Left Sidebar Content

תגובות לעיתונות

המוטו שלנו הוא אחדות, אבל אנחנו יודעים גם להילחם כשמדובר בשקרים

מאחורי כל ניסיון ל"חיסול ממוקד" עלול להסתתר אינטרס חבוי, בין אם מדובר במרכז "חברתי" או גוף תקשורתי. השאלה למי יש את הכוח להיאבק על חפותו. ​"קבלה לעם​"​, ​עמותה הדוגלת באחדות, מצא​ה​ עצמה ב"מלחמה" ​כפויה מול אתר "העין השביעית"​ ומול "המרכז הישראלי לנפגעי כתות". המאבק הסתיים במחיקת התביעה ובפרסומי התנצלות. צריך לקרוא כדי להאמין

פייק ניוז מס' 1: "המרכז הישראלי לנפגעי כתות"

פייק ניוז מס' 2: "העין השביעית"

פייק ניוז מס' 3: פרסום שלילי בגלי צה"ל

פייק ניוז מס' 1: "המרכז הישראלי לנפגעי כתות"

"המרכז הישראלי לנפגעי כתות" הוא גוף המתיימר להציג עצמו כמי שמבקש "לתת מענה לנפגעי כתות בישראל ובני משפחותיהם" ולספק "מידע עדכני ומקיף על דרכי פעילותן של כתות", כפי שמוצג באתר הבית שלהם.

בפועל מהווה המרכז "כסות" המשרתת את פעילותה ואת האג'נדה הקיצונית חרדית של עמותת "יד לאחים" - ארגון ישראלי חרדי המגדיר את עצמו כ"ארגון להצלה ממיסיון ומטמיעה ולהנחלת ערכי היהדות". גם מנכ"לית המרכז, הגב' רחל ליכטנשטיין, היא פעילה לשעבר ב"יד לאחים" ומונתה לתפקידה ב"מרכז הישראלי לנפגעי כתות", עקב פעילותה זו.

לכן פעילותו של "המרכז הישראלי לנפגעי כתות" אינה מתמקדת דווקא בטיפול ובעזרה ל"נפגעי כתות", אלא בתקיפה וברדיפה של קבוצות דתיות ורוחניות, שאינן משתלבות עם תפיסת "הדת היהודית" של הארגון החרדי קיצוני "יד לאחים".

בתאריך 10.2.2010, בתוכנית הבוקר של ערוץ 10, התראיינה הגב' דנית קרן, המנכ"לית (לשעבר) של "המרכז הישראלי לנפגעי כתות", והוציאה את דיבתה של "קבלה לעם". קרן טענה כי מדובר ב"כת פוגענית" שמתרחשים בה "אירועים פליליים" ואשר "משעבדת מאות אנשים", כך לטענתה.

מדובר היה כמובן בהאשמות שקריות חסרות כל בסיס. לפיכך, ומשנמנע "המרכז הישראלי לנפגעי כתות" מלהתנצל על דברי הדיבה הללו, חרף התראה שנשלחה אליו, נאלצה עמותת "בני ברוך - קבלה לעם" להגיש תביעה בגין הוצאת לשון הרע נגד "המרכז הישראלי לנפגעי כתות" ונגד גב' קרן.

בעקבות הגשת התביעה הגיעו הצדדים להסכם פשרה, אשר ניתן לו תוקף של פסק דין שקבע שהנתבעים, גב' דנית קרן ו"המרכז הישראלי לנפגעי כתות", יפרסמו התנצלות בעיתון "ישראל היום" בנוסח הבא:


(בתמונה: המודעה שהתפרסמה בעיתון "ישראל היום")


כמו כן, "המרכז הישראלי לנפגעי כתות" התחייב להסיר את שמה של עמותת "בני ברוך" מאתר האינטרנט" של המרכז ו/או מכל פרסום אחר שלו. ובנוסף, התחייב המרכז לבדוק בעתיד את מכלול הנתונים בטרם יבצע פרסום נוסף כלשהו בעניינה של עמותת "בני ברוך - קבלה לעם".

 


פייק ניוז מס' 2: "העין השביעית"

כפי שהתבאר מכתב התביעה הקודם, "המרכז הישראלי לנפגעי כתות" פועל בדרכים רבות ומגוונות להשחרת שמה של "קבלה לעם", תוך שיתופי פעולה עם גורמים שונים. אחד מאותם גורמים הוא מר אהרון אפלבאום, איש עסקים אמיד אשר על פי הצהרתו מונה ל"מחזיק תיק בני ברוך" ב"מרכז הישראלי לנפגעי כתות", ומתוקף "תפקידו" זה משמיץ ומכפיש את שמה הטוב של "קבלה לעם" מזה תקופה ארוכה. בין היתר מנהל מר אפלבאום בלוג אישי המוקדש כולו להשמצת "קבלה לעם" ולגיוס כספים מהציבור לשם כך.

מה מניע אותו לכך? משבר משפחתי פרטי. לטענת מר אפלבאום, בנו, שלמד בעבר במסגרת "קבלה לעם", התרחק והתנתק לכאורה מהמשפחה, ובפרט ממר אפלבאום עצמו. עם כל הצער וההבנה לתחושות המצוקה של מר אפלבאום כהורה, הרי שלהאשמותיו כלפי "קבלה לעם" בעניין המשבר המשפחתי שלו אין על מה לסמוך.

בניגוד מוחלט ל"גרסתו" אין "קבלה לעם" אחראית במאומה לניתוק הקשר בינו לבין בנו. למעשה, היחסים בין מר אפלבאום לבנו היו רעועים עוד לפני שהאחרון החל ללמוד במסגרת "קבלה לעם". יתרה מכך, גם כיום, זמן רב מאז שהבן הפסיק את לימודיו במסגרת "קבלה לעם", ואף עזב את הארץ, יחסיו של מר אפלבאום עם בנו לא השתנו.

מכאן כי אין ל"מרכז הישראלי לנפגעי כתות" דבר פשוט יותר מלנצל את צערו של הורה מודאג (או הורה המסרב להכיר באחריותו למשבר במשפחתו), ולהפנות את זעמו ואת משאביו הכלכליים המכובדים לרדיפה אחר מי שהמרכז כבר סימן לעצמו כמטרה מראש.

מר אפלבאום, בדרכים ישירות ועקיפות, כפי שניתן לקרוא בכתב התביעה, לא עצר לרגע והניע את מסע ההכפשות שהביא לבסוף לפרסום כתבות דיבתיות נגד "קבלה לעם" באתר "העין השביעית". בנסיבות אלה, נאלצה "קבלה לעם" לנקוט באמצעים החוקיים העומדים לרשותה בכדי לצמצם את הנזק הנגרם לה כתוצאה מהוצאת לשון הרע בעניינה, והגישה תביעה נגד עיתון "העין השביעית".

בהתאם לפסק דינו של בית המשפט, אתר "העין השביעית" חויב להתנצל בפני "בני ברוך - קבלה לעם" ולהסיר לאלתר כתבה רצופה בשקרים על פועלה של העמותה. בנוסף, במשך שבוע, פורסם בראש דף הבית של אתר "העין השביעית" התנצלות (ראו תמונה).

(בצילום המסך: ההתנצלות שהופיעה למשך שבוע ימים בדף הבית של האתר)

"קבלה לעם" תמשיך להקדיש את כל מאמציה למימוש הערך "ואהבת לרעך כמוך" בקרב עם ישראל, כשיטה מעשית לחיבור בין בני אדם, וכפתרון יסודי לאתגרים של ימינו.

 

פייק ניוז מס' 3: פרסום שלילי בגלי צה"ל

בחודש ינואר 2017, שידר העיתונאי אבנר הופשטיין במסגרת התוכנית "בוקר טוב ישראל" בגלי צה"ל שתי כתבות מכפישות על עמותת "בני ברוך - קבלה לעם". בכתבות אלו הופשטיין ייחס לעמותה פעילות פוליטית שלא לה, מחזר טענות מופרכות ונושנות של מר אפלבאום נגד העמותה, ואף העיז להציגן כאילו היו אמת, זאת מבלי להשמיע מנגד את עמדתנו הרשמית.

אנו התנגדנו בכל תוקף ל"פייק ניוז" ולהכפשת שמנו הטוב בכלי תקשורת מוביל, ולא נותרה לנו ברירה אלא להגיש תביעת דיבה נגד תחנת השידור גלי צה"ל, נגד מפקדה ירון דקל ונגד שאר המעורבים בתוכנית הרדיו.

תביעת הדיבה הופנתה לגישור אל כבוד שופטת בית המשפט המחוזי בת"א בדימוס רות לבהר-שרון, הצליחה להביא את הצדדים לידי הסדר שייתר את הצורך בהמשך ההליכים המשפטיים. ביום שני, 16.7.2018, נתן בית המשפט תוקף של פסק דין להסדר הגישור, במסגרתו התחייבו הנתבעים להתנצל בפני העמותה בגין חוסר הדיוק שנפל בכתבות ששודרו.

בנוסף, במהלך החודש הקרוב תפרסם גל"צ שתי הודעות הבהרה במסגרת התוכנית "בוקר טוב ישראל", בזו הלשון:

"בכתבות ששודרו בחודש ינואר 2017 בתוכנית 'בוקר טוב ישראל' בגל"צ, עסקנו בין השאר ב'בני ברוך - קבלה לעם'. אנו מבקשים להבהיר את הדברים הבאים: הכתבות נועדו לסקר הליך משפטי שמתנהל במסגרת תביעה אזרחית, שהוגשה לבית המשפט על ידי עמותת 'בני ברוך - קבלה לעם' נגד מר אפלבאום.

לא ייחסנו לעמותה מאפיינים כיתתיים כלשהם, בנוסף, לא התכוונו לייחס לעמותה פעילות פוליטית. הכתבה יחסה את הפעילות הפוליטית לפעילים בעמותה ולא לעמותה עצמה. ככל שהדברים הובנו אחרת - אנו מתנצלים על כך".

חשוב להבהיר כי פסק-דין זה, כמו גם ההתנצלות המתוארת בו, מוציאות לאור את האמת, ומשמשות אסמכתא משפטית לכך. פסק הדין הזה מצטרף לשורה של פרסומים שקריים שהתפרסמו נגדנו בעבר, כמו במקרים של "העין השביעית"​ ו"המרכז הישראלי לנפגעי כתות". כולם, ללא יוצא מן הכלל, הסתיימו בפרסומי התנצלות.

ראוי לציין שאבנר הופשטיין, העיתונאי שיזם את פרסום הכתבות, פוטר בינתיים מגלי צה"ל. במקרה או שלא, מר הופשטיין הוא גם חבר ועד עמותת "העין השביעית", ולא נותר לנו אלא להצר על העובדה שהוא בחר להשתמש בתחנת הרדיו הצבאית כדי לנסות ולקדם אינטרסים זרים שאין בינן לבין עיתונות אמינה ורצינית ולא כלום. יודגש כי גלי צה"ל שהיו מיוצגים במסגרת ההליך על ידי פרקליטות המדינה, החליטו להתנצל בפני העמותה למרות התנגדותו הנחרצת של הופשטיין לכך.

עמותת "בני ברוך - קבלה לעם" שואפת מאז ומעולם לאפשר למגוון הדעות הרחב להישמע. עם זאת, ישנה חשיבות רבה לאמיתות הדברים כמו גם לדיוקם. עיתונות אחראית היא עיתונות אשר עושה כל שביכולתה להגיע לחקר האמת, וכך מצופה מכל גוף עיתונאי, על אחת כמה וכמה מתחנת רדיו צבאית שאינה מונעת מאינטרסים פרטיים, אלא פועלת לטובת הציבור ולמענו.

אנו מברכים את גלי צה"ל על שהבינה את טעותה ועל שבחרה להתנצל במסגרת הסדר הגישור. שאפנו, ותמיד נשאף לפתור מחלוקות וטעויות בדרכי נועם, ולא בין כותלי בית המשפט. אנו בעמותת "בני ברוך - קבלה לעם" נמשיך לעסוק בעיקר ולהקדיש את מרב מאמצינו למימוש הערך "ואהבת לרעך כמוך" בקרב עם ישראל, כשיטה מעשית לחיבור בין בני אדם, וכפתרון יסודי לאתגרים של ימינו.

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content