Left Sidebar Content

תגובות לעיתונות

התגובה המלאה לתחקיר "כאן"

לתגובה הקודמת שפורסמה לאחר הפרומו לתחקיר "כאן"

חברים וחברות יקרים,
לאחר שידור ה"תחקיר" המלא על עמותת "קבלה לעם", אשר לצערנו נערך בצורה מגמתית במיוחד על מנת לקדם את התמונה המסולפת שאותה ביקש הכתב להציג, אנו שמחים להראות את הדברים כהווייתם ולהגיש לכם את התגובה הרשמית שלנו לכל טענה שעלתה בתחקיר. זאת על מנת שנוכל להמשיך לצעוד בראש מורם ולהשיב לכל מי שהתחקיר הותיר אותו עם שאלות פתוחות.

***

הטענה: הרב לייטמן הוא המקובל היחיד שדרכו אפשר לגלות את הבורא.

האמת: לדברי הרב לייטמן, שיטתו של "בעל הסולם", הרב יהודה אשלג, היא השיטה הנפוצה, המקובלת והמתאימה ביותר לבני דורנו. אנו סובלניים ומקבלים באהבה את כל השיטות האחרות, אך מתנסים, בודקים וחוקרים את עצמנו, כפי שמלמד אותנו הרב לייטמן על פי שיטתו של בעל הסולם. הרב לייטמן עצמו אף מפציר בתלמידיו לא פעם לבדוק אם השיטה שהוא מלמד אכן מתאימה להם ויש לכך דוגמאות רבות בשיעורי הבוקר המשודרים בשידור חי ללא עלות.

***

הטענה: בתוכנית הוצגה הקלטה של הרב לייטמן שנערכה בצורה מסולפת, שבה הוא נשמע אומר: "אי אפשר לברר, אלא רק לכסות".

האמת: הדברים הוצאו מהקשרם. המושג "לכסות" על פי חכמת הקבלה, מקורו בפסוק: "על כל פשעים, תכסה אהבה" (משלי י', י"ב). משמעותו היא להתעלות מעל הטבע האגואיסטי אל תכונת ההשפעה והאהבה. בוודאי שהמושג הרוחני אינו מכוון להסתרה של מעשים, והראיה לכך היא שכל פעילויות העמותה - השידורים, הסדנאות ומעגלי השיח, מועברים בשידור חי וניתן לצפות בהם שוב באתר "קבלה לעם".

***

הטענה: קיים איפשהו תקנון ובו סעיפים תמוהים כגון: הסכמה כי ארבעה אנשים רשאים "להביא" אותך לשיעור הלילי במידה ולא הגעת; "משטרה" פנימית שמקיימת "דיון משפטי" במידה ועברת על כללי העמותה; ענישה על אי עמידה בתלבושת אחידה, ועוד.

האמת: מדובר בשקרים גסים של תלמיד שסולק מהעמותה עקב התנהגות לא נורמטיבית. התקנון היחיד שקיים לעמותה הוא התקנון במופיע ברשם העמותות וניתן לעיין בו לכל דורש. ראוי לציין שבימים אלו משלים צוות של העמותה תהליך של בניית תקנון חדש שיתאים למגוון פעילויות העמותה ולהיקפים הגדלים והולכים של פעיליה. את התהליך מלווים מיטב עוה"ד המתמחים בדיני העמותות ואשר כיהנו, בין היתר, כרשם העמותות.

***

הטענה: חברים מחויבים להפריש "מעשר" ל"קבלה לעם".

האמת: "קבלה לעם" היא עמותה הפועלת בצניעות רבה על בסיס תרומות חבריה, פעיליה ומוקיריה בלבד. חלק מן התורמים מבקשים לראות בתרומתם כ"מעשר". על פי המקורות, נהוג מימים עברו להפריש "מעשר", עשירית מההכנסה לטובת תיקון העולם ("וכל אשר תיתן לי, עַשֵּׂר אֲעַשְּׂרֶנּוּ לך". בראשית כ"ח, כ"ב). מעצם פעולה זאת האדם מגדיל את תרומתו לתיקון הקשר בעם ישראל. מסורת זאת עדיין קיימת במקומות רבים. חשוב להבהיר, כי הבחירה להפריש מעשר, או לתרום כל תרומה אחרת לעמותה, נתונה לבחירתו החופשית של כל תלמיד ותלמיד במסגרות הלימוד שלנו, ובטח שלא נעשות שום סנקציות על חבר שאינו מעוניין להפריש מעשר.

לדבריו של התלמיד לשעבר, רונן דבח, שטוען כי שילם מאות אלפי שקלים במהלך לימודיו, ערכה העמותה בדיקה ומצאה כי במשך למעלה מ-4 שנות לימודיו בעמותה, סך כל תרומותיו עומדות על 10,899 ש"ח.

כאן המקום להדגיש כי העמותה מבוקרת על ידי משרד רואי חשבון ורשויות ממשלתיות כגון רשם העמותות, רשויות המס ועוד, אשר בדקו את העמותה במסגרת עבודתם השוטפת, ומצאו כי פעילות העמותה מתנהלת בהתאם לכללי מנהל תקין ומבוקר. חשוב לציין כי לעמותה אושר סעיף 46 שניתן רק לעמותות הפועלות בשקיפות מלאה תחת פיקוח מחמיר מצד רשם העמותות ורשויות המס.

***

הטענה: "קבלה לעם" מנסה להיכנס לפוליטיקה.

האמת: מטרותיה של עמותת "קבלה לעם" הן לימוד והפצת חכמת הקבלה. העמותה פועלת להפצת ערך האחדות על בסיס "ואהבת לרעך כמוך" שהוא ערך עליון בחכמת הקבלה, ומעולם לא פעלה בשום מסגרת פוליטית. במסגרות הלימוד של העמותה לומדים עשרות אלפי תלמידים אשר עוסקים בתחומים שונים ומקדמים יוזמות ורעיונות מגוונים. לאורך השנים, תלמידים במסגרות הלימוד של העמותה החליטו להוביל מהלך שמטרתו לקדם את ערכי האיחוד החיוביים בעם ישראל בדרכים שונות, בהן גם באמצעות הבמה הפוליטית. זה בא לידי ביטוי בשתי היוזמות הבאות:

  • בשנת 2013, מספר תלמידים תושבי העיר פתח תקווה, החליטו להקים רשימה שתרוץ למועצת העיר כדי לקדם את ערך הקהילתיות והערבות ההדדית, ולצורך כך הקימו את עמותת "ביחד למען פתח תקווה 2013". כ-12 אלף מתושבי העיר פתח תקווה הצביעו לרשימה, שהפכה להיות סיעה בת 4 מנדטים.

  • בשנת 2014, עלה בקרב מספר תלמידים הרעיון שניתן לקדם את רעיון איחוד העם באמצעות התפקדות למפלגת שלטון. הם יזמו תהליך התפקדות וצירפו אלפי אנשים למפלגת "הליכוד".

***

הטענה: לפי "קבלה לעם" והרב לייטמן, גבר רוצה להראות שהוא שולט, וזה מגיע לו, כולל נשים רבות, וכולל סלחנות כלפי בגידות.

האמת: "קבלה לעם" והרב לייטמן מקדשים את הנישואין, את הכבוד ההדדי, את חיי המשפחה ולהקים משפחות. דברי הרב לייטמן שהוצאו מהקשרם והוצגו בתוכנית עסקו בטבע האנושי של האדם לשלוט, והרב לייטמן הביא כדוגמה את המין הזכרי ככזה שלא אחת רוצה לשלוט ולהפגין זאת כלפי חוץ. בשום מקום לא טען הרב שהגבר צריך לשלוט באישה, או הביע תמיכה בפוליגמיה. להיפך, חכמת הקבלה מדברת על ביטול האגו וביטול הרצון לשלוט באחר. מי שמתגבר על הרצון האגואיסטי שלו לשלוט באחרים, הוא הנקרא "גבר". זאת דוגמה נוספת לשימוש יוזמי ה"תחקיר" במשפט בודד ו"הדבקתו" להקשר ההפוך לכל מה שאנחנו מייצגים. די לצפות באחד מהמפגשים או האירועים שלנו, כדי לראות את מקומן הבולט של נשים ואת השוויון המצוי אצלנו. נשים מהוות כ-60% מהתלמידים הלומדים במסגרות הלימוד של "קבלה לעם".

***

הטענה: התלמידה לשעבר, ליבי ויסוצקי, סולקה מהעמותה בגלל שהתלוננה נגד בעלה האלים במשטרה, והעמותה נטלה צד לטובת הבעל.

האמת: מעולם לא נאמר לליבי ויסוצקי, או לכל אדם אחר, שלא להתלונן במשטרה בגין אלימות שהופעלה כנגדו. לצערנו מדובר בשימוש ציני ושקרי בנישואין שעלו על שרטון ובהליך גירושין מכוער. העמותה אינה מתערבת בחייהם האישיים של תלמידיה ולא נטלה צד לטובת אדם זה או אחר. לכל אורך הדרך ועד לימים אלו ממש מספר תלמידות העמותה, שהן חברותיה של ליבי, מסייעות לה בחיי היומיום בטיפול בילדים ואף בארוחות ובמוצרי מזון שמסופקים לה ממטבח העמותה.

לאחר שנודע להנהלת העמותה כי מצבה האישי הקשה הביא אותה להתמכרויות ולחוסר טיפול בילדיה, עד למצב שבו הוצאו ילדיה מחזקתה מספר פעמים, התבקשה ליבי, בהמלצת חברותיה הקרובות, להקדיש את זמנה לעצמה ולילדיה ולא לפעילויות העמותה. בשולי הדברים יצוין כי בניגוד לליבי דווקא בעלה היה זה שהורחק מפעילויות העמותה למשך תקופה משמעותית בהתאם למדיניות העמותה של אפס סובלנות לגילויי אלימות.

***

הטענה: "קבלה לעם" התעלמה ממקרה התאבדות של תלמיד בקנדה, ורק יידעה את התלמידים כי הוא "עזב".

האמת: כפי שנאמר גם בתחקיר, אין העמותה אחראית למקרי התאבדות, ומטבע הדברים העמותה גם לא עוקבת אחרי חייהם הפרטיים ומצבם הנפשי של תלמידיה, ואינה יכולה לעשות זאת אילו הייתה רוצה. הטענה שהייתה התעלמות היא אינה נכונה כי נעשו יותר משיחת עידוד אחת עם חברי קבוצת "קבלה לעם" בטורונטו, שבה פטריק לגוט ז"ל ביקר מדי פעם. אנו מצטערים על הרושם שנוצר אצל מי מהתלמידים באמריקה, כאילו נעשה ניסיון להדחיק את מותו של פטריק ז"ל, נלמד ונפיק לקחים מהמקרה.

***

הטענה: "קבלה לעם" עושה שימוש בתביעות דיבה כדי להשתיק ביקורת כלפיה.

האמת: חופש הביטוי הוא חלק מערכי היסוד בלימוד של "קבלה לעם". אנו מברכים על כל ביקורת שמטרתה לבנות, אך דוחים מכל וכל טענות שקריות ומגמתיות שכוונתן זדונית והן מבקשות להרוס את העמותה. לשון הרע ואמירות כזב הן בין הגורמים העיקריים לפילוג ושנאה. לעומת זאת, אנו שדוגלים בחיבור ואהבה, לא מוכנים לתת לגורמים זרים לחבל בפעילות הענפה והמבורכת של "קבלה לעם", להכפיש ולפגוע בשמה הטוב של העמותה. חכמת הקבלה עצמה מחייבת אותנו להגיב. השם "קבלה לעם" הוא מותג מוערך שנבנה בעמל רב לאורך השנים וזוכה לאהדה רבה בקרב רבים בחברה הישראלית. חשוב להדגיש כי בכל המקרים בהם החליטה העמותה לפנות לבית המשפט ולהגן על שמה הטוב, חויבו הנתבעים להתנצל באופן פומבי בפני העמותה ולהסיר את הפרסומים הפוגעניים שפרסמו כנגדה.

***

הטענה: הרב לייטמן מחלק כדורים לתלמידים עם בעיות ומחלות שונות.

האמת: הרב ד"ר מיכאל לייטמן עסק בעברו בייעוץ ובטיפול ברפואה משלימה. במסגרת זו, הגיעו אליו מטופלים מכל קצוות הארץ והעולם. הכדורים ששימשו אותו כחלק מטיפולים אלה הם כדורים הומאופתיים, הנמצאים בשימוש רחב אצל העוסקים בתחום הרפואה המשלימה. לפני שנים רבות החליט הרב לייטמן להקדיש את מלוא חייו לעיסוק בחכמת הקבלה ובהפצתה, ומאז הוא אינו עוסק כלל בקבלת קהל ובטיפול בחולים.

***

"קבלה לעם" היא עמותה פלורליסטית שמקבלת אליה את כל מי שחפצים ללמוד את חכמת הקבלה. העמותה מתנהלת אך ורק ברוח כתבי הקבלה האותנטיים, המלמדים אותנו כיצד לבנות מערכות יחסים המבוססות על התחשבות, דאגה ואהבה: בין אדם לחברו, בתא המשפחתי וכולי. העמותה לא מתערבת ואינה עוסקת כלל בחיים הפרטיים של מיליוני תומכיה מטוב ועד רע, והיא אינה מכתיבה לאיש כיצד להתנהג או לחיות את חייו. ביתנו פתוח, אנו פועלים ביושר ובשקיפות, כל השיעורים ופעילויות הלימוד מצולמות ומשודרות לציבור הרחב, וכל אדם שחפץ, מוזמן להתרשם ולהחליט על צורת הלימוד ומידת המעורבות המתאימה לו.

כעמותה שחרטה על דגלה את הערך "משפחה אחת", צר לנו על מלחמות מיותרות שכאלו. נשמח לקבל תגובות מכל החברים שלנו על מנת לעבוד בשקיפות ופתיחות, ויחד נמשיך לצעוד בדרכנו, בלב פתוח ובראש מורם.

"קבלה לעם"

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content