Left Sidebar Content

משמעות החיים

לכאן נכנסים רק עם חיוך

הגורם שמשפיע יותר מכול על הבריאות ועל האושר שלנו הוא יחסים טובים. יפה לראות שאחרי 75 שנות מעקב מתמשך באוניברסיטת הרווארד, כיום זה גם מאושש מחקרית. מה שפחות משמח זו ההרגשה שהיחסים בין בני אדם נעשים פחות ופחות טובים. ברשתות החברתיות, שהיו אמורות לחבר ולא להפריד, בכלי התקשורת, שהיו אמורים לקשר ולא להרחיק, אפילו בבית, עם בני הזוג והילדים. לא מעט דברים הולכים קשה, עם מתחים וחיכוכים. מה עושים? טיפ או שניים לבניית פוליסה שתבטיח לנו חיים בריאים ומאושרים.

קודם כול, נגדיר מטרה: אנחנו רוצים לבנות לעצמנו סביבה טובה, שתעטוף אותנו באווירה טובה, ביחסים טובים. לשם כך, לא נחכה לאחרים שישתנו לטובה כלפינו, אלא נתחיל בעצמנו. כמה מילים טובות, חיוך מאיר פנים, מחוות קטנות כאלה יכולות ליצור קשר חיובי ולרכך בכל מקום את האווירה. אין אדם שלא ישמח לקבל ממך יחס טוב, אין אדם שלא זקוק בכל רגע לתוספת מצב רוח.

"לכאן נכנסים רק עם חיוך", שימו שלט כזה על דלת הבית או המשרד שלכם. סכמו עם בני המשפחה שלא אכפת לכם מה קורה בחוץ, בתוך הבית אתם רוצים להתנהג בצורה אחרת. להקים מעין מדינה בפני עצמה, שתתנהל לפי חוקים שתגדירו יחד. לדוגמה, מרגע הכניסה הביתה, אין מריבות, אין בעיות. מי שבא הביתה ונתקל בשלט "לכאן נכנסים רק עם חיוך", נזכר שעליו להשאיר מחוץ לבית את כל העצבים שצבר במשך היום, כמו שפושטים מעיל. אל פתח הבית נכנסים עם חיוך בלבד, עם יחס טוב לכולם, כאילו הכול מצוין.

אחרי שסיכמנו על חוק כזה, נחתום בינינו חוזה. נגדיר בו גם זמנים מיוחדים שאותם נקדיש לבעיות שיש לנו בחיים ולמציאת פתרונות ביחד, מתוך אווירה טובה. פריקת עצבים בצעקות לא מתקנת שום דבר. היא אולי מעייפת אותנו, ולכן נדמה לפעמים שהיא גם מרגיעה, אבל בכך רק החדרנו את הבעיות הבלתי פתורות לשכבה עמוקה יותר, והן יתפרצו בעוצמה גדולה יותר בהמשך.

פעולות משותפות כאלה יכניסו אל המשפחה שלנו רוח חדשה. ואם הילדים ילמדו בבית לחייך לסובבים אותם ולהתייחס אליהם בחום, זה ישמור עליהם בכל מקום שאליו יגיעו בחיים. זה יפחית את הסיכויים לכך שמישהו ירצה לפגוע בהם, ויגביר את תחושת הביטחון. בבית הספר, בצבא, באוניברסיטה, בעבודה, בכל מקום שיהיו הסביבה תעריך אותם מאוד, כי אנשים שיודעים להתייחס יפה לאחרים זה כיום מצרך נדיר. הם יוכלו להנהיג, לארגן, לנהל, להוביל. אין דבר חשוב מזה שנוכל להקנות לילדים שלנו שיעזור להם להצליח בחיים.

במבט כלל-חברתי, כדאי להכריז על קמפיין לאומי של בניית יחסים טובים, ולרתום לכך את כל האמצעים. אין בכך שום דבר אוטופי, זה ממש הכרחי לנו לחיים, לנוכח התופעות ההרסניות שמתגלות מדי יום בחיינו. כמו המלחמה בעישון שיצאה לדרך לפני כמה שנים והשפיעה מאוד על הרגלי החיים שלנו, כך צריך להיות גם כאן. עלינו לצאת למלחמה כנגד היחסים הרעים, כי הם האויב האמתי שאוכל אותנו מבפנים. ביחד, בטוח שנצליח לבנות לעצמנו סביבה טובה, ולזכות לחיים בריאים, בטוחים ומאושרים.

אז תנו חיוך, זה מדבק!

המאמר מבוסס על ראיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 21 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים".     

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content