Left Sidebar Content

משמעות החיים

האושר שבמשפחה

לאנשים נשואים יש סיכוי כפול להיות מאושרים. גברים נשואים חיים שבע שנים יותר מגברים בודדים. ככל שהקשרים שלנו עם המשפחה חזקים יותר, עולה רמת האושר והבריאות שלנו. כל זה מוכח מדעית, אבל לא מונע מהתא המשפחתי להתפרק בזמנינו. מה אנחנו לא יודעים לעשות נכון? מה אנחנו מפספסים? התבוננות מחודשת על מוסד המשפחה, במסגרת חיפוש האושר בחיים.

משפחה היא תא החיים הבסיסי. במשפחה טובה יש תמיכה הדדית, יציבות, נתינה. הדדיות היא מילת המפתח, והיא התנאי לאושר. הדדיות משמע שיש לי את מי לאהוב, ויש מי שאוהב אותי. בלי חשבונות, כמו שאני. וגם אני מתייחס כך באהבה לאחרים, עם כל החולשות שלהם, עם כל מי שהם. אוהב אותם מפני שהם המשפחה שלי.

כשיש אהבה זורמים בינינו רגשות שנמצאים מעל החומר. לצורך הדוגמה, אם בסוף יום עבודה מתיש אני חוזר הביתה ומישהו אהוב מביא לי כוס תה, המשקה הזה מרגיש לי טעים פי כמה וכמה. כל דבר ודבר שאנו מקבלים ממישהו אהוב, כולל בתוכו את היחס החם שלו אלינו. בתוך אותו דבר שיכול להיות פעוט, עוברים חלקי האהבה שיש בלבו אלינו. לכן קשר משפחתי טוב מחייה אותנו. ראו איך גדלים ילדים בבית יתומים, והבינו מה חסר.

ביסוד המשפחה נמצא הקשר הזוגי. כשהוא לא טוב, המשפחה בבעיה. והיום עם האגו הגדול שלנו, הזוגיות הולכת קשה יותר ויותר. לכן אם אנחנו רוצים משפחה מאושרת, עלינו ללמוד ליצור קשר פנימי עם בני הזוג שלנו.

נתחיל מהסוף: קשר פנימי אמור להיות כזה שכל אחד מרגיש שהוא נמצא בתוך האחר, והאחר בתוכו. כל אחד מרגיש שייך לאחר, ומסור לו. לשם כך, אנחנו צריכיםללמוד להיכלל זה מזה - כל אחד צריך לדעת איך לספוג את האחר לתוכו, ולקבל את מה שיש בו כחלק בלתי נפרד ממנו עצמו.

הטבע כולו בנוי מחיבור בין ניגודים, השלמה הדדית בין הפכים - פלוס ומינוס, חום וקור, אור וחושך. גם בני זוג הם ניגודים. שאיפה לקשר זוגי נכון תהיה מותאמת לקשר בין ניגודים שעומד ביסוד החיים בטבע. כשנצליח להכניס משהו מהאיכות הזו אל תוך היחסים בינינו, יתגלה בינינו חום מיוחד, קשר מיוחד, דבק מיוחד שידביק אותנו באמת זה לזה. אם נשתדל לשמור עליו כל הזמן, הוא ישמור על החיבור שבינינו. אנחנו נרגיש אושר עילאי ונגלה שזו ההרגשה הכי ממלאת בעולם, כי אנחנו נתאים את עצמנו לכוח הכללי שמחבר בין כל חלקי הטבע.

עם זאת, במהלך בניית החיבור בינינו יצוצו כל הזמן דברים מפרידים. כל מיני אירועים, מצבים, חיכוכים, מריבות, סכסוכים, רגשות של דחייה וריחוק. יהיה עלינו ללמוד למנף אותם לבניית קשר חזק עוד יותר. הם אינם צצים כך סתם, אלא רק כדי לאפשר לנו להתעלות מעליהם אל חיבור איכותי יותר ויותר.עיקרון מפתח הוא שכל אחד מתעלה מעל האגו שלו, ושם את צרכי הזולת לפני צרכי עצמו. מה זה נותן? אפשרות להרגיש את התענוג מהחיבור. אם אני מוכן לקבל את רצונות האחר כאילו היו רצונותיי ולעבוד כדי למלא אותם, וגם הוא נוהג כך כלפיי, אנחנו מרגישים מילוי ברמה אחרת לגמרי. סיפוק רוחני, בלתי מוגבל.

השטח המשותף הזה שבו כל אחד ייכלל מהאחר, הוא שייקרא "משפחה". זהו ההבדל בין סתם בני זוג שחיים יחד, למושג של "משפחה". כאשר נגיע לחיבור כזה בתוך המשפחה שלנו, יהיה בינינו אותו דבק שתמיד ישמור עליה מאוחדת. הילדים שלנו יגדלו לתוך אווירה מיוחדת, ויהיו חלק ממנה. הם יראו איך ההורים מתייחסים זה לזה, ובהמשך חייהם ישאפו לבנות קשר דומה במשפחה משלהם.

מימוש הרעיונות שהזכרנו בקצרה דורש לימוד והדרכה, כי מדובר בשיטה שלמה. ובכל זאת, בלי טיפ קטן אי אפשר: נסו לעשות כל מיני דברים ביחד עם כל בני המשפחה. זה צריך להיות משהו מהנה. לדוגמה, החליטו שאתם עושים ביחד איזו אירוע חגיגי במיוחד, סעודה גדולה עם שירים שאתם אוהבים והרבה שמחה. פנו לעצמכם כמה שעות, והכינו את הכול ביחד. קלפו ירקות, בשלו ביחד, ערכו את השולחן. כשהכול מוכן, שבו סביב השולחן. כל אחד ישתדל להרגיש מה האחר רוצה עוד לפני שהוא מבקש. העיקר הוא השיתוף, ההשלמה ההדדית, לעשות הכול ביחד מתוך כוונה פנימית של כל אחד לגרום הנאה לכולם. אפשר גם לשיר ביחד משהו שאתם אוהבים. כדאי לדאוג למילים שיהיו בפני כולם, ואולי אפילו ללמוד איזה שיר חדש.

תרגילים משפחתיים כאלה בונים חיבור וקשר טוב, ומכוונים אותנו לראות איפה מצוי מעיין האושר. עד לירח כבר הגענו בחיפושים אחריו, בו בזמן שהוא מסתתר לו בינינו, ממש קרוב.

המאמר מבוסס על ראיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 227 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים".    

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>hafatza</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content