Left Sidebar Content

משמעות החיים

האם שומרים עלינו מלמעלה?

יש המאמינים שיש עליהם שמירה מלמעלה, אחרים חושבים שזה שטויות. מה באמת קורה? שומרים עלינו או לא? ומה מסתתר מאחורי המושג "השגחה"? זה כמו באח הגדול? התסריט מתעדכן און-ליין או שהכול מכור מראש? ננסה ביחד לפזר קצת את הערפל, בדרך לחיים יותר טובים.

תמונה: רחוב שקט, אדם מטייל בנחת עם אשתו וילדיו. הם חוצים את הכביש במעבר חצייה, ולפתע, כאילו משומקום מגיח רכב במהירות לעברם. האם קולטת אותו בזווית העין, תוקעת צרחה. הנהג שדיבר עם מישהו ברכב מחזיר את ראשו לכביש, קולט את האסון המתקרב ומנסה לבלום. בום. הילד הצעיר לא מספיק לזנק קדימה, והרכב מעיף אותו באוויר. מעל מכסה המנוע הוא נזרק לכביש, ישר על הראש. באופן ריאלי פגיעה כזו אמורה להיות קטלנית, אבל בדרך נס הילד יוצא מזה בשלום. חבול, אבל חי.

מה פה קורה פה? שמירה מיוחדת מלמעלה? גדולי האומה, אלה שפיצחו את הקוד וגילו איך עובדת המערכת מבפנים, אומרים כך: זה לא שאנחנו נמצאים בשמירה, אלא הרבה יותר מזה. כמו עובר בתוך רחם, אנו מצויים בתוך מערכת שסוגרת אותנו מכל הבחינות. אין לנו שום תנועה חופשית, לא פיזית, לא נפשית, לא מוחית, לא רצונית, לא אינסטינקטיבית, לא כלום. הכול סגור במערכת כמו בשרשראות ברזל.

יש כאן מערכת שפועלת, והיא הייתה צריכה להביא את כל הדברים לקרות בדיוק כפי שקרו. בני המשפחה המסוימת, הילד שנפגע, הנהג הדורס, כל המשתתפים בסצנה היו צריכים להיכנס לאיזו התקשרות רגעית כזו ביניהם, וכך להתקדם. אין שום דבר שקורה פתאום, כאילו משומקום, אין שום דבר שאינו מחושב. לא עם ילד ששובר צלחת, לא עם אדם שנופל ונפצע, ולא בשום מצב אחר. הכול קורה לפי תכנית ההתפתחות שמוגדרת במערכת.

אמרנו שהמערכת פועלת עלינו כמו רחם. מה קורה לעובר ברחם? כוחות שונים ואפילו מנוגדים פועלים עליו דרך גופה של האם, מנהלים את התפתחותו במאה אחוז במטרה לגדל אותו עד ללידה מוצלחת. באופן דומה, גם לאחר הלידה מרחם אימנו הביולוגית, ממשיכים לפעול עלינו כוחות ומפתחים אותנו משך כל חיינו. ככל שאנו לומדים יותר את מערכת הטבע שבה אנו חלקים, אנו רק מגלים עד כמה המערכת היא סגורה, מקושרת בכל פרטיה, ופועלת על פי חוקים מוחלטים.

כעת זה לא ברור לנו, כי התמונה השלמה נסתרת מעינינו. כתוצאה מכך, איננו סגורים על החיים, איננו יודעים מה לעשות ומה יקרה, ואיך מגיבה המערכת הכללית על פעולותינו, אם בכלל. כל זה תוצאה מההסתרה. ולמה כך עשה הטבע? כדי שנגלה בעצמנו איפה אנחנו נמצאים. שנלמד את המערכת, שנרגיש אותה, שנבין אותה, עד כדי כך שאנחנו והיא נהיה כמו אחד, במודעות שלנו, ברצון שלנו, בהרגשה שלנו. בגדול, זוהי התמונה של מצבנו ההתחלתי כנבראים, והגדרת היעד שאליו עלינו להתקדם מתוך בחירה. כלומר, זוהי מטרת-העל של קיומנו.

כל דבר שקורה בא רק כדי לקדם את כולנו להכרת הכוח הכללי שמפעיל את המערכת. אין שום דבר שקורה בחיינו שלא מתוך מטרה זו, או שלא לפי תכנית ההתפתחות. לפי סדר התפתחות שמוגדר במערכת, כשמגיע זמנו של אדם להתפתח בצורה הכרתית, הוא מובל למצבים, למקום מיוחד, למורים ולספרים שיוכלו להדריך אותו. ואז נפתחת לו האפשרות לממש את נקודת הבחירה, ולקדם את עצמו באופן מיוחד. מנקודה זו ואילך הוא ממשיך את התפתחותו כבר בדרגה אחרת, מעל רמת הכלל. ככל שהוא נעשה דומה לכוח הכללי שתכונתו היא אהבה ונתינה טהורה, הוא משתלב במערכת הניהול הכללית. הוא מקבל לידיו עוד ועוד הזדמנויות לקדם את כולם אל התכלית, אל הסצנה העיקרית, היפה והנצחית.

במצב הזה כל חלקי המערכת, הדומם, הצומח, החי והאדם, יהיו מקושרים ביניהם בצורה נכונה, מתוך הכרה והבנה מצידם. בהתקשרות שלמה כזו, אנו נגלה בינינו את "המוח" שפועל במערכת מלכתחילה, אבל היה נסתר. וכשנגלה את הכוח הכללי הזה, נזדהה עמו ונהיה דבוקים בו. זוהי מטרת ההתפתחות של המערכת על כל חלקיה, והשגתה תלויה בנו בני האדם. לכן אנו מוגדרים כנזר הבריאה. במצב כזה, אנו נקבל לידינו את ניהול המערכת, כי נוכל כבר להפעיל את עצמנו בצורה מושלמת.

מן המקורות

"בביאת האדם אל אהבת זולתו, אז הוא נמצא ישר בבחינת הדבקות, שהיא השוואת הצורה ליוצרה, אשר עמה יחד, עובר האדם מתוך עולמו הצר, המלא מכאובים ואבני נגף, אל עולם נצחי רחב, של השפעה לבורא והשפעה לבריות" (בעל הסולם - הרב יהודה אשלג).

המאמר מבוסס על ראיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 818 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים".     

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content