Left Sidebar Content

מדע ותפיסת המציאות | מדע ותפיסת המציאות - כתבות נוספות

העולם הווירטואלי

יש כאן הכול, או לפחות כל מה שהמוח האנושי היצירתי מסוגל להמציא. עולם שלם של דמויות תלת-ממדיות המככבות בחיים וירטואליים. כל מה שצריך זה עכבר, מקלדת, מחשב ומסך. ודמיון – המון דמיון. אבל מה באמת הסיפור של כל הווירטואליות הזאת? הכנה לעולם הרוחני?

הוא מתיישב על כיסא המפלט, עוטה על כתפיו את הגלימה האדומה, מקיש את הכתובת על המקלדת ויוצא למועדון. המועדון הזה אינו דומה לשום מועדון אחר שאתם מכירים. אין בו קירות בטון, כיסאות מעץ ורחבת ריקודים מפרקט. הוא קיים רק במרחב הווירטואלי.

אמנם מתנהגים בו כמו בכל מועדון פופולארי בעולם המערבי: המוזיקה עכשווית, רחבת הריקודים מפוצצת עד אפס מקום ויש גם שפע של אלכוהול בבָּר. אלא שבמועדון הזה, המשתתפים ישובים מול מסכי מחשב בכל רחבי העולם.

על המסך מרצדות דמויות וירטואליות תלת-ממדיות שהגולשים עיצבו, הלבישו ונתנו להם שמות, והם גם אלה שמפעילים אותן. מאחורי כל דמות כזו מסתתר אדם אמיתי שממוקם אי שם בעולם.

כרגע לדוגמא, מרצדים על רחבת הריקודים: ארכיטקט איטלקי ממילאנו, עו"ד מבוגר מדרום ארה"ב ומנהלת שיווק בחברת פרסום ויחסי ציבור ניו-יורקית. כך לפחות הם מציגים את עצמם.

ארז (שם בדוי, השם המלא שמור במערכת), שאליו אנו מתלווים לסיור, מצטרף אליהם ובוחר בשלב זה לעמוד ליד הבר הווירטואלי ולהזמין בקבוק בירה וירטואלי, עבורו הוא משלם עשרה לינדן דולר וירטואליים.

הם פונים זה אל זה בשמות קוד מסתוריים: הפיה השחורה, נסיך האור ולאונרדו דה וינצ'י - ככה זה, בעולם שלהם הכול אפשרי. ארבעתם מכירים זה את זה ממפגשים קודמים על המסך, והם יודעים זה על זה רק את מה שכל אחד מהם בחר לספר לאחרים. כך מתחיל עוד ערב טיפוסי בחייו הכפולים של ארז...

אז מה זה second life?

סֶקֶנְד לַייף זה לא משחק מחשב, אלא עולם וירטואלי תלת-ממדי מרובה משתתפים. בכל רגע נתון נמצא מספר גדול של משתתפים בזירת ענק אחת (כמו עיר גדולה מאוד), שבה הם יכולים להתחפש לכל דמות שעולה על רוחם. הכול, מתנהל על ידי הגולשים עצמם והחוויה מזכירה סרט תלת-ממדי, שבו אתה גם הצופה וגם השחקן. המשתתפים שגילם הממוצע הוא 31 מנהלים מסחר אמיתי מידי יום בסכום של שלושה מיליון דולר אמריקאי אמיתי!
הם משוחחים ביניהם, עושים קניות, רוכשים בתים וקרקעות, יוצרים חפצים ואביזרים שונים, מקימים קניונים, ומה לא? .
הם מתחתנים, מתגרשים, צופים בסרטים ובהרצאות, מבלים במועדונים מסוגים שונים, בבתי קפה והכול, רבותי ... וירטואלי.
יש מטבע מקומי שנקרא: לינדן דולר (270 לינדן דולר = 1 דולר אמריקאי), שנסחר בבורסה המקומית לפי שער חליפין משתנה, ויש מי שמיהר להקים בתי ספר ובית כנסת שאפשר להתפלל בו. בחג חנוכה האחרון הדליקו בו נרות חנוכה מדי ערב. לאחרונה אף הוקם שם מקום מיוחד שאפשר לצפות בו בהרצאות המשודרות מבית "קבלה לעם"!

החיים בתוך מסך 19 אינץ'...

ארז (33), נשוי ואב לשני ילדים חמודים, מתגורר עם משפחתו בדופלקס ביישוב שוהם. לפני ארבע שנים סיים את לימודיו כמהנדס מחשבים, וכיום הוא ראש צוות בכיר בחברת היי-טק שהונפקה בהצלחה בבורסה בשנה שעברה.

כמו רבים מאיתנו, הוא "משתמש קבוע" באינטרנט; בבוקר הוא עובר על כותרות העיתונים ברשת, בצהריים מתעדכן במצב השקעותיו הסולידיות, ומדי חודש, כמהנדס מסודר, הוא משלם את חשבונותיו באמצעות האינטרנט. עד כאן שגרתי, יעיל, כמעט טבעי.

אבל השינוי האמיתי בחייו של ארז התרחש לפני שנה וחצי ביום שבו פגש בעולם הווירטואלי. לפתע הוא נחשף לחוויה שונה מכל מה שהכיר. הוא נסחף לחלוטין לעולם חדש, ואל חייו המסודרים התפרצו ריגושים חדשים שאליהם הוא השתוקק זמן רב כל כך. מאז הוא משתתף קבוע ופעיל יחד עם עוד שבעה מיליון משתמשים, בעולם חדש ווירטואלי, "מעבר לזמן ולמקום" הנקרא: second life או בתרגום חופשי: "חיים שניים".

על מציאות, דמיון וכל הבאגים

אז מה הסיבות לכך שעשרות מיליוני אנשים נמשכים כיום אל העולם הווירטואלי ומחפשים בו חיים נוספים?

הסיבה הראשונה טמונה באופי החיים שרובנו חיים כיום. האדם המודרני הולך ונעשה יותר ויותר וירטואלי, עד שקשה כבר להבחין בין המציאות והדמיון בחיינו.

ההתפתחות הטכנולוגית המואצת בשנים האחרונות, הביאה לכך שכיום רוב המקצועות שלנו קשורים במידע. ומידע הוא דבר וירטואלי. המידע הפך לחשוב ובעל ערך רב. טייקונים וחברות ענק עוסקים בו, מעבדים אותו, משקיעים הון בלאבטח אותו, ולבסוף מוכרים אותו בסכומים אסטרונומיים (מישהו אמר גוּגֶל?).

גורם נוסף שהופך את הנוכחות הווירטואלית לחלק מרכזי בחיינו הוא, שנהיינו גלובליים מאוד.

בעזרת אמצעי התקשורת האינטרנטיים למדנו להתגבר בקלות ובזול על הפרשי הזמן והמרחק בין היבשות השונות. מרכיבים אלה מנתקים אותנו מהתלות במישור הפיזי.

לצידם הומצאו בעשרים השנים האחרונות טכניקות רבות שעושות שימוש מתקדם במדיום הווירטואלי: אנו מאחסנים תמונות וסרטי וידיאו שהפקנו ברשת, ומראים אותם בו זמנית לדודה שרונה שגרה בלוס-אנג'לס, ולסבתא שנמצאת בבית אבות בפרדס חנה;

אנו מביטים בהדמיות אברי גופנו באמצעות מכשירים רפואיים מתקדמים. בקיצור, ניתן למצוא דוגמאות רבות בחיינו לאירועים שבהם אנו מתנתקים כביכול מהחומר.

הבריחה אל העולם הווירטואלי

הסיבה השנייה לניסיון למצוא מפלט בממדים אחרים נעוצה בעובדה, שהחיים שלנו - אלה הלא וירטואליים - הפכו קשים, והם מכבידים עלינו מאוד.

האנושות שקועה במשבר חריף בכל שטחי החיים: גירושים, סמים, ייאוש ודיכאון, משבר בחינוך, התפוררות התא המשפחתי, אקולוגיה, פערים חברתיים, אובדן דרך כללי...

המצב המדכא והלוחץ הזה גורם לתחושת מחנק, והאדם מרגיש שהוא חייב לברוח לממד אחר, להימלט למקום שבו הוא יוכל להתנתק מכל הבעיות שהוא אינו יודע איך להתמודד איתן.

משום כך הוא בונה לעצמו מסגרות שבהן הוא יכול למצוא מפלט. אל מקומות אלה הוא בורח כדי למצוא סיפוק, ריגושים ושלווה.

המאבק על החופש האמיתי

מנקודת מבט קבלית, תופעות ותהליכים אלה מבטאים צורך שטבוע בכולנו להבין מי אנחנו. אנו מחפשים משמעות, וכאשר איננו מוצאים אותה בעולם שלנו, אנו מנסים לממש אותה בעולמות דמיוניים.

מצד אחד, מהלך החיים שלנו בנוי כך, שאיננו בוחרים עם אילו תכונות להיוולד או היכן להתחנך. לכן, אנו מגיעים לגיל הבגרות, כבר מעוצבים על ידי החברה - כמו "עוגה" שנאפתה ב"תנור החיים".

מישהו הטביע בנו תפיסות עולם, קיבע לנו את המחשבה ונטע בנו ערכים, שאנו לא בהכרח רוצים.

האם אנו באמת אדונים לעצמנו? הקבלה מסבירה, שלא.

מצד שני, האגו שהולך וגדל בכל אחד מאיתנו, דוחף אותנו לחפש חופש אמיתי. איננו מסכימים יותר לחיות ב"בית סוהר" שמישהו אחר מכתיב בו את החוקים. אמנם בדורות הקודמים נכנענו לכך, אך בדורנו כבר לא. אנו מנסים להיאבק על החופש האמיתי, וכשאיננו מוצאים את הדרך להשיג אותו, אנו בורחים. בורחים לעולם שבו נוכל להכתיב את החוקים בעצמנו.

גם הצורך ללבוש זהות אחרת ולהגשים פנטזיות שחבויות בנו, נובעים מחוסר הבנתנו את מטרתו ותוכניתו של הטבע עבורנו. הרי הטבע הציב אותנו בעולם הזה והעמיד לרשותנו את התנאים הטובים ביותר כדי להתעלות לעולם הרוחני. כשנבין זאת, יתחוור לנו, שהתכונות המיוחדות, החינוך שקיבלנו והחוויות שעברנו היו האופטימאליים עבורנו.  

Windows לרוחניות

הכמיהה לעולם הווירטואלי, לעולם קסום שנוכל לעצב בו את עצמנו כמו שתמיד רצינו, מושרשת עמוק בתוכנו. היא מבטאת את הצורך שהולך וגובר ברבים מאיתנו להכיר מציאות אחרת, שלמה וחופשית.

במשך שנים ארוכות הדחף הזה היה רדום בנו, אולם הכמיהה הפנימית שהייתה בלתי מודעת וחבויה, מתרחבת כיום לתביעה אמיתית לגלות את הרוחניות.

על פי הקבלה, המשיכה הזו מצביעה על כך שהאנושות כבר מוכנה להיכנס לשלב ההתפתחות הבא: הכרת העולם הרוחני. בתהליך ההכנה לשלב ההתפתחות הבא, למציאות הווירטואלית תפקיד חשוב. היא מכינה אותנו לניתוק מהחומר, לניתוק מהזהות הגשמית וממגבלות הזמן והמקום. ההבדל הוא, שבשונה מהעולם הווירטואלי, הדמיוני, גילוי העולם הרוחני, הוא לא בריחה מהחיים, אלא חוויה מוחשית ואמיתית.

אם כך, הדור הבא של המשחקים הווירטואליים - חכמת הקבלה - כבר כאן. הסְטַארְט-אַפּ שאותו התחיל אברהם אבינו לפני חמשת אלפים שנה ואחריו המשיך רבי שמעון בר יוחאי, מחכה רק לנו כדי להתגלות.

המקובלים מבטיחים עושר של צבעים בוהקים ברזולוציה גבוהה והרבה אור כשמעפילים לשם.

כל שנדרש הוא להקיש את הכתובת הנכונה על המקלדת...

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content