Left Sidebar Content

משמעות החיים

למצוא את הייעוד שלי

מה הייעוד שלי בחיים? האם הוא קשור לעיסוק שמביא לי פרנסה? ולמה אומרים שאם אדם מחפש את ייעודו, היקום כולו נחלץ לעזרתו? על הדברים החשובים בחיים, שעליהם רוב האנשים מדלגים.

משך דורות חיינו בלי שאלות גדולות. אדם שנולד לאבא חקלאי המשיך על פי רוב לעבוד את האדמה, מי שאביו היה חייט למד ממנו את המקצוע וכן הלאה. בדרך כלל לא היו לאדם לבטים לגבי איזה מקצוע לבחור, איפה לגור, איך לחיות. הכול היה ברור, איש איש על מקומו. 

המהפכה התעשייתית, תהליך העיור שהתעצם בעקבותיה, התפתחות האוניברסיטאות, כל אלה הביאו עימם שאלות על ייעוד: מי אני רוצה להיות? איפה אני רוצה לחיות? איזו משפחה אני רוצה להקים? 

לפי חכמת הקבלה, התהליך הזה הונע על ידי התפתחות פנימית של הרצון לקבל הנאה ותענוג שטבוע באדם, שמוגדר גם כאגו האנושי. האדם התחיל להרגיש שדרוש לו יותר מילוי, יותר מימוש. הוא הסתכל סביבו, ראה אנשים חיים בכל מיני צורות, ושאל את עצמו האם רצונו לחיות כך או אחרת. מדע, כלכלה, תרבות, חינוך, אלף ואחד כיווני התפתחות נפתחו בפניו, ורובם באו לידי ביטוי ברכישת מקצוע ופיתוח קריירה. כך עברה לה המאה ה-20.

המאה ה-21 מבשרת על שינויים מרחיקי לכת בשוק העבודה, שעתידים לשנות גם את האופן שבו אנו תופסים את המושג "ייעוד". ההתפתחות הטכנולוגית תביא לכך שרוב בני האדם יאבדו את מקום עבודתם ויוחלפו במחשבים ורובוטים. במציאות כזו השאלה 'מה יהיה איתי', תלך ותתעצם. מה הייעוד שלי? לשם מה אני חי? האם הנדידה בין מסכים, מהטלפון למחשב ובחזרה, מספקת אותי, או אולי יש לי איזו משימה גבוהה יותר בחיים?

אחרי חיפושים רבים ולחצים פנימיים תיוולד בנו ההכרה, שייעודו של האדם לא מסתכם בעיסוק כלשהו על פני האדמה, אלא בהתעלות לקיום רוחני. במה מדובר? לפי חכמת הקבלה, במהלך חיינו בעולם הזה אנו מוזמנים לגלות עולם עליון ממנו, לחיות ברמה רוחנית. אין הכוונה לעיסוק בתרבות, אמנות, פילוסופיה וכדומה, אלא למשהו שנמצא מעל הטבע הגשמי: גשמיות היא קיום בכוחות של קבלה, אגואיסטיים, ורוחניות היא קיום בכוחות של נתינה, אלטרואיסטיים. 

זו תהיה דרגת ההתפתחות הבאה שלנו, ובה נהיה גם בתוך העולם הזה, כלומר עם כוחות האגו הרגילים, וגם מעליו, כמו בקומה שנייה, עם כוחות נתינה ואהבה. נרצה בכך או לא, לדרגת קיום משודרגת כזו חוק ההתפתחות שבטבע מקדם אותנו. זו הסיבה לכך שהגדרות הייעוד שהתאימו לעולם התעשייתי ואחריו לעולם המודרני, כבר לא מתאימות לדור הצעיר. ככל שנתפתח אנשים לא ימצאו את מקומם בעולם. עוד קצת שעשועים, עוד קצת סמים, בסוף כל אלה יתגלו כריקניים ויתעורר הצורך למצוא את הייעוד האמיתי ולפתוח לעצמנו מציאות-על.

במצב הזה תתגלה השיטה לקליטת העולם העליון, הלוא היא חכמת הקבלה. אבות אבותינו השתמשו בה, מאברהם דרך משה ועד לרבי שמעון בר יוחאי. על בסיסה נוצר העם שלנו ביסודו, אבל באלפיים השנים האחרונות היא נעלמה מהכרתנו. 

חכמת הקבלה מלמדת איך לבנות יחסים נכונים בין בני אדם, שכוחות הקבלה והנתינה יהיו מאוזנים. במערכת קשר כזו מתגלה כוח האיזון ששורה בכל הטבע, וכל פרט מתחיל להרגיש לא רק את עצמו אלא את המערכת כולה. דומה הדבר לאימא אוהבת, שעל ידי מסירותה לבני משפחתה מרגישה את כולם כמו את עצמה. היא נמצאת בכל אחד ואחד מילדיה, חיה בהם. מכאן אפשר במשהו לדמיין איך כשבני אדם זרים מצליחים להתחבר באהבה ונתינה זה לזה, מעל כוח האגו שמרחיק, כל אחד מהם רוכש עולם ומלואו, ואיש לא מפריע לחברו.

אדם שמבין שייעודו הגבוה הוא להיטיב לכולם, מרגיש שהיקום כמו הולך לקראתו, נחלץ לעזרתו. איכשהו, הוא מוצא את עצמו מול חכמת הקבלה, ומשתלב בחברה שמאפשרת לו לממש את כל הפוטנציאל הייחודי שטבוע בו. או אז הוא מרגיש כיצד יוכל לסייע לאנושות כולה לממש את ייעודה - להתחבר לכוח האהבה והנתינה הכללי שבבריאה, ולזכות בחיים שלמים ונצחיים.

מן המקורות

"כל עבודתנו, לגלות אהבתנו בקרבנו, בכל יום ויום ממש". 

בעל הסולם - הרב יהודה אשלג, אגרת ב

"רצה הרצון העליון שיהיה האדם משלים את עצמו ואת כל הנברא בשבילו, וזה עצמו יהיה זכותו ושכרו... שהרי סוף סוף הוא יהיה המושלם, ויהיה מתענג בטובה לנצח נצחים".

הרמח"ל, "דעת תבונות", יד

"הרוחניות הוא מקור החיים והתענוג".

בעל הסולם, מאמרי "שמעתי", קמה

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 1140 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content