתו מנוגדת לו.

יש מקום לכולם

"על כל פשעים תכסה אהבה", אמר שלמה המלך, המושל האחרון של ממלכת ישראל המאוחדת, האיש שבנה את בית המקדש הראשון בירושלים ונחשב לחכם מכל אדם.

האם נעמוד בהגבלות החדשות?

באיחור של חודשים הוצגה בשבוע שעבר "התוכנית למיגור הקורונה". הפרויקטור, כלומר הממונה על הקורונה, הדגיש כי "החוזה החדש הוא מסכות, ריחוק ומינימום הגבלות".

צ'ק לכל אזרח? רק בתנאי אחד

מאז נכנסה הקורונה לחיינו, קיבל העולם תפנית. מיום ליום הוא מתגלה לעינינו כעולם עגול ומקושר, גלובלי ואינטגרלי. הוא מראה לנו עד כמה כל פיפס קטן משפיע על המערכת כולה, מעורר תגובות שליליות או גלים חיוביים.

הכינו עצמכם לחורף: גל קורונה בדרך

חוקרים יפנימו שהם תרים אחר חיסון במקומות הלא נכונים. המגפה עוד תפתח לנו את הראייה, תראה לנו שאנחנו לא נמצאים בדינמיקה טובה, לא בקשר טוב בינינו.

סחוטים טבעי

אנחנו נמצאים רק בתחילת התהליך שסימנה הקורונה. זו לא רק המגפה והמשבר הכלכלי, עוד מעט ניכנס לסתיו ואז לחורף. ייקח עוד חודש, חודשיים, שלושה, ונתחיל להרגיש לגמרי סחוטים מהמצב המתמשך הזה.

כל ההפגנות האלה, בראש שלנו

"האדם הוא עולם קטן, העולם הוא אדם גדול", מסכם האר"י הקדוש את החשיבה הקבלית. אנחנו רואים את עצמנו במה שנדמה שנמצא לפנינו. אלמלא המחזה המפואר היה נשאר בפנים, לא היינו יכולים לזהות הרבה.

לאתר את כוכב הצפון

לא צריך לטשטש את הכוח האדיר שבוער בפנים. הוא טוב ובריא, אלא שאנחנו נדרשים רק לכוון אותו בצורה נכונה. לא לנגח את האחר, אלא לנגח את האגו, את היצר ההרסני שבתוכנו.

ארץ לא נודעת: ארבעה שלבים למיפוי טבע האדם

ארבעת השלבים הללו ממחישים שבהתנהלות הדרגתית של מסירה ונתינה הדדית, של מחשבה רחבה לטובת כולם, הכול הופך נודע. זה סוף המיפוי.

להתיר את הפלונטר

לא התחנכנו לאהוב את הזולת. לא למדנו להתקדם על ידי חוקי הטבע העליון משנאה לאהבה. לא קיבלנו תרגילים שכליים ורגשיים שיכוונו אותנו לקשר יפה ונכון זה לזה. לא שמענו את הדבר המשמעותי על תקשורת: שהקשר בינינו הוא הוא החשוב ביותר.

כללים חברתיים בעולם החדש

תקשורת חברתית, אינטראקציות חברתיות, יחסים חברתיים, נראה שאין דבר מסובך יותר מאלה. מדוע החיים בנויים באופן כזה שמצד אחד הבדידות יכולה להרוג אנשים, ומצד שני יש בינינו כל כך הרבה קצרים תקשורתיים?

לרקוד על הקבר של העולם הישן

מתחת לפני השטח קורה כאן שינוי אדיר, תהליך עולמי מרתק. ברגע אחד הווירוס חתך לנו את החיים הקודמים. הולכים הערב לקונצרט? נשב בנחת בתיאטרון? נצא לחתונה? כל אירוע ובילוי, כל יציאה מדלת הבית מחייבת לעשות חשבונות רבים.

פינוי בינוי: קריסת העולם הישן

משבר, אמרו בהתחלה, עכשיו זה כבר נראה כמו קריסה. העולם שהיה פה עד בוא הקורונה נחרב אל מול עינינו, שעה אחר שעה. אם רק נבין מה כדאי לבנות במקומו, נגלה שיש מקום לאופטימיות ולתקווה.

האפליקציה שטרם פיתחנו

כמו שבאינטרנט יש אינספור תרגילים ואימונים שונים, המאפשרים לגולשים למלא שאלונים וללמוד את אישיותם, כך היה טוב אם הייתה נבנית תוכנה ידידותית שתסייע לאדם לגלות שהוא אגואיסט גדול, שחושב בכל רגע איך לגרום לעצמו יותר טוב.

הצעירים של קיץ שנת 2020

זו שעתם היפה של הצעירים, אין ספק. אלפי צעירים מגיעים כל סופ"ש להפגנות במגמה להשפיע ולשנות את יחסי הכוחות. הדור הצעיר מרגיש שכבר אין לו מה להפסיד. בפרט שאין טיסות, אין חופשות, אין עבודה ואולי מחר גם תתפוגג התקווה.

ישראל 2020: פרצוף של תשעה באב

השנה, בצל הקורונה וההשלכות החברתיות-כלכליות שלה, המילים הללו מקבלות משמעות מוחשית יותר. ​לולאת הקשר בין שנאת החינם שהובילה לחורבן בית המקדש לבין הסיבה לחורבן החברתי בימינו מתהדקת יותר.

להפגין דאגה זה לזה

את עודפי המרץ צריך לפרוק במגרשי ספורט, בפארקים, בים, ואחר כך, לשבת בגוף שקט ולב בוער, ולדבר. לדבר על הצורך בקשר טוב בין בני אדם, מתוך ידיעה שכוח החיבור הוא היחיד שבכוחו להביא אור לעולם.

פרויקטור לאומי

אחרי שהעם האשים את הממשלה בכך שלא הצליחה לתת מענה ראוי לטיפול בקורונה, העביר ביקורת על התפקוד המקרטע של משרד הבריאות, עכשיו ממנים שק חבטות חדש: פרויקטור הקורונה.

נקודת אור בצל הקורונה

והקורונה לא מרפה. היא תמשיך לכפות את נוכחותה עלינו עד שנעכל אותה, נבין את המטרה לשמה היא הגיעה אלינו. מדהים לראות איך איש אינו יודע כיצד לנהוג נכון.

על העיוורון: תוכנית השיקום של אירופה תיכשל ללא חינוך מקדים

כבר לפני כשלושים שנה דיברתי על כך שהאיחוד האירופי לא יוליד שום דבר טוב לעולם. כתוב במקורות, "חיבור רשעים רע להם ורע לעולם" – חיבור שעניינו רווח חומרי הוא נורא לכולם.

הצמצומים בהיי-טק: הנחמה תצמח מטכנולוגיה חדשה לקירוב בני האדם

משבר הקורונה הגיע גם לענף ההיי-טק, אל השוק שנהנה עד היום מתנאים מופלגים, אל הזירה שבה יש ביקוש תמידי לעובדים. אלפי אנשי היי-טק – הנבחרים של שוק התעסוקה – פוטרו לאחרונה, וכבר לא פשוט למצוא משרה נוצצת חדשה.

מסע בזמן: מה שלא עושה השכל, עושה הקורונה

משהו קורה עם הזמן, הוא לא מתנהג כרגיל. הפערים בין המצב העתידי לנוכחי הולכים ומצטמצמים. זאת אומרת, ברור שהפער תמיד מצטמצם ואנחנו הרי תמיד מתקדמים לקראת העתיד, אבל התדר, הקצב, איכות הזמן עולה.

הטבע לא מזגזג

לא אכנס לביקורת על התנהלות הממשלות ועל החלטותיהן. לא שם המוקד. הצלחה בזמני קורונה אינה בהחלטה כזו או אחרת, אלא בחיבור בינינו. כן כן, ביחסים החברתיים בינינו תלוי הכול.

קל לעלות על הגל

אנחנו צריכים לעזור זה לזה להשאיר את הראש למעלה, להסתכל אחד על השני ולהזכיר: הגל הזה מתגלגל מדחף של כוח עליון, זה גל טבע, ובטבע אין רע, לא יכול להיות בו רע – הוא יצר אותנו, את כדור הארץ, את היקום ואת כל מה שבו.

העולם החשוך דורש את האור שאיבד

מגפות תמיד היו מקדם אנטישמי בעל פתיל קצר. במיוחד זכורה לרעה מגפת הדבר השחור במאה ה-14, שבה הואשמו היהודים בהרעלת בארות ללא שום ראיה. פשוט כך.

ללמד אזרחות מחדש

המדינה היא משפחתו של האזרח, כל תושביה הם קרוביו והוא מחבק אותם כולם, דואג להם והם לו; הוא מרגיש אותם בצורה הדדית פנימית, הם בליבו כל הזמן, בכל צעד, בכל מחשבה. יפה נכון? כך תיראה המדינה במצבה המתוקן.

הדאגה לנושאים חברתיים בישראל

בתחילת השנה היו בישראל 1.8 מיליון עניים, לפי דוח העוני. כמה יתווספו בעידן הקורונה? מי ידאג להם? ולזקנים, ולנכים, ולחולים, ולמובטלים החדשים, ולעסקים הקורסים, ולכל יתר הנושאים החברתיים? המדינה, אני, אתה?

לטעום חיבור

למרות שבאופן טבעי אין בנו רצון בולט להתחבר, אבל אם ניתן דוגמה זה לזה, אם נתחיל להתפתח יחד, נראה מיד תוצאות טובות, מתוקות וערבות. ואם לא בשביל עצמנו, אז לטובת העולם כולו, שיאכל וישבע אהבה.

האזרח וההנהגה במדינה מתוקנת

נתחיל מהסוף: בצורתה האידיאלית, המדינה תהיה מורגשת לאזרח כמו משפחה טובה, שמבינה אותו והוא אותה. כל אחד ירגיש שכל האנשים קרובים שלו, והחכמים שבהם מנהלים את המדינה, את המשפחה הגדולה שלו.

צעירים חסרי מנוח

המצב הכואב הזה, שהוא גם קשה ומרגיז, גם מייאש ומתסכל, חושף כיצד כל מערכות החיים, שמושתתות על תחרות הרסנית על חשבון האחר, מתפוררות לאבק.

חינוך הוא התאמת האדם לחוקי הטבע

חינוך, בהגדרה הכי רחבה, הוא תהליך של התאמת האדם לחוקי הטבע. בתקופה שבה הקורונה מכה בנו בעוצמה, חשוב להבין איזה חוק אנחנו מפרים בתוך מערכת הטבע הסגורה. 

למה ישראל נכשלת במאבק בגל השני של הקורונה?

כדי לעזור לנו להתחבר ולהתאים את עצמנו למערכת המקושרת, חטפנו מהטבע מכה עולמית שמבהירה לנו שכולנו תלויים זה בזה, מהבריאות שלנו ועד פירור הלחם האחרון.

מענק לכל אזרח

הגענו למצב שהטבע מתייחס אל כולנו כאחד, מה שדורש מאיתנו להתאים את עצמנו אליו ולהתחבר כאיש אחד בלב אחד.

הנהגה בעידן הקורונה

התבוננות בתהליכי האבולוציה מראה מגמת התקדמות עקבית של חיבור הולך ומתהדק בין פרטים מנוגדים, עד להיווצרות קיום משותף וקשר הדדי משלים בין רכיבי המערכת.

דאגה לזולת היא נוגדן טבעי נגד וירוס הקורונה

כשאני מסתכל היום על האנושות שעוברת תקופה כואבת, שנמצאת עדיין בציריה הראשונים, אני מצטער בראש ובראשונה על חלק עיקרי ויקר שבה, על עם ישראל.

ילדי הקורונה: הזדמנות לסגל ערכים חדשים בחברה

בתקופות של משברים כלל-חברתיים גדולים, או באוכלוסיות שנמצאות בקשיים כלכליים כדבר שבשגרה, ילדים נדחפים בהכרח אל תוך מעגל העבודה כדי לסייע למשפחות לשרוד.

איך לצאת מהלחץ?

האתגר של מנהיג בימי קורונה הוא לראות את התמונה השלמה

העולם שקוע בביקורת ובהשוואות בין מנהיגות כזאת או אחרת, מי מתמודדת טוב יותר עם הקורונה ומי המנהיג שיצליח לבלום את הגל השני.

סוף עידן הקפיטליזם?

ועדיין, למרות כל האמור, אנחנו לא מסוגלים לדמיין משטר שיחליף את הקפיטליזם. זאת בגלל העובדה שהשיטה הכלכלית הבאה תהיה הפוכה מהשיטה הקפיטליסטית.

הפריבילגיה היהודית להתחבר

מאז ועד היום מלווה השנאה הקמאית את האנושות לכל מקום. בכל מקום שבו יש יהודים, או אפילו אין, תמצאו שם טענות והאשמות כלפיהם.

פה זה לא שוודיה

פה זה לא שוודיה. במדינות אחרות הממשלה נותנת הנחיות והציבור מקבל ומקיים אותן, אבל לא בבית ספרנו. אנחנו יוצאים לרחובות בעצבים ובכעס כאילו המצב שאליו נקלענו תלוי בהחלטת הממשלה.

זה לא סגר, זה סדר

מיזם חברתי בשם "הקבינט האזרחי" פונה לציבור הגולשים כדי לייצר חשיבה חדשה שאולי תצליח למנוע את האסון שאנחנו מתקרבים אליו, או שהוא מתקרב אלינו.

הקורונה אחת לכולנו

ישראל מאבדת שליטה על המצב, חצתה את הקו האדום. לא בשליטה על הקורונה, אלא בשליטה על העם. עם ישראל, כמו שכל המקורות שלו מצביעים עליו, הוא עם שלא רוצה לקבל מרות.

אור עולה בחושך

אם כל מחאה בעולם הייתה מדליקה נורה זעירה על הגלובוס היינו רואים כדור מהבהב שנע ומתפשט במהירות האור.

אמפתיה בשלט רחוק

הבנת נקודת המבט של האחר חיונית לקשרים בין-אישיים, ובמקרה שהדבר לא בא באופן טבעי, טכנולוגיית המציאות המדומה עשויה לעזור.

דרושה תוכנה לקירוב לבבות

טוב שיש הנחיות מוקפדות על ריחוק חברתי, טוב מאוד שנכנסנו למיקרוקוסמוס. כך עולות ספקות לגבי מערכות היחסים שלנו, מתערערים הקשרים השונים שיצרנו לאורך השנים.

עם ישראל מחפש עבודה

בין הטענות המושמעות ברמקולים בכיכרות מהדהד הטיעון הבא כלפי מדינת ישראל: יש מדינות בעולם שהמצב שם טוב יותר, אז איך אצלנו כל כך רע, לא יציב?

דור הקורונה, הפיילוט הישראלי

ככל שהשבר הכלכלי העמיק, החלו מריבות על אוצר המדינה והגל השני תפס אותנו קרועים לחתיכות. כיום המדינה על סף רתיחה, וכפי שזה נראה אף אחד לא באמת יודע מה לעשות.

הון רוחני: העושר שיש בקשר בין בני אדם

בימים שהשיטה הקפיטליסטית נוסדה, תרומתה הייתה גדולה. היא שלפה את החברה מהמשטר הפיאודלי הפרימיטיבי.

דור הקורונה זקוק לערכים חדשים

מאז פרצה הקורונה אל חיינו קרו שינויים רבים. בהתחלה החברה הישראלית פיתחה תחושה של סולידריות, של הקשבה וסובלנות, של ציות ודריכות – כולנו יחד נגד הנגיף.

הקורונה תוביל להרבה יותר ממהפכה

משבר הקורונה לא יוביל למהפכה, חברים וחברות, הוא יביא לשינוי הרבה יותר גדול. שינוי שכמוהו לא ידענו לכל אורך ההיסטוריה, וכמותו לא יהיה עוד.

לפשוט רגל, ללבוש חיבה

הקורונה מעבירה את החברה האנושית שינויים אדירים ומהירים. דומה שכל האנושות נמצאת בחדר אחד ועליה לקום על רגליה, לצאת מחוץ לחדר ולסגור את הדלת אחריה.

לכלכל את צעדינו

בימים אלו הגענו למצב מיוחד בהחלט: השיטה כלכלית-חברתית שנקראת קפיטליזם, זו שנועדה לכלכל את רצון לקבל שהגיע לשיאו, סיימה את תפקידה לפני כחמישים שנה, ומאז ועד היום הוחזקה בכוח על אדי דלק.

לבנות היום כדי להיות חיוני מחר

סיר הלחץ החברתי המבעבע עלה על גדותיו. סאונדמן לצד מפיקה, שחקנית לצד מסעדן, מנהל אירועים לצד סוכנת נסיעות – כולם יצאו יחדיו למחות, להפגין יחד על עתידם, על גורלם, על הלחם של המחר.

בקרוב תהיה לכולם עבודה

עם הרצון והמחשבה שלנו, עם כל האנרגיה הפנימית, יהיה עלינו להפעיל את הכוח הפנימי שקיים בטבע, הכוח הטוב והמועיל, שמספק לנו את כל מה שיש לנו בחיים.

אי-ודאות בים של שלווה

רוחות ים מצליפות בספינת האנושות – חבטה ממערב, מכה ממזרח – מערבלות אותה סביב עצמה, מנדנדות חזק וגלובלי. הרגישים מקיאים, הקשוחים מבליעים בחילה. ממעל צפה עננה של אי-ודאות.

זאת לא הקורונה, זה אנחנו

אם היינו בודקים לעומק את השינויים שקרו לנו מאז פרצה הקורונה לחיינו, היינו מגלים כיצד הטבע התחיל לכופף אותנו בהדרגה לכדי חברה שיתופית, אינטגרלית, מאוחדת.

זו לא מכה, זו רפואה

המקובלים כותבים שאך ורק בחיבור בינינו, בקשרים טובים והדדיים, בהתגברות מעל הריחוק, אנחנו מפעילים כוחות חיוביים והופכים להיות "צינור" שדרכו עובר כוח החיבור לכל העולם.

דברים אחדים על עם אחד

תרבות גלובלית

בסוף, כל העמים יהיו מחוברים זה לזה כמו עם אחד. בדרך, מי יודע מה עוד נצטרך לעבור עד שנבין שזוהי צורת הקיום היחידה שמתאימה לעולם מקושר.

להפריח חלום אמריקאי חדש

יום העצמאות ה-244 של ארצות הברית נחגג השנה בצל הקורונה, ולא רק בצילה. המאבק בנגיף מצטרף לשורה של מאבקים במעצמה מספר אחת – מהמחאות החברתיות ועד הבחירות הקרבות בנובמבר.

קשרים וירטואליים

ההתקשרויות הווירטואליות שנאלצנו לבצע בתקופת הקורונה מצביעות על מה שצופן לנו העתיד. עבודה, חברים, לימודים, חיי קהילה – הכול עומד לקבל ממד וירטואלי. איך ישפיע הדבר על עולמנו הרגשי? זה כבר תלוי בנו.

מקוונים ומכוונים: קהילה בשלט רחוק

אין ספק שקהילה וירטואלית היא קריאת הזמן. התפתחנו עד כדי כך שקשר וירטואלי בינינו מחויב המציאות. בוודאי שנזדקק לסוגי התקשרויות פנים אל פנים, אבל רוב רובם של הקשרים יהיו וירטואליים.

פורצים גבולות

הרגשת הגבול מביאה אותנו להרגשת חנק. לכן אנחנו לא סובלים גבולות ושואפים להרחיב אותם כל הזמן, הכול כדי לא להרגיש בלחץ שלהם עלינו. זו הסיבה לתופעה המתרחשת עכשיו באנושות ששוברת את כל הגבולות.

עולם ללא גבולות

מרגישים שהחיים מגבילים אותנו? שמשהו בתוכנו מגביל אותנו, עוצר אותנו מלהשיג מה שרצינו? דווקא בתקופה שמאלצת אותנו להימצא תחת הגבלות חיצוניות כאלה ואחרות, מתעוררות השאלות הגדולות.

מיליון מובטלים, פתרון אחד

נדרשת כאן מדיניות אחרת לגבי דמי אבטלה. לא מדובר בפיצוי. הקורונה היא תוצר של כוח עליון ולא של מקבלי ההחלטות. הם רק קובעים הגבלות לשם בריאות הציבור, אם כך למה הם צריכים לפצות כל בעל עסק בקריסה?

הפתרון היחיד לאבטלה

עוד לפני בוא הקורונה, עתידנים דיברו על כך שתוך עשור או שניים ישתנה כל שוק העבודה. הבינה המלאכותית תחליף עוד ועוד עובדים, שיישארו חסרי תעסוקה. באה הקורונה, ומזווית אחרת הפכה את אותה התחזית למציאות מלחיצה.

לעלות על הגל השני

את המצב המחמיר בישראל אף מסכה לא תסתיר. לאחר חודשיים וחצי של שקט יחסי חזרה הקורונה להרים ראש, להכות בהמונים ולהאיץ את ההידבקות.

מכאב משותף תצמח תקווה

המצוקה ברורה ומוצדקת. כל אחד זקוק לביטחון כלכלי בסיסי שיבטיח את קיומו ואת קיום משפחתו. אך האם מחאה היא דרך נכונה, יעילה, להגיע לשקט? האם הפתרון טמון בחסימת כבישים, שלטים וצעקות? התשובה היא לא.

מי אשם במשבר הקורונה?

לו היינו מלוכדים בינינו בלב ונפש, שואפים במקצת להרגיש את המצוקה כמשותפת – גם הפתרון היה משותף ולא שבטי או מגזרי, פרטי או עסקי. ייתכן שהיינו אז מפעילים לחץ על ההנהגה ודורשים פתרון כזה או אחר.

טוב לי קורונה מחיי

אדישות משוועת, חוסר אכפתיות, גישה בלתי מתחשבת בזולת – כל אלה נושאים אמירה פשוטה והחלטית בפי הצעירים: אנחנו חיים רק פעם אחת ולכן נהנה מהחיים שלנו עוד היום. ומחר, מה עם מחר?

לחזור להיות אני: כך הקורונה מתכנתת אותנו

אכן כן, הווירוס הנוכחי, על שלל המוטציות שבו, עלול לפגוע לא רק ברמה הביולוגית, אלא גם ברמה הפסיכולוגית.

לצאת מגל ההלם: הקורונה לא תעזוב עד שנשתנה

הטבע דורש מאיתנו חיבור אנושי מיוחד ועד שלא נהיה מותאמים לשינוי הספציפי הזה שהוא דורש מאיתנו, הווירוס לא יחלוף מן העולם. להיפך.

הקפיטליזם, זיכרונו לברכה

חלק מהשיח הכלכלי-חברתי דן בשאלת הקפיטליזם: האם צריך לחזור לקפיטליזם שפוי, זה שקיימת בו ניידות חברתית המאפשרת לנוע במעלות הסולם החברתי-כלכלי בהתאם לעבודה קשה?

אנסמבל מזרח-מערב: איזו מין חברה צריכה לצמוח כאן?

תקופת הקורונה שיקפה בבהירות את השוני בגישות דרך ההתמודדות עם המגפה: את הצייתנות וההתבטלות המזרחית לעומת קדושת הפרט המערבית.

המטבע של הטבע

יום אחד נקום בבוקר ונגלה שאין יותר כסף. אין. הבנקים קרסו, הכסף יהיה סתם פיסת נייר ללא ערך ושטרות יתעופפו באוויר כמו עלי שלכת. זהו תרחיש קיצוני, היפותטי, שמאז ימי הקורונה שהפכה וממשיכה להפוך את סדרי העולם.

עולם ללא כסף

אם יום אחד כל מה שהכרנו יקרוס והכסף יפסיק לתפקד, נצטרך להמציא משהו במקומו. מדינות יידרשו להקים מנגנונים שיאפשרו לכל אדם לכסות את צרכי הקיום שלו. 

מזרח, מערב והעולם האינטגרלי

כדי להתמודד טוב יותר עם אתגרים כמו הקורונה, שממחישים עד כמה אנשים תלויים זה בזה בעולם המקושר שיצרנו, צריכות מדינות המערב ללמוד את חוק ההתפתחות הכללי שבמערכת הטבע.

שרשרת הדבקה רעיונית

גנים, וירוסים, רעיונות – מסתבר שכל אלה מתפשטים, שואפים לשכפל את עצמם. מה גורם לרעיון מסוים לתפוס, בעוד שרעיון אחר לא מצליח להתרומם? איזה רעיון שולט היום בעולם, ומהו הרעיון שיוביל בעידן הפוסט-קורונה?

האבולוציה של התודעה האנושית

למרות כל ההתפתחות שעברה התודעה האנושית, אנחנו לא מצליחים לפתור בעיות גלובליות כמו מגפת הקורונה והמשבר הכלכלי שהיא מחוללת. לאן צריכה להתקדם התודעה של האדם בן זמננו, כדי שנעלה על נתיב בטוח יותר לנו ולילדינו?

אבק בעיניים: מכת טבע גלובלית דורשת חיבור גלובלי

מה בכלל הטבע רוצה מאיתנו? איך לנער את האבק מהעיניים? איך להרגיע את רוחות השמיים ולפייס את איתני הטבע?

חשבתם שיגיע בייבי-בום בעקבות הקורונה? היכונו להתבדות

עם כל ההטבות שבדבר, בעקבות הקורונה צפויה ירידה עולמית בילודה של כחצי מיליון תינוקות. מי אשם? המצב הכלכלי, חוסר הוודאות וגם המחסור בעזרתם של סבא וסבתא.

איך לבשל הנהגה נשית?

העולם שבע מכוחניות גברית שהביאה אותנו לפי התהום, עם אופק של מלחמת עולם שלישית בפתח. הוא זקוק לאישה מתונה שתמצא את הדרך לפתוח את התקשורת

חושבים שהיינו חופשיים לפני הקורונה? תחשבו שוב

כולנו מרגישים שהקורונה הצרה את צעדינו, סגרה את גבולותינו, שיתקה חיבוקינו וחסמה את פינו ברסן. וזה נכון. לא טוב היות האדם מוגבל ועצור. אבל האם יתכן שכל ההגבלות האלו הן רק מדרגות על שביל הזהב לחופש האמיתי?

מותק, הילודה מתכווצת

אדם צריך משמעות, צורך גבוה יותר מסתם לחיות. איזה פריון נותן האדם? מה התועלת שלו מהחיים – לעצמו ולאנושות? פרה מעניקה חלב, והאדם? לפי חכמת הקבלה, בשונה מבעלי החיים לאדם יש ייעוד עלי אדמות.

יש דרך לעצור את מכות הטבע

מכת ארבה, ענני אבק, צרעות טורפות. כאילו לא הספיקה לנו הקורונה. יש דרך למנוע רעב עולמי, או שכל עשר מכות מצרים צריכות לנחות על ראשינו?

שני צעדים קדימה, אחד אחורה

ואיפה העולם נמצא כרגע? בחוסר אונים, במבוכה גלובלית, בתחושות של פחד וחוסר ודאות, בחוסר הבנה טוטלי לגבי מה שנעשה עימו.

אור של תקווה

עצבים מתפרצים כמו אדי קיטור, אפס סבלנות, רוגז וחוסר אונים – אפשר לזהות ולאבחן על עצמנו את התסמינים שהתגברו עם הקורונה, וקשה שלא להזדהות ולהצטער עם אלו שעוברים אותם בצורה קיצונית יותר.

הישארו מעודכנים

רוצים להיות מחוברים לכל מה שמעניין? תוכן חדשני ומרתק ישירות לתיבת ההודעות שלכם. 
אל תפספסו את ההזדמנות להירשם עכשיו.


תנאי השימוש
x
בהתאם לסעיף 30א. לחוק התקשרות (בזק ושירותים תשמ"א-1982) אני מאשר בזה את הסכמתי לקבל מכם דברי פרסומת בכתב או בע"פ לכתובת המייל שלי

הסיפור שלנו

אנחנו קבוצת אנשים מקשת רחבה ומגוונת של החברה האנושית. חברים ב"קבלה לעם" – תנועה בינלאומית שבמסגרתה אנו לומדים את חכמת הקבלה – השיטה לחיבור בין בני האדם מעל הבדלי מין, גזע, דת ושפה.

מה שמדביק בינינו זה הרצון המשותף לבנות חברה טובה יותר, עתיד טוב יותר, על פי עצות המקובלים. דרכם אנחנו לומדים להתבונן על המציאות מנקודת מבט הרמונית, ורוכשים יכולת להתקשר זה עם זה מעל כל ההבדלים.

עיקר הפעילות שלנו היא בקרב החברה הישראלית המפולגת. שם אנחנו שואפים ליצור אווירה של חום ואחווה, שייכות וביטחון, איזון וערבות הדדית. מחוץ לישראל, הפעילות מתמקדת בעיקר במתן מענה הולם כנגד האנטישמיות שממנה סובלים יהודי העולם, וחכמת הקבלה עומדת כחומה בצורה כנגד כל שונאי ישראל.

אנו מאמינים כי שימוש בחשיבה פלורליסטית ופתוחה, תוך התבססות על החכמה העתיקה, ישמשו כסירה שעליה נחתור כולנו יחד לעולם טוב יותר. ומכל הלב, אנחנו מזמינים אתכם להצטרף ולכתוב יחד את הפרק הבא בהיסטוריה של עם ישראל.

גם למייל שלך
מגיע תוכן
משמעותי

רוצה להכין את עצמך לעולם של מחר?

אז הכנו עבורך המון תכנים וסרטונים, כתבות ושיחות, שיעזרו לך לעשות סדר בבלגן.
והכול בחינם, מן הסתם ;-)
כל מה שצריך הוא להזין פרטים:


תנאי השימוש
x
בהתאם לסעיף 30א. לחוק התקשרות (בזק ושירותים תשמ"א-1982) אני מאשר בזה את הסכמתי לקבל מכם דברי פרסומת בכתב או בע"פ לכתובת המייל שלי

תודה על הרישום
נתראה בתיבת הדואר שלך!