Left Sidebar Content

משמעות החיים | ארכיון מאמרים על משמעות החיים

לברוח מהמציאות

מתוך סדרת מאמרים בשבועון "סקופ"

חכמת הקבלה מלמדת את האדם להתעלות מעל תחושות חמשת החושים שלו, מתוך ידיעה שזו הדרך היחידה לגלות את הכוח העליון. כל ניסיון לעשות קיצורי דרך בעזרת סמים, למשל, עלול לגבות מחיר, פיזי ורוחני, יקר מדי

העולם הזה הינו הרגשה בלבד. אנו קולטים את המידע המתקבל באמצעות חמשת החושים שלנו, ומעבדים אותו. זו הדרך היחידה שלנו להתקשר אל המציאות הסובבת אותנו. ברגע שאנחנו מצליחים להתעלות מעל אחד החושים שניתנו לנו, אנו מגיעים לתגליות שעשויות לשנות את פני האנושות. זה קרה כאשר המציאו את המיקרוסקופ, לדוגמה. אף אחד לא האמין בקיומם של חיידקים, או של יצורים חד-תאיים הסובבים אותנו וחיים בתוכנו. המיקרוסקופ הוא פיתוח של חוש קיים - הראייה - שהביא לפריצת דרך חשובה לאין שיעור.

תארו לעצמכם מה היה קורה, לו היינו מצליחים לפתח לא חוש קיים, אלא חוש חדש. אז היה נגלה לעינינו עולם שלם שלא ידענו, ואנחנו לא יודעים על קיומו. את החוש הנוסף הזה אפשר לרכוש. הוא שונה לחלוטין מאותם חמשת החושים בהם אנו עושים שימוש. החוש הזה הוא החוש הרוחני, וניתן לרכוש אותו על ידי לימוד חכמת הקבלה. לאחר שמצליח האדם לרכוש את החוש הזה, הוא מתחיל לחיות בשני עולמות מקבילים. הוא חש את תחושת העולם הזה, באמצעות חמשת החושים המוכרים לנו, ובנוסף, הוא חש גם את תחושת העולם הרוחני שמעבר.

מקובלים, שהצליחו להגיע לדרגות הרוחניות הללו, מסבירים לנו שהעולם הבא הוא לא מקום שצריך להגיע אליו אחרי החיים האלה, אלא תחושה שיש לשאוף אליה בעודנו חיים. באמצעות החושים שנולדנו אתם, ופיתחנו בילדותנו אנו מצליחים, בלי מאמץ, לחוש את העולם הזה. המשימה שלנו היא לא לפתח את החושים הקיימים, אלא לרתום אותם למאמץ הכולל ולהגיע אל אותו חוש רוחני, שעשוי לסייע לנו להבחין בקיומו של "העולם הבא" בעולם הזה. לא מגיעים לכך באמצעות מדיטציות, יוגה, או נשימות קצובות. יש דרך ברורה ביותר להשיג את היעד הזה, והיא דרך הקבלה. הלימוד לבד, וגם הלימוד עם קבוצת חברים ועם רב, מסייע לכל תלמיד להכשיר את עצמו לקראת פתיחת ערוץ תקשורת חדש, שעד כה לא ידע על קיומו. תארו לעצמכם, שבמשך שנים שמעתם חמש תחנות רדיו קבועות, וביום בהיר אחד מישהו מגלה לכם שיש גם תחנה שישית, או שבכלל יש טלוויזיה, ורק צריך להציב אנטנה נוספת כדי לקלוט אותה. התחנה הזאת פעילה וקיימת כל הזמן. בעבר לא היינו מוכשרים לקלוט אותה, אך כיום כבר רבים מאתנו מסוגלים לכך.

ככל שיגברו הייסורים בעולם, כך יגבר השימוש בסמים בקרב בני האדם. רבים מהאנשים יטעו לחשוב כי זו הדרך להתנתק מהמציאות הקשה וליצור לעצמם עולם אחר, אך בכל פעם שיחזרו למציאות, יגלו כי היא נעשתה קשה יותר וכואבת יותר, ולא יהיה להם מנוס, אלא למצוא פתרון אחר שיוביל אותם, בסופו של דבר, למטרת הבריאה.

אז מה, בעצם, כל כך רע בסמים?

הסמים מנתקים את האדם מהמציאות, וזו גם הסיבה לכך שאין משטר בעולם שיסכים להתיר שימוש בסמים בצורה חופשית לחלוטין. שום מדינה לא תוכל להתקיים, כשתושביה מנותקים מהנעשה, אלא שבתקופות בהן יגברו הלחץ והייסורים, ויהיו כבדים מנשוא, הרוב יחליט שאין ברירה, ויתיר את השימוש בסמים על פי חוק, כפי שאנשים משתמשים כיום בכדורי הרגעה, או בכדורים נגד דיכאון, והשימוש בהם הוא חוקי לגמרי, למרות שהם נחשבים לסמים. במקרה הזה לא מנתקים את האדם לגמרי מהמציאות, אלא מחלישים את התפעלות החושים שלו, בצורה שאינה מסכנת את קיומו או את תפקודו כאדם נורמלי. תוך תקופה קצרה, בשל עוצמת הייסורים שיבואו, לא יהיה מנוס מהתרת השימוש בסמים על פי חוק, עד שאנשים יגלו כי הדרך היחידה להימלט מהייסורים היא להגיע לשורש נשמתם.

יש הבדל בין שימוש בסמים בעבר לבין שימוש בסמים כיום בעבר יוחס השימוש בסמים בעיקר לאומללים ומסכנים, שלא מצאו אלטרנטיבה אחרת חוץ מהסמים. היום הגיעו הסמים לכל שכבה ולכל מקום, משום שאין אדם שלא רוצה לברוח מהמציאות הקשה שבה אנו חיים. למרות שגם כיום, כמו בעבר, עדיין ישנם אנשי בוהמה הצורכים סמים, לא כדי לברוח מייסורים, אלא כדי להגדיל את הדמיון ולגרות את סף החושים.

במה שונה צרכן סמים ממתאבד?

ברור כי הסמים הם התחנה הבהמית הנמוכה ביותר שאדם יכול להגיע אליה. אדם שהגיע לסמים הוא לא מתאבד, הוא פשוט מנתק את עצמו מהמציאות, ולא מסכים לקבל את השגחת הכוח העליון. הוא מפר את הרגשת הכוח העליון כלפיו, ובזה הוא מוציא עצמו מהכלל. אי אפשר לומר שהוא שונה בהרבה ממתאבד, אך אנו רואים כי בכל זאת יש הבדל ביניהם. התאבדות היא מהלך שאין ממנו חזרה, ומסומם, לעומת זאת, תמיד ניתן "להחזיר בתשובה".

אדם שלומד קבלה כבר לא בורח לסמים. בכל המצבים שהוא עובר, הוא דורש את התגלות האלוקות במוח צלול ומתוך הכרה, ולכן לא עולה בו השאלה איך להשתיק את ההכרה. אני מניח כי רק לאחר שתהיה התגלות מוחלטת של הרוע, לעיני כלל האנושות, רק אז אנשים יבינו כי הסמים אינם הפתרון, ובעצם לא יהיה שום פתרון אחר חוץ מלימוד הקבלה, ורק לימוד זה יוכל להוביל להתגלות הכוח העליון.

- אם לאדם אין שליטה על חייו, האם הכוונה היא שאין לו שליטה גם על ההחלטה להשתמש בסמים?

נכון שהכל נכתב מלמעלה, ואם נתייחס רק למה שנכתב מלמעלה, נבין שהאדם הוא גופה המתקיימת בטבע, ואין לה מעצמה דבר. היא עושה פעולות משום שנכתב לה לעשות אותן, והדבר נכון לגבי כלל האנושות. כל בני האדם נוהגים בצורה עיוורת, ופועלים על פי פקודות או לחצים המופעלים עליהם מלמעלה. אדם יכול לצאת מהמצב הזה למצב טוב יותר, רק אם יעשה מאמץ ויתרומם מעל לטבע. במקום להיות כמו כל בעל חיים בטבע, עליו לפתח את החלק הרוחני שבו, את נשמתו. רק כך יוכל האדם להיות שותף מלא למהלכים הצפויים לו.

גם בקבלה מצוין כי ישנו סם - 'סם החיים' ו'סם המוות'

אין לכך כל נגיעה לסמים שאנו מכירים. על פי הקבלה, "סם המוות" הוא מצב בו אדם עושה שימוש במשהו, מתוך אמונה שכך שיגיע לטוב, אך הוא מגיע לרע, ולכן הסם שהוא חשב שיהיה סם החיים, הופך לו לסם המוות. למשל, אם לאדם יש פצע שגורם לו לגירוד, הגירוד גורם לו תענוג, אך ברור לו כי כל עוד הוא מגרד, הוא מגדיל את שטח הפציעה ועלול לגרום לעצמו פגיעה חמורה יותר. אם הוא ימשיך לגרד התענוג הזה, שהוא חשב שיהיה סם החיים, עלול להיות לו לסם המוות, כי הזיהום יחדור למערכת הדם ויהרוג אותו. זו דוגמה לכך שלעתים אנו מגלים כי פעולה שגורמת לנו הנאה לטווח הקצר, ונראית כ"סם החיים", מתגלה לאחר זמן מה כ"סם המוות".

- מה עושים הסמים לאדם?

הבעיה עם הסמים היא שהם מביאים לערפול חושים, וגורמים לאדם להפסיק לחוש את המציאות דרך חמשת החושים שלו. הרי אנו בני אדם, ומה שאנו קולטים הוא רק מה שחמשת החושים שלנו מעבירים לנו. ברגע שבו מנתקים את פעילות החושים אנו, כביכול, לא קיימים.

- האם הקבלה אוסרת גם נטילת תרופות?

מותר לאדם לקחת תרופות שיכולות לסייע לו לתפקד. יש שיאמרו שגם המחלות הן מהכוח העליון, ולכן אין צורך לקחת תרופות. כיוון שניתנה לרופא רשות מלמעלה לרפא, אדם חייב לפנות לרופא בכל פעם שהוא אינו חש בטוב. קודם אדם צריך לומר "אם אין אני לי מי לי", ולאחר שקיבל את הטיפול והחלים, עליו לומר ש"אין עוד מלבדו". במילים אחרות, אדם חייב להאמין שגם אם לא היה פונה לרופא היה נרפא, אך דבר זה אינו מונע ממנו ללכת לרופא, משום שעליו לעשות שימוש במנגנון שהכוח העליון העמיד לרשותו.

- האם זה נכון שהסמים מעניקים חוויה רוחנית?

כל מה שרואים המשתמשים בסמים נובע מהתנתקות מהחושים שלהם. הם נכנסים לניחושים דמיוניים, שכל אדם יכול לדלות מתוכו על ידי חומרים כימיים, ולדבר הזה אין שום אחיזה במציאות האמיתית. הכל פרי ריאקציות כימיות המתרחשות במוחו של האדם, ולא יותר מזה.

- ומתי אנו חשים מנותקים מהרגשת העולם הזה?

כשאדם נפטר הוא מרגיש, דרך נשמתו, חיות רוחנית מסוימת, מפני שבאותו הרגע הוא מתנתק משליטת החושים.

מי שמשתמש בסמים מבזבז, בעצם, גלגול חיים אחד לחינם

אדם שמתמכר לסמים לא עושה שימוש בגלגול החיים הנוכחי שלו בצורה נכונה, והוא מזמן לעצמו גלגולים נוספים. עלינו להבין, כי בכל רגע שניתן לנו בחיים, עלינו לבצע עבודה רוחנית, כדי להתקדם לעבר מטרת הבריאה. אדם שלא משתמש בקבלה הוא בכל זאת מתקדם למטרת הבריאה דרך ייסורים, דרך ה"בעתה", אבל אדם שצורך סמים מנתק את עצמו גם מהחיים האנושים, שיועדו בסופם להביא את האדם לצורך להשיג את מטרת החיים. ואם אדם מנתק את עצמו לגמרי מהחיים, הוא מצוי בבעיה. הרי גם כשאדם חש ייסורים, והוא לא יודע מדוע ולא שואל למה, עצם העובדה שהוא חווה ייסורים מעידה על כך שהוא מתקדם. אמנם זו התקדמות איטית, אך זו התקדמות. המשתמש בסמים, לעומת זאת, מנתק את עצמו אפילו מאותה התקדמות טבעית.

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content