www.kab.co.il

אקלים

  • אקלים מאוזן מתחיל באדם מאוזן

מאמרים נוספים

השריפות באמזונס
אם הם בשלום, אין טורנדו שולט עליהם
בלי מכות

אקלים מאוזן מתחיל באדם מאוזן

הטבע הוא גוף חי ונושם. הוא הדומם, הצומח, החי ובני האדם שחיים בו יחד. אלא שגורם אחד מפר את האיזון בו: אנחנו, המין האנושי. כשהטבע יוצא מאיזון ו"מכה" בנו, הוא למעשה מגיב לחוסר האיזון שלנו איתו.

לכן עלינו ללמוד איך כל חלקיו מחוברים וקשורים זה בזה, להכיר את חוקי העל של מערכת הטבע, ולהתחיל להתקיים על פיהם עד שנהפוך לחלק מועיל בגוף הזה.

אם גרם אחד של הפרת האיזון מצידנו גורם נזק אקולוגי אדיר בעולם האינטגרלי, אז מיליגרם של התחשבות בחוקיו יחולל מהפך שאין לשערו. הסיבה והפתרון למשבר האקלים על פי חכמת הקבלה.

משבר האקלים

משבר האקלים הוא תוצאה של משבר אנושי. הפתרון שבסופו של דבר יביא את העולם לאיזון מתחיל ונגמר בשינוי היחסים בינינו – יחסים שמקרינים על הטבע כולו

מה הבעיה?

דו"ח מקיף שחיברו מאות מדענים מישראל ומרחבי העולם באוקטובר 2021, מטעם הפאנל הבין-ממשלתי לשינוי האקלים של האו"ם (IPCC), מעריך כי גלי חום, בצורות וגשמים עזים רק ילכו ויהיו תכופים וקיצוניים יותר ככל שכדור הארץ ימשיך להתחמם. ומי האחראי על פי הדו"ח? אנחנו, בני האדם.

הדו"ח החריף מתאר מספר תרחישים שליליים אפשריים: גלי חום שתדירותם הייתה בעבר אחת לחמישים שנה, יתרחשו אחת לעשור; גשמים חזקים יהפכו לשכיחים הרבה יותר, אזור שסבל מבצורת אחת למאה שנה עתיד לסבול מבצורת כל חמש שנים, וזהו רק קצה הקרחון הנמס…

כל פעם נחשף לפנינו פרט חדש על המשברים הבאים, וההמלצות איך לפתור אותם מתבססות על הפרט האחרון שהתגלה בלי לקחת בחשבון את כל מה שעוד לא התגלה. אנחנו כמו ילדים קטנים שמשחקים בארגז חול. היום נשחק במִחזור, מחר נשחק בצמצום פליטת גזי חממה. אבל יש ים נתונים שאנחנו לא מודעים להם. אל לנו להמעיט מערכו של כדור הארץ, הוא גדול וחזק מאיתנו. התפרצות הר געש אחד יכולה להחריב את כל התוכניות היפות שלנו. לכן הטיפול המוצע מצד המדענים ומשאר ארגוני איכות הסביבה הוא בבחינת עצימת עיניים וסימון וי.

אנחנו כלואים בביטחון שכוחנו ועוצם ידינו יפתרו את המשברים, בלי לחשוד שאנחנו עצמנו גורמים למשבר. כאן מתחיל שורש הבעיה שמעוורת אותנו מלראות את האמת במערומיה.

מה הבעיה האמיתית?

חכמת הקבלה, שחוקרת את הטבע על כל רמותיו, מלמדת שאנחנו חיים במערכת אקולוגית סגורה. כל פרט משפיע על הכלל, והכלל משפיע על הפרט. המקובלים מדרגים את הטבע לארבע רמות בסיסיות: דומם, צומח, חי ובני האדם.

בעוד שלוש הרמות הראשונות נמצאות באיזון, בהרמוניה, ביחסי גומלין נפלאים, כל דרגה בינה לבינה ועם שאר הדרגות האחרות, הרמה הרביעית – בני האדם – נמצאים בחוסר איזון, בינם לבין עצמם, ובינם לשאר הדרגות. הסיבה לכך היא האגואיזם הטבעי, הרצון לקבל הנאה על חשבון האחרים שגדל בכל אדם מדור לדור, והוא הגורם למשבר ולחוסר האיזון.

הפתרון למשבר האקלים

הפתרון למשבר האקלים אינו לגשת לטפל בדומם, או בעולמות הצומח והחי, אלא בנו בני האדם. עלינו להביא למודעות המין האנושי את הגלובליות של העולם שאנחנו חיים בו, להראות את הקשרים האינטגרליים בכל מערכות הטבע, להסביר על טבע האדם, ומכאן לצאת לחינוך מדוקדק לשיפור יחס האדם לזולת, לטבע ולסביבה.

דווקא האדם, נזר הבריאה, בנטייה לשמור את הטבע באיזון, בדרישה הפנימית שלו להטבת הקשרים בינו לזולת ולטבע בכלל, במימוש הבחירה החופשית שלו לברור סביבה שתעצב את יחסו לעולם, יכול לתקן את היחס הקלוקל, המעוות והמפוצל שקיים בתוכו כלפי הזולת וכלפי היקום כולו, ובכך לגלות טבע אחד, יחיד ומיוחד.

הכדור בידינו, תרתי משמע: אם נקרב את היחסים בינינו – מעל הדחייה, החשדנות, הניכור והזלזול ההדדי שמפרידים בינינו באופן תדיר – אז נתברג בקלות אל מערכת הטבע השלמה והמאוזנת; נרפא את היחסים בינינו ובכך נרפא את היקום כולו.

השריפות באמזונס: שיקוף לאש המשתוללת בין בני האדם

השריפות באמזונס

לא רק האמזונס, אלא גם יערות הגשם במרכז אפריקה עולים באש, גם מיליארדי פיסות הפלסטיק ממלאים את האוקיינוסים, גם שיאי החום באוקיינוס הארקטי, גם זיהום האוויר החריג, והרשימה אינסופית.

< לפרטים
מכות הטבע

בלי מכות

מכות טבע הן לאו דווקא תופעות אקלים קיצוניות. מכות, אומרים המקובלים, הן כל מה שאדם מקבל ולא מתיישב עם מה שרצה.

< לפרטים

ציטוטים

?האם נצליח לפתור את משבר האקלים

דו"ח שינוי אקלים הבינלאומי של האו"ם מציע פתרונות למשבר האקלים שיאפשרו להפחית את השפעות ההתחממות הגלובלית. לטענתם הדבר המרכזי שמשפיע על שינויי אקלים בעולם זה השפעת תרבות הצריכה על הסביבה, אך האם זה אפשרי? 

הרב ד"ר מיכאל לייטמן טוען כי השינוי בהרגלי הצריכה נמצא במוח האדם. האדם צריך להבין שהיחס שלו לטבע ובעיקר לבני אדם, צריך להיות מאוזן וברוח טובה. על האדם להתחשב עם הזולת ועם כוחות הטבע ולקבל מהטבע רק דברים שהכרחיים לו לקיום. התיקון הוא בהבנה שאנחנו החלק הגרוע ביותר בטבע ועלינו לדאוג להחזיר אותו למצב מתוקן. הדאגה, זה מה שחסר לנו, ועל כן אדם מתוקן הוא אדם שדואג לסביבה שלו, שחי מהסביבה שלו, ולא הורס אותה.

< לכל קטעי האודיו

< לכל קטעי האודיו

לפרוט על המיתר הנבון

לפרוט על המיתר הנכון

צלילים הם האמצעי הקצר ביותר, הישיר ביותר והפשוט ביותר לחוות את המציאות העליונה. על הקשר בין מקובלים למוזיקה

מוזיקה מעולם אחר

יוצרי מוזיקה ניהלו מאז ומתמיד יחסי אהבה-שנאה עם אלוהים. התוצאה בדרך כלל הייתה שיר מוצלח וקליט. אך האם זכו יוצרים אלו להכיר באמת את מושא תשוקתם? רובם לא, חוץ מכמה בודדים…

הסוד הגדול של ספר הזוהר

קטע אודיו

שאלות נפוצות

לורם איפסום דולור סיט אמת לורם איפסום דולור סיט אמת לורם איפסום דולור סיט אמת לורם איפסום דולור סיט אמת לורם

לורם איפסום דולור סיט אמת לורם איפסום דולור סיט אמת לורם איפסום דולור סיט אמת לורם איפסום דולור סיט אמת לורם

לורם איפסום דולור סיט אמת לורם איפסום דולור סיט אמת לורם איפסום דולור סיט אמת לורם איפסום דולור סיט אמת לורם

לורם איפסום דולור סיט אמת לורם איפסום דולור סיט אמת לורם איפסום דולור סיט אמת לורם איפסום דולור סיט אמת לורם