Left Sidebar Content

משמעות החיים

מוטיבציה לחיים

מוטיבציה הוא נושא מדובר ביותר בתחומים רבים, בפסיכולוגיה, בחינוך, בהנעת עובדים ועוד. אם הייתה לאנשים מספיק מוטיבציה לפעול כנראה שהנושא לא היה תופס מקום כה מרכזי, אבל בימינו לא זו המציאות. לאן נעלם הכוח המניע? זוהי שאלת השאלות.

בגדול, לכל יצור בטבע יש מוטיבציה משלו. המוטיבציה של הדומם, הצומח והחי היא לשמור על קיומם, אבל לבני אדם יש מוטיבציה נוספת. היא קשורה לחלומות, שאיפות, פנטזיות, נוגעת לענייני כבוד, שליטה, תחרות וגאווה. אנו זקוקים לכוח מניע כדי להשיג את המטרות הרצויות לנו. מדוע אנחנו רוצים דבר כזה ולא דבר אחר? למה אתמול רציתי משהו ופתאום כבר אין לי כוח להשקיע בו? מה ארצה מחר?

כדי למצוא תשובות מלאות עלינו להכיר את מערכת ההפעלה שלנו. כן כן, גם לנו יש מערכת הפעלה, לא רק למחשב או לטלפון שלנו. כך מלמדת חכמת הקבלה, והיא גם מספקת שיטה להכרת המערכת הזו. לחיינו יש מטרה נצחית ואליה מקדמת אותנו המערכת כל הזמן, דרך כל מיני רצונות ומטרות שהיא מעוררת בנו. במערכת הזו קשורים כל הנבראים, ומה שקורה עם כל אחד מושפע מכל הפרטים האחרים.

בהתאם לכך, בכל רגע נתון כדאי לברר: האם מה שאנו עושים מקדם אותנו במשהו אל אותה מטרה נצחית שאותה אנו מוזמנים להכיר, או שמא זו מטרה בת חלוף שלא שווה להשקיע בה יותר ממה שצריך.

חוסר מוטיבציה הוא מאפיין של הדור הצעיר. רבים מהם מסתכלים על דור ההורים ולא רואים טעם לרוץ כמוהם כל החיים. תכל'ס, מה נשאר מכל הרעש והצלצולים, הם שואלים. בשביל מה לנו כל הסיפור הזה?

שום דבר לא מאיר להם באופק, שום דבר לא נראה להם שווה מאמץ. כל העולם מצוי אצלם בכף היד, והוא בכלל לא מרגש אותם. אמנם יש עדיין כאלה שרוצים להיות סלבס, יש כאלה שבעניין של כסף, אבל רובם פשוט עייפים מהחיים עוד טרם שהתחילו אותם.

הם לא רואים סביבם משהו שאם ישקיעו בו, הוא יעשה אותם ממש מאושרים.במצב כזה, שבו אנשים לא מסוגלים למצוא מטרה או טעם במסגרת החיים המוכרים, אנו מחויבים להראות להם שיש לחיים מטרה גבוהה יותר.

המטרה העליונה של קיומנו מוגדרת כמילוי הנשמה. אין היא מושגת אחרי שאדם מת, כמו שמבטיחים בדתות שונות, אלא דווקא כאן במהלך חיי האדם בעולם הזה. המילוי הזה מעניק לאדם את הסיפוק המושלם. כל הריקנות שאדם מרגיש, כל החסרונות, ולצדם כל התשוקות והרצונות, כולם מתמלאים על ידי מילוי הנשמה.

הכרת המטרה הגבוהה מספקת לאדם מוטיבציה לחיים. הוא מרגיש שלצורך השגתה עליו לקיים גם את חייו הגשמיים. יש לו כוח מניע ללמוד, לעבוד, להקים משפחה, מתוך מוטיבציה מיוחדת שזה יאפשר לו להתקיים ולהשיג את מטרת החיים האמיתית.

כל הסקרנות שמתעוררת כבר בילדים קטנים, כל הקסם שיש בגילויים של דברים חדשים, כולם נובעים מאותה מטרה סופית שבה טמון סוד החיים. מאיפה באתי, לאן אני הולך, מהו מקור החיים.

גילוי הכוח העליון שבטבע וחדירה לתוך מערכת ההפעלה שמנהלת אותנו - בשנים הקרובות נגלה שהדור הצעיר לא יסתפק בשום דבר פחות מזה. הם ירצו להתקיים בעולם מתקדם יותר, עולם בלתי מוגבל, שמה שהם רוצים - בזה הם נמצאים. שהם לא סתם חיים ומתים, אלא הכול נמצא בהישג ידם.

אם כן, יש סיבה לחיים ויש להם מטרה, ואנחנו מצויים בתווך בין הסיבה לבין המטרה. כיום ישביכולתנו להבין מי אנחנו, כיצד אנחנו בנויים ומה קורה במערכת המציאות שסביבנו. ההכרה הזו תאפשר לנו לנהל הכול לפי רצוננו, ולממש את עצמנו באופן מושלם.

מן המקורות

"השאלה הזעומה הנשאלת מכל בני ירד היא: מהו הטעם בחיינו?כלומר, מספר שנות חיינו הללו העולים לנו ביוקר כל כך, דהיינו מרבית הייסורים והמכאובים, שאנו סובלים בעדם בכדי להשלימם על אחריתם. הנה, מי הוא הנהנה מהם? או ביתר דיוק: למי אני מהנה?והן אמת, שכבר נלאו חוקרי הדורות, להרהר בזה. ואין צריך לומר, בדורנו זה, שלא ירצה מישהו אפילו להעלותה על הדעת. עם כל זה, עצם השאלה בעינה עומדת בכל תוקפה ומרירותה. שהרי לעתים, היא פוגשת אותנו בלתי קרוא, ומנקרת את מוחנו ומשפילתנו עד עפר, בטרם שנצליח למצוא התחבולה הידועה, דהיינו, להיסחף בלי דעת, בזרמי החיים, כדאתמול".

בעל הסולם- הרב יהודה אשלג, "הקדמה לתלמוד עשר הספירות", א-ב

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 922,923 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 66 ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content