Left Sidebar Content

משמעות החיים

אדם חופשי

האם אפשר להשפיע על מה שקורה בחיים או שהכול כתוב מלמעלה? שאלה ישנה, שאלה גדולה, שאלה מטרידה. נתבונן ביחד, בלי לקחת דברים אישית או להיעלב, על היצור הנחמד שקוראים לו בנאדם.

נתחיל. נולד עם תכונות שלא הוא בחר, למשפחה שלא הוא בחר, קיבל חינוך שלא הוא בחר. לאחר שהתמלא כך בנתונים, הוא יוצא מהקן החם ובונה לו חיים משלו. האם אפשר להגדיר אותו כיצור עצמאי? הרי כל החלטה שיקבל בחייו תהיה מושפעת מנתונים שלא היו בשליטתו. אז איפה הוא, בעצמו?

נתקדם. לצורך הדיון, נניח שבאמת האדם הוא כמו מכונה שמופעלת על ידי גורמים פנימיים וגורמים חיצוניים שאינם בידיו. אם כך, מה הטעם בכל קיומו? אם האדם לגמרי מופעל, אז בשביל מה בכלל הוא חי? אין בזה שום היגיון.

נשאל. מה אומר המושג בחירה חופשית? האם יש פעולה חופשית כלשהי שאם אדם יבצע אותה, הוא יוכל להיחשב לאדם חופשי באמת? בהרגשה, חייבת להיות. אבל מהי אותה פעולה? גדולי המוחות מחפשים אותה כבר אלפי שנים. סמארטפון דור שתים עשרה כבר מכרו לנו, מה עם איזה סמראטמן דור ראשון?

נביט. בני האדם הם יצורים בתוך מערכת הטבע הגדולה. בטבע, כל הפרטים מקושרים זה לזה בכל מיני רשתות קשר. הכול מחובר, הכול זורם. רק אצלנו יש קצרים בתקשורת. משנה לשנה, בני האדם נעשים יותר אינדיבידואליסטים. מתרחקים יותר האחד מהשני, נפרדים.

ננתח. למרות הריחוק המתגבר בין אנשים, העולם שבו אנחנו חיים נעשה מקושר יותר ויותר. הוא כאילו סוגר על כולנו. כפר גלובלי, טרור בינלאומי, בורסות, רילוקיישן. הכול קשור, הכול כלול. אין לאן לברוח, אין איפה להסתתר.

נבהיר. ההיפוך בין המגמות, מגמת הטבע לחבר בין כל חלקיו באיזון מושלם, ומגמת בני האדם להתרחק כל אחד לפינה שלו, היא השורש לכל הבעיות בחיינו. לכן אנחנו לא מסתדרים בעולם המודרני.

נדגים. תראו את אירופה, רצו לבנות איחוד, עכשיו רק נקווה שיצליחו לאסוף את השברים בזהירות, שלא יעופו ריקושטים על קופת הפנסיה שלנו. אנחנו מתקשים מאוד להבין איך לבנות חיבורים נכונים בינינו. ברמה הבינלאומית, הבין מגזרית והבין אישית. כל מה שנמצא בינינו, הולך ומסתבך. תראו איך החברה הישראלית נקרעת לגזרים, וכמה משפחות מתפרקות לנו מול העיניים.

הזדמנות. דווקא האגו האנושי המתעצם, זה שמבדיל אותנו מכל מערכת הטבע, הוא זה שמאפשר לנו להתבונן על כל מערכת הטבע מהצד. בכל היצורים האחרים הוטבעו אינסטינקטים שמנהלים את קיומם, ואילו לנו הושאר החופש לבחור מה אנחנו רוצים להיות. יצורים אגואיסטים, כפי שברא אותנו הטבע, או יצורים אלטרואיסטים, כמו כוח הטבע בעצמו.

תועלת. מה יצא לנו אם נבחר להתעלות מעל הטבע האגואיסטי שלנו ונלמד לסגל לעצמנו טבע חדש ואלטרואיסטי? אנחנו נהפוך דומים לכוח הכללי שפועל בטבע, ובזכות כך נקבל גישה אל מערכת ההפעלה שלנו. נוכל לקחת שליטה על חיינו, ולנהל בעצמנו את כל מה שקורה לנו. חיינו יהפכו למוצלחים הרבה יותר, מאוזנים, מחוברים, שמחים ובטוחים. אינספור אפשרויות ייפתחו בפנינו, נוכל להתמזג בנצח ולגעת בשלמות.

לימוד. כדי להשיג את כל זאת, יהיה עלינו ללמוד מהו טבע העולם שבו אנו חיים, ומהו הטבע שלנו. עם אילו תכונות נולדנו ומדוע, וכיצד אפשר לשדרג אותן. כיצד העולם משפיע עלינו, וכיצד נוכל אנחנו בחזרה להשפיע עליו. בדרכנו להיות אדם חופשי, יהיה עלינו לאפס את כל הנתונים שהוטבעו בנו ולעצב את עצמנו מחדש, באופן שעליו נחליט בעצמנו. כמו להוליד את עצמנו מחדש מבחינה רוחנית, בצורה שבה נבחר מראש.

מימוש. הדרך אל החופש מתחילה עכשיו. ברגע זה ממש. אם משהו כאן נגע בלב או אתגר את המחשבה, זו הזמנה ללמוד איך לממש את חופש הבחירה בפועל בתוך קבוצה של אנשים בעלי מטרה דומה. משך אלפי שנים פיתחו עבורנו גדולי האומה את השיטה איך להפוך לאדם חופשי, כיום הם מזמינים אותנו לגלות מדוע אנחנו בני האדם נחשבים לנזר הבריאה.

מן המקורות

יש חירות לרצון לבחור מלכתחילה בסביבה כזו, בספרים ומדריכים כאלו שמשפיעים לו שכליות טובות... לכן, המתאמץ בימי חייו, ובוחר בכל פעם בסביבה טובה יותר - הרי הוא ראוי לשבח ולשכר" (בעל הסולם - הרב יהודה אשלג, מאמר "החירות").

המאמר מבוסס על ראיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 739 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים".     

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>hafatza</p><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content