Left Sidebar Content

משמעות החיים

מחזור התיקון

מאיפה נובע היחס המיוחד לימי המחזור החודשי של האישה במסורת היהודית? מהו זיווג רוחני ועם מי מבצעים אותו? כמה טיפות מתוך ים החכמה של הקבלה.

כולנו בנויים מאותו חומר בסיסי, רצון ליהנות. בשמו המלא, רצון לקבל הנאה ותענוג. אנחנו רודפים אחרי השפע, אבל הוא כל הזמן חומק. גם אם השגת משהו שמאוד רצית, אחרי זמן מה תחושת ההנאה ממנו תתפוגג. האם אפשר להביא אל חיינו שפע שלא יתפוגג? אור אמיתי? כן, אבל רק בתנאי שקבלת השפע על ידינו תהיה מתוך כוונה להיטיב עם הזולת. שאנחנו נהיה כמו צינור, שנרצה להעביר את כל השפע והאור הלאה, לאחרים. בצורה כזו אנחנו כבר לא נהווה מחסום בדרכו של האור, ואז הוא יבוא אלינו.

שימו לב, אם האור העליון מזהה שאני סתום - כלומר שאני לא מתכוון להעבירו לאחרים, שאין בי אהבה לזולת - הוא עוצר את הזרימה שלו כלפיי. ממש כמו בתהליכים ובמכשירים טכנולוגיים.

כאן מסייעת לנו חכמת החיבור של הקבלה. היא מלמדת כיצד להתחבר נכון זה לזה, ומספקת כוחות לעשות זאת. במצב של חיבור נכון נוצרת בינינו זרימה, סירקולציה של האור בתוכנו.

אני מקבל את האור בפעולה שנקראת "זיווג של הכאה" ומעביר אותו הלאה. איך זה עובד? אני מכה (מצמצם) את הכוונה האגואיסטית שלי לספוג הכול לעצמי, ומזדווג (מתאחד) עם האור העליון. מבחינה רוחנית, האור העליון נחשב לזכר כלפיי ואני לנקבה. הוא הממלא אותי ואני המתמלא, הוא האור ואני הכלי. ואז, את מה שקיבלתי מהאור אני מעביר הלאה, לאחרים.

כשכך פועלים כולם כלפי כולם, ביחסי השפעה הדדית כאלו אנו מחברים את עצמנו מחדש לנשמה אחת. כאשר כל חלקי הנשמה האנושית יתחברו שוב באהבת אחים, נגיע לפסגת התפתחותנו. המצב הזה ייקרא גמר התיקון, גמר תיקון היחסים בינינו וזרימה אינסופית של האור דרכנו. זהו הזיווג המושלם.

ואיך כל זה קשור למסורת היהודית ביחס למחזור החודשי של האישה? מנהגי היהדות נקבעו על ידי גדולי האומה בהתאם לתיקונים הרוחניים שהם ביצעו בפנימיותם. תהליך הרכבת כוונה של השפעה ואהבה על האגו האנושי מתנהל גם הוא באופן מחזורי. כדי להצביע על השורש הרוחני העליון הזה, נקבעו מנהגים דומים גם בעולם החומר. בקיום המנהגים הגשמיים אין עדיין שום תיקון רוחני, תפקידם הוא רק להזכיר את תיקון הלב הנדרש מאתנו.

נתבונן בהקבלה הזו בין השורש הרוחני לבין המנהג הגשמי. אמרנו שלפני שאדם מתקן את הרצון לקבל שלו עם כוונה של השפעה לאחרים, האור לא יכול לזרום אליו. במצב כזה האדם נחשב כאישה שעדיין אינה מוכנה לזיווג עם בעלה, כלומר לכלי סתום שעדיין אינו מוכן לקבל את האור. תהליך התיקון הרוחני אינו חד פעמי אלא מחזורי, מפני שבכל אחד מאתנו טמונים רצונות אגואיסטיים רבים, והם מתגלים לנו בהדרגה. כמו בחלוקה לתשלומים קטנים.

בכל מחזור כזה של תיקון מתגלים בנו רצונות אגואיסטיים מאוד, ועליהם נצטרך להתקין כוונה של השפעה ואהבה. בהגדרות רוחניות הרצונות האלה בזמן התגלותם נחשבים לדם טמא, מלשון דינים. הם מתגלים הפוכים מהאור, ולכן אי אפשר להתקרב אליהם. זהו השורש לכך שבימי המחזור לא מומלץ להתקרב לאישה.

אחרי שהרצונות האלה מתגלים במלואם, באים "שבעה ימים נקיים". בתהליך הרוחני מדובר בהתגלות של שבעה כוחות מתקנים שנקראים חסד, גבורה, תפארת, נצח, הוד, יסוד ומלכות. בסוף מתבצעת פעולה רוחנית נוספת שנקראת "טבילה במי הבינה", והיא מטהרת אותנו סופית מהאגואיזם שהתגלה במחזור הזה.

כל התהליכים האלה מסמלים מצבים רוחניים שבעזרת חכמת הקבלה נוכל להתחיל לחוות. הם מתארים קבלת כוחות עליונים שמאפשרים לנו להתמודד עם הרצונות האגואיסטיים ולהתקין עליהם כוונה של אהבה והשפעה. בסוף התיקונים, הכלי המתוקן שלנו ראוי לזיווג עם האור. כעת אנו נחשבים לאישה מתוקנת שראויה לזיווג עם בעלה. פתחנו את הסתימות האגואיסטיות שהיו בנו, ועתה האור יכול להיכנס אלינו. שנזכה להיטהר.

המאמר מבוסס על ראיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 697 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים".     

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content