Left Sidebar Content

משמעות החיים

לתת, לקבל ומה שביניהם

מעשים טובים משפרים את איכות החיים ואף מאריכים אותם, מפחיתים דיכאון, משפרים את הבריאות ובמיוחד מחזקים את הלב. הדבר מוכח מחקרית, ובכל זאת, העולם מתמלא שחיתויות. מה נהיה איתנו, רוצים להיות בריאים ושמחים או לא? מדוע קשה כל כך להתייחס טוב למישהו שהוא לא אני? על זאת ועוד קבלו כמה תובנות, בתוספת טיפ לבחירה מוצלחת של מתנות.

מאיזה חומר אנו עשויים? אדם קרוב אצל עצמו, נאמר במקורות. החומר שמניע אותנו הוא "רצון לקבל הנאה ותענוג", או בקיצור רצון ליהנות. כך מלמדת חכמת הקבלה, שחוקרת את התפתחות האדם, החברה והטבע. כתשעים אחוז מבני האדם נהנים מלקבל לעצמם באופן ישיר, ולעומתם עשרת האחוזים האחרים נהנים מלתת. זה לא שהם לא אגואיסטים, אלא פשוט אצלם ההגדרות הן אחרות. לתת עושה להם טוב.

מדוע נתינה מרפאת? הטבע כולו הוא מערכת אחת מקושרת. דומם, צומח, חי ואדם. אם אני עושה משהו טוב לזולת, זה משפיע לטובה על כל הדרגות האחרות במערכת, ובכלל זה על מצב גופי. אמנם איננו מבינים עדיין איך המנגנון הזה עובד, אבל יש בנתינה מקור לריפוי מחלות ובעיות שונות. כל מי שיש לו עציץ בבית יודע שצמחים מגיבים ליחס טוב, כך מגיב גם הגוף החי למעשים טובים. השפעתם מורגשת קודם כול בלב, שמתרחב ומתכווץ בהתאם למחשבות ולרצונות שלנו, ולכן התנהגות חיובית מחזקת אותו.

כיצד משפיעים מעשים רעים? לרעה כמובן, עליי ועל המערכת כולה. אם התייחסנו רע לזולת, מעשינו הכניסו מטען שלילי בכל רמות המערכת ולכן יחזירו אלינו בסופו של דבר תגובה שלילית פי כמה וכמה.

למה איננו מרגישים שאנחנו נמצאים במערכת אחת? כך נוצרנו בכוונה תחילה, כדי שלא נשתמש במערכת בצורה אגואיסטית. כדי שנוכל להעפיל לדרגה של יותר מחיה, אשר אינסטינקטים מפעילים את כל כולה. כדי שנוכל לפרוץ את גבולות הטבע האגואיסטי, לעשות טוב לא מפני שזה משתלם או מהנה אלא מפני שזו האמת הגדולה של הבריאה. כדי שנוכל להתפתח ללא גבול, לגלות את הכוח הכללי שפועל במערכת כולה, ולקבל כוחות מדרגה עליונה. כוחות של השפעה טובה, של אהבה ונתינה טהורה, שאין בטבע האדם מלכתחילה. השיטה לכך מפורטת בחכמת הקבלה.

איך מוגדרת בקבלה פעולת נתינה? החשובה ביותר היא הכוונה. האם באותה פעולה התכוונתי להיטיב עם הזולת או עם עצמי? נתינה פירושה לקחת את היכולות שלי ולחבר אותן לרצונות של הזולת, להעמיד את עצמי לשירותו. להתעלות מעל האגו שלי, לעבוד לפי הרצון של האחר ולא לפי רצוני שלי. באינטראקציה כזו נטווה בתוך המערכת הכללית חוט של קשר פנימי נצחי בין הנותן והמקבל. הנותן צריך לדאוג שהמקבל לא יתבייש, וייהנה ממה שהוא נותן לו ללא שום הרגשה שלילית. המקבל מצידו צריך גם הוא להיות בכוונה של נתינה. כלומר, להתכוונן לכך שהוא מקבל את הדבר הזה במטרה לגרום נחת רוח לנותן, כמו ילד קטן שפותח את פיו לקבל את האוכל שאימו מגישה לו על כפית. כדי שתתקיים כזו הדדיות בין אנשים, צריכה להיות ביניהם קודם כול אהבה. לכן הכלל הגדול הוא "ואהבת לרעך כמוך".

ומה לגבי מתן בסתר, איפה ההדדיות בכזו פעולה? תלוי על איזו רמה נדבר. אם נתייחס לרמה הגבוהה של נתינה רוחנית, הרי שהכתובת אליה משוגרת הפעולה היא בכלל לא האדם שכנגד, אלא הדרגה העליונה שבה כולנו קשורים כנשמה אחת גדולה. כלומר, גם הנותן וגם המקבל, מכוונים את עצמם לעשיית נחת רוח לכוח האחד שממנו באנו, למקור העליון בבריאה. כמו אימא עליונה שכולנו ילדיה, וביחס היפה שלנו זה לזה אנו רוצים לשמח אותה.

ולסיום, טיפ קטן מתנה: אם רצונכם לתת מתנה מוצלחת למישהו, נסו קודם כול כמו להיכנס לתוכו. להרגיש אותו. התבוננו סביב וראו מה חסר לו. ומעבר למתנה החומרית, תארו בעיני רוחכם למה הוא מצפה מכם, איך הוא היה רוצה שתתנהגו כלפיו או כלפי האחרים שבסביבתכם. מה היה משמח אותו. את זה תנסו לשפר. בהצלחה רבה!

מן המקורות

"בביאת האדם אל אהבת זולתו, אז הוא נמצא ישר בבחינת הדבקות, שהוא השוואת הצורה ליוצרה ית'. אשר עמה יחד, עובר האדם מתוך עולמו הצר, המלא מכאובים ואבני נגף, אל עולם נצחי רחב, של השפעה לבורא והשפעה לבריות".

בעל הסולם - הרב יהודה אשלג, מאמר "מהות הדת ומטרתה"

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 978,979 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 66 ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>hafatza</p><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content