Left Sidebar Content

אודות עמותת "בני ברוך - קבלה לעם"

עמותת "בני ברוך - קבלה לעם" עוסקת בלימוד חכמת הקבלה ובהפצתה, על בסיס מקורות הקבלה האותנטיים


קבלה לעם

עמותת "בנֵי ברוך - קבלה לעם" היא עמותה ללא מטרות רווח, בראשותו של הרב ד"ר מיכאל לייטמן. העמותה שמה לה למטרה ולשליחות לממש את צוואתו של אחד מענקי הרוח של המאה העשרים, הרב יהודה אשלג, ולהפיץ שיטה מעשית לחיבור בין אנשים, כפתרון יסודי לבעיות ולאתגרים של ימינו. העמותה הוקמה בשנות התשעים, והיא עוסקת במימוש הערך "ואהבת לרעך כמוך" בקרב בני האדם בישראל ובעולם.

להורדת החוברת >>

פעילות העמותה

זה למעלה מעשרים שנה שהעמותה מנהלת את פורטל התוכן הגדול ביותר בעולם בנושאים שונים של חכמת הקבלה. התכנים זמינים חינם ב-33 שפות ומנגישים את החכמה העתיקה לכל המעוניין.

בנוסף, מנהלת העמותה את "מכללת קבלה לעם" המפעילה בישראל 25 סניפים, ומזמינה תלמידים מכל רחבי הארץ ללמוד ולהתעמק בחכמת הקבלה, ולקחת חלק בעל השפעה בשינוי הגלובלי. המכללה מציעה מסלולי לימוד שונים, לרבות לימודים וירטואליים, ומסלולי לימוד רב-שנתיים למרצים. מעבר לפעילות בישראל, מתקיימת פעילות דומה בכל רחבי העולם.

בתחום התקשורת, העמותה מפיקה את ערוץ "קבלה לעם" בטלוויזיה (ערוץ 96 ב-HOT). 

 

      

אודות הרב ד"ר מיכאל לייטמן

הרב לייטמן הוא הוגה דעות בעל שם בינלאומי, דוקטור לפילוסופיה ולקבלה ובעל תואר שני בביו-קיברנטיקה רפואית. עד כה, פרסם 70 ספרים שתורגמו ל-22 שפות. ספריו מציגים שיטה מעשית לפתרון משברים בנושאי חינוך, משפחה, חברה, כלכלה, יחסים בינלאומיים, אקולוגיה ותופעות סוציו-אקונומיות המשפיעות על יציבות העולם ועל האדם בפרט.

    

חיבור

כולנו יחד בסירה אחת. בעולם מקושר כל כך, שבו כל תנועה של כל אדם משפיעה על כולם, נוצרת תלות הדדית. זהו מצב שבו פיתוח מערכות יחסים טובות בין בני האדם ובין קבוצות, תרבויות ועמים אינו בבחינת מותרות, כי אם כורח המציאות.

בה בעת כמעט בכל מערכות היחסים שאנו מנהלים, החל מהמערכת הזוגית בתא המשפחתי, דרך היחסים בעבודה ובקהילה ועד ניהול יחסים בינלאומיים, אנו נתקלים בקונפליקטים וחיכוכים ומתקשים להגיע להסכמות.

בדיוק בצמתים אלה, מלמדת אותנו חכמת הקבלה כיצד נוכל להפליג יחד אל חוף מבטחים. חכמת הקבלה היא חכמת החיבור, אשר זוכה בעשורים האחרונים להכרה רחבת ממדים, הודות לשיטה המעשית שהיא מציעה לחיבור בין בני אדם, כמענה יסודי לבעיות בנות זמננו.

    

יסוד

עמותת "בני ברוך קבלה לעם" שואבת את השראתה מאחד מענקי הרוח של העם היהודי, הרב יהודה אשלג (1955-1884). הרב אשלג, גדול חכמי הקבלה של המאה העשרים, ידוע בכינויו "בעל הסולם" על שם פירוש "הסולם" שכתב לספר הזוהר.

הרב אשלג חי ופעל בתקופה סוערת לעם ישראל - שיבת העם מארצות הגולה לארץ ישראל. הרב אשלג סבר שמשימתנו העיקרית היא להפוך רבבות אנשים שהגיעו ממקומות שונים, בעלי מנהגים שונים ושפות שונות לאומה אחת המושתתת על אהבה וכבוד הדדי. לשם כך, הוא פישט והנגיש את ערכי החכמה העתיקה של הקבלה, והקדיש את חייו לאיחוד העם.

בשורת מאמרים וכתבים שפרסם בשנות השלושים והארבעים של המאה העשרים, הסביר הרב אשלג כי התקווה היחידה של העם היא להכניס בכל אחד מאיתנו את רגש האהבה ­- הן בין פרט לפרט והן בין הפרט אל הכלל.

"עבודה זאת קודמת לכל אחרת, כי מלבד שהיא היסוד - היא נותנת גם את שיעור הקומה וההצלחה לכל מיני פעולות שאנו רוצים לעשות", אמר.

באותם שנים, נפגש הרב אשלג עם ראשי הישוב המתהווה בארץ ישראל, בהם דוד בן גוריון, זלמן שזר ומשה שרת, כדי לשתף אותם בתובנותיו, ולייעץ להם כיצד ליצור חברת מופת שתהיה אור לאומות העולם כולו, ותוכל להנהיג את העולם החדש. הוא ראה בחזונו עולם אמת, המחובר באהבת הבריות כדברי ספר הזוהר "על אהבה עומד הכול".

לאחר פטירתו המשיך את מפעל חייו בנו הבכור, הרב ברוך שלום אשלג (הרב"ש), שהוציא לאור את יצירותיו והמשיך לפתח את שיטת החיבור בין אנשים.    

 

    

אמת

בשנת 1979 הגיע אל הרב"ש מדען צעיר ומבטיח, מיכאל לייטמן. במשך 12 שנים היה לייטמן תלמידו המסור, עוזרו האישי ונאמן ביתו של הרב"ש. את שלושת ספריו הראשונים כתב לייטמן בעידוד מורו, ובהוראתו יצא להרצאותיו הראשונות בפני הקהל הרחב.

לאחר פטירתו של הרב"ש בשנת 1991, הגיעו אל לייטמן עוד ועוד אנשים אשר ביקשו לשאוב ממנו את הידע שספג ממורו הרוחני. בסלון ביתו בבני ברק נפתחה קבוצת לומדים אשר נקראה על שם מורו, "בנֵי ברוך". התלמידים שהיו ברובם חילונים, התאימו את עצמם לאורח החיים המקובל בבני ברק ועסקו בעיקר בלימוד עצמי של הקבלה. בהדרגה, הם החלו לצאת לשדרות העם ולהביא את החכמה לציבור הרחב.

המהפכה המשמעותית התחוללה עם שידור השיעורים באמצעות האינטרנט ותרגומם לשפות נוספות. הקבוצה הקטנה הפכה לתנועה בינלאומית רחבה, בה לומדים אנשים מכל גוני הקשת החברתית והתרבותית בארץ ובעולם: חילונים, דתיים, חרדים, יהודים ושאינם יהודים, מהארץ ומחו"ל. כולם מתחברים זה לזה באהבת אחים, מתעלים על הבדלי דת, אורח חיים, לאום, גזע ומין. "אין כפייה ברוחניות" הוא הכלל הגדול שמנחה את כולם, כל אחד חי את חייו כפי שהוא מוצא לנכון ומכבד את האחרים.

עם השנים, החליטו תלמידיו של לייטמן לכנות אותו בתואר "רב", מתוך כבוד והערכה להוראתו את חכמת הקבלה ולמסירותו לחינוך האדם. הרב לייטמן אינו רב מוסמך על ידי מוסד רבני ואינו משמש בתפקידים רבניים-הלכתיים.

    

 

חכמה

הקמת עמותת "בנֵי ברוך - קבלה לעם" בעזרת תלמידיו, הייתה דרכו של הרב לייטמן למימוש צוואתם של הרב יהודה אשלג ושל בנו הרב"ש - להפיץ את חכמת הקבלה להמונים, ולהפוך את ערכי האיחוד והערבות ההדדית למובילים בכל תחומי החיים. באמצעות חכמת החיבור של הקבלה, שואף הרב לייטמן להעניק מענה חינוכי-ערכי לבעיות העוטפות את החברה האנושית בימינו.

לשם כך, מעביר הרב לייטמן מדי יום שיעורים בשידור חי לקהל הרחב, דרך ערוצי הטלוויזיה והאינטרנט. בשיעוריו נלמדים כתבי המקור העתיקים של הקבלה, ביניהם ספר הזוהר, כתבי האר"י, כתבי בעל הסולם והרב"ש. השיעורים מתורגמים ל-8 שפות עיקריות בו-זמנית: אנגלית, ספרדית, איטלקית, רוסית, טורקית, צרפתית וגרמנית. מעבר לכך, נערכים תרגומים נוספים משפה לשפה, כך שלעיתים משודר השיעור במקביל ב-23 שפות שונות.

מסירותם של העוסקים במלאכה הופכת את החזון הגדול של הרב אשלג לבר השגה. חכמת האמת מופצת לכל מקום בעולם, וכיום יש ל"קבלה לעם" תלמידים פעילים ב-107 מדינות, ביניהן איראן וגם מדינות ערב, כגון סוריה ולבנון.

"קבלה לעם" מארגנת במשך השנה כעשרה כנסים בינלאומיים ברחבי העולם. הכנס המרכזי של התנועה נערך מדי שנה בישראל, בו מתארחים אלפי אנשים מעשרות מדינות. בעקבות לימוד הקבלה, כולם הפכו לתומכים נלהבים של ישראל, ומוכיחים הלכה למעשה כיצד תנועת הקבלה העולמית מחזקת את ישראל.

כיום, הודות לשני מיליון התלמידים בכל רחבי העולם, הופך המעגל הגלובלי שיצרה "קבלה לעם" מחזון ליצירת עולם טוב יותר, למציאות הקורמת עור וגידים.

      

ישראל

הרב לייטמן מקדיש את חייו להסברת תפקידה המכריע של ישראל באומות העולם. כפי שהסבירו כל גדולי האומה, כאן בישראל צריכה להיבנות חברת מופת, שתכניס מהות לחזון הערבות ההדדית, תממש את הכלל הגדול של "ואהבת לרעך כמוך" ותוביל את העולם לעבר אידיאל ההתפתחות האנושית.

"אור לגויים" הוא החומר ממנו יצקנו לעולם את הערכים של אהבת הזולת, של חסד ושל ערבות הדדית. שנים של גלות וחורבן שהחלו בשנאת חינם הסתיימו. העם שב אל ארצו כדי לממש את הסיבה לקיומו - להוות מופת לכל העמים ולהזרים כוח מתקן לחברה הישראלית ולעולם כולו.

לכן, חלק מפועלו של הרב לייטמן הוא יצירת קשרים עם מנהיגים ומקבלי החלטות בנושאים גלובליים, המסייעים להפוך את החזון הישראלי למציאות. לפני כעשור, הוזמן הרב לייטמן להצטרף למועצת חכמי העולם, פורום חשיבה שהוקם על ידי מועדון בודפשט בראשותו של פרופ' ארווין לאסלו, מועמד לפרס נובל. בין היתר, הוא שיתף פעולה עם מזכ"ל אונסק"ו, הגב' אירינה בוקובה, אשר כינתה אותו "איש חזון אמיתי", וסגנית מזכ"ל האו"ם, ד"ר אשה-רוז מיגירו.

שמו של הרב לייטמן, כמי שעומד בראשו של ארגון שחרט על דגלו להעביר לעולם את מסר האחדות, הפך אותו לאורח מבוקש בכל ערוצי התקשורת בעולם.

 

    

ערבות

על רקע המחאה החברתית והפילוג המאיימים לשסע את החברה הישראלית, הקימו תלמידי הרב לייטמן את "תנועת הערבות". התנועה שמה לה למטרה לאחות את הקרע בחברה הישראלית, לייצר בה אקלים חברתי חיובי ולהעלות לסדר היום את ערך הערבות ההדדית.

במסגרת "תנועת הערבות", אלפי מתנדבים פועלים בכל רחבי הארץ כדי להטמיע את עקרונות הערבות. באמצעות מגוון כלים יצירתיים, כגון מעגלי שיח, משחקי חיבור, פעילויות לכל המשפחה, הרצאות, קורסים, סדנאות וחוגי בית - מצליחה "תנועת הערבות" לחבר בין אנשים.

"תנועת הערבות" מוציאה לאור ספרים העוסקים ביחסים מתוקנים בין אנשים, ומביאה את הערכים של חיבור ושל ערבות הדדית לארגונים, למרכזים קהילתיים, לבתי אבות ולבתי כלא.

חזון הערבות מאמין ביכולת התא המשפחתי להיות גורם מכוון ועוצמתי ביישום, ולשם כך מועברים קורסים להורות, לזוגיות ולכלכלת בית ברחבי הארץ.

"תנועת הערבות" הפכה כלי נפלא להורים המעוניינים לאפשר לילדיהם להיות חלק מהתהליך, ולגדל אותם כשותפים מלאים ביצירת הערבות ההדדית. צוות של מומחים בנה כלים ייחודיים וחוגי העשרה, המסייעים לבני הדור הצעיר לפתח התחשבות בזולת, אמפתיה, עבודת צוות, הבעה, כתיבה, יצירה, שיפור הביטחון העצמי והתקשורת הבינאישית.

חלק מבני הנוער משתלבים בפעילות אקדמית באוניברסיטת חיפה, המכשירה אותם למנהיגות חברתית. נערים אלה לומדים כקבוצה ומיישמים את הערבות ההדדית כמנוע להגיע להישגים אישיים וקבוצתיים. וכך, עוד לפני גיל 18, הם מסיימים בהצלחה תואר ראשון ואפילו שני.  

      

מופת

"הטובים" מבית "קבלה לעם" הוא מיזם חברתי שמטרתו היא הטמעת ערך ההתנדבות והדוגמה האישית כאחד מעמודי התווך של הערבות ההדדית. במסגרת זו אנו מפעילים מערך של מוקדים התנדבותיים ושורת פעילויות וולונטריות למען החברה והקהילה ברחבי הארץ.

פעילויות עיקריות

  • "הטובים בגני הילדים" - עם פרוץ גל הטרור האחרון באוקטובר 2015, הורים שילדיהם שהו בגנים ללא שומר, הקימו מוקד ארצי שריכז פניות של גנים שזקוקים לשומרים ושל מתנדבים המעוניינים לשמור.
  • פעילויות התנדבותיות נוספות שאנו מובילים הן עזרה לקשישים, סיוע לניצולי שואה, התנדבות אזרחים במשטרה, סיוע להורים שכולים, הפעלות חווייתיות למבוגרים במרכזי ויצ"ו ונעמ"ת, סיוע לקהילות העדה האתיופית, הפעלות חברתיות במרכז דוד ילין ועוד.
  • "הטובים להסברה" - גיוס הציבור הישראלי למטרות הסברה בינלאומית, הפחתת העוינות לישראל בקרב ערוצי התקשורת הבינלאומיים והעלאת האהדה לישראל בקרב דעת הקהל העולמית.

     

שלום

Open tv - הערוץ הפתוח בשפה הרוסית

לצורך קידום והכרה באיכות היחסים הנדרשים מאיתנו בעולם הגלובלי, הקימו תלמידי הרב לייטמן דוברי הרוסית ערוץ טלוויזיה אינטרנטי. בערוץ זה מתקיים שיח עולמי פתוח לקידום נושא הערבות ההדדית וליצירת כלים מעשיים לפיתוח אישי, חברתי וקהילתי.

הערוץ עורך "שולחן עגול" טלוויזיוני משותף לישראל, רוסיה, אוקראינה, ארה"ב, קנדה ומדינות רבות באירופה, בו מתארחים הוגי דעות, מנהיגים, פעילים חברתיים, מדענים, אנשי חינוך ותרבות, כלכלנים וסוציולוגים. הערוץ הפתוח מציע 20 פורמטים שונים של תכניות טלוויזיה המשודרות ב-90 מדינות בעולם.

פעילות נוספת בערוץ מתמקדת בשיתוף פעולה הדוק עם ארגונים יהודים ברחבי העולם, ביניהם הסוכנות היהודית, הקונגרס היהודי העולמי, "לימוד", ומרכזי תרבות יהודיים. פעילי הארגון מובילים הרצאות, מעגלי שיח, משחקי חיבור ופעילויות שטח, וגם עוסקים בהוצאה לאור של ספרים, עלונים וחוברות הסברה.

הערוץ הפתוח הוקם בישראל, אך מנוהל ומפותח על ידי פעילים רבים בעולם כולו. הם חשים בעומק לבם, שתפקיד העם היהודי הוא להוביל את האנושות לחיים מתוך חיבור וערבות הדדית.    

תקווה

"לחיי האדם יש משמעות רק במידה שהאדם עוזר לעשות חיי האחרים יפים יותר".

הרב ד" מיכאל לייטמן

הבסיס לכל פעילותנו והדלק המניע אותנו הוא הרצון לבנות חברה חיובית תומכת, הרואה בהצלחת הכלל משימה אישית. אנו מאמינים כי שימוש בחשיבה פתוחה, תוך התבססות על החכמה העתיקה, יהוו סירה שעליה נחתור כולנו לעולם טוב יותר. ומכל הלב, אנחנו מזמינים אתכם להצטרף לעשייה.

"בעת שהאנושות תגיע למטרתה, על ידי ביאתם לדרגה השלמה באהבת הזולת, שאז יתלכדו כל גופות בני העולם לגוף אחד ולב אחד - יתגלה כל האושר המקווה לאנושות על שיא גובהו".

הרב יהודה אשלג - "בעל הסולם"

        

להורדת החוברת >>
הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content