Left Sidebar Content

משמעות החיים | ארכיון מאמרים על משמעות החיים

מקובלים על גלגולי נשמות

על מי חלה החובה לשוב לעולם הזה לאחר המוות? מדוע לימוד הקבלה פוטר מגלגול חוזר? ומהי החכמה שנחוצה לאדם. מקובלים על גלגולים

על מי חלה החובה לשוב לעולם הזה לאחר המוות?

נודע, אשר לימוד חכמת הקבלה הוא מחויב בהחלט לכל אדם מישראל. ולו למד אדם כל התורה כולה, ובקי בש"ס (תלמוד בבלי) ופוסקים בעל פה, גם ממולא במידות ובמעשים טובים יותר מכל בני דורו, ולא למד חכמת הקבלה, הוא מחויב להתגלגל ולבא עוד פעם בעולם הזה, כדי ללמוד רזי תורה וחכמת האמת. (בעל הסולם, "הקדמה לספר פי חכם")

 מדוע לימוד הקבלה פוטר מגלגול חוזר?

כאשר אדם לומד את חכמת הקבלה, אף על פי שאינו מבין את מה שלומד, הוא מעורר על עצמו את האורות המקיפים את נשמתו. אורות אלה מחכים עד שהאדם יזכה את כלי הקבלה שלו, ואז הם יתלבשו בכלים המוכשרים. אלא מי שלא זכה בגלגול זה, יזכה בגלגול הבא וכו', עד שיזכה לקבל כל האור המיועד לו במחשבת הבריאה. (מבוסס על דברי בעל הסולם בהקדמתו ל"תלמוד עשר הספירות", אות קנ"ה)

השתלשלות דורות העולם

הגם שאנו רואים את הגופות, שמתחלפות ועוברות מדור לדור, זהו רק מקרה הגופות. אולם הנפשות, שהם עיקר העצמות של הגוף, המה אינם נעדרים במשפט בני חילוף, אלא המה נעתקות ובאות מגוף לגוף מדור לדור, שאותן הנפשות שהיו בדור המבול, הם נעתקו ובאו בדור הפלגה, ואחר כך בגלות מצרים, ואחר כך ביוצאי מצרים וכו', עד דורנו זה ועד גמר התיקון. באופן, שאין כאן בעולמנו שום נשמות חדשות על דרך התחדשות הגופות, אלא רק סכום מסוים של נפשות באות ומתגלגלות בהתלבשותם כל פעם בגוף חדש ובדור חדש.

ולפיכך בהתחשבות מבחינת הנפשות, נבחנים כל הדורות מתחילת הבריאה עד לגמר התיקון, כמו דור אחד, שהאריך את חייו כמה אלפי שנה, עד שהתפתח ובא לתיקונו כמו שצריך להיות. ולא חשוב כלל שבינתיים החליפו כל אחד ואחד גופותיהם כמה אלפי פעמים. משום שעיקר העצמות מהגוף, שנקרא נפש, לא סבלה כלום מחילופים אלו.

ויש על זה חכמה נפלאה, הנקראת "גלגול הנשמות", המסבירה, שכל פרט שבמציאות חי חיים נצחיים. ואף על פי שאנו רואים בחוש, שכל דבר הווה ונפסד, אין זה רק למראה עינינו. ובאמת רק גלגולים יש כאן, שכל פרט ופרט אינו נח אף רגע, אלא מתגלגל ואינו מאבד אף משהו ממהותו בכל דרך הילוכו. (בעל הסולם, מאמר "השלום")

החכמה שנחוצה לאדם

לאחר שהגוף נפטר והנשמה באה לפני ה', הוא אומר לה: "אם את באת לעולם העליון, ובזמן החיים שעברת בעולם התחתון לא הסתכלת בחכמת הקבלה, ואינך יודעת את סודות העולם העליון, צאי מכאן, כי אין את ראויה להיכנס לכאן בלי הידיעה הזאת. תתגלגלי שוב לעולם התחתון עד שתדעי את חכמת הקבלה, החכמה שבני האדם מחזיקים לשפלות, ותלמדי אותה מאנשים שיודעים את הסודות העליונים". (מבוסס על ספר "הזוהר", מאמר "חכמתא דאצטריך ליה לבר נש") 

מקור חכמת בעל הסולם

"וברצון עליון זכיתי לעיבור נשמת האר"י, לא מפני מעשי הטובים אלא ברצון עליון, שנשגב גם ממני עצמי, למה נבחרתי אנכי לנשמה נפלאה זו, שלא זכה בה אדם מעת פטירתו עד היום". (בעל הסולם, ספר "פרי חכם- אגרות")

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content