Left Sidebar Content

משמעות החיים

נוסחת החיבור הנכון

יש חיבורים בחיים שהולכים יופי, אחרים מרגישים תקועים. זה יכול להיות בין מרכיבים בתבשיל, בין רהיטים בחלל החדר, או לחילופין בין אנשים במערכות יחסים. האם יש בטבע איזו נוסחה לחיבור נכון? מהו התנאי החשוב ביותר לקשר מוצלח בין פרטים? מספר תובנות לחיים, מתוך חכמת הקבלה.

חיבור נכון בין חלקים הוא דבר שאפשר ללמוד מן המבנה היסודי בבריאה שנקרא בשפת הקבלה "עשר ספירות". עשר תכונות שונות, מנוגדות, שמתחברות יחד למכלול אחד. בהשלמה הדדית מיוחדת, עשר הספירות הופכות למבנה שלם. החיבור המיוחד מביא לשלמות, כלומר למצב שבו הכוחות שבכל ספירה וספירה ממומשים בצורה אופטימלית. עשר הספירות משלימות זו את זו עד כדי כך שבאף אחת מהן לא נותר חוסר כלשהו. החיבור המושלם ביניהן מוגדר גם כשם הוי"ה, שם ה', שמו של הבורא. מדוע? כי דרך חיבור טוב שכזה יכולים אנחנו, הנבראים, להרגיש מיהו ומהו הכוח העליון. הבורא מוצג לנו ככוח החיבור הגדול והשלם, בין כל החלקים השונים והמנוגדים.

ועכשיו, אל המציאות הגלויה לעינינו: מה קובע אם חיבור מסוים בין פרטים יהיה טוב או לא? עיקרון אחד, פשוט מאוד - האם הקשר שנוצר הוא לטובת החיבור או לא? כלומר, האם החלקים המתחברים זה לזה, שניים או יותר, עושים זאת בצורה שתשביע את רצון כל הפרטים? כי אם מישהו או משהו מדכא את האחר, זהו חיבור רע, ולכן בסופו של דבר לא יתקיים. בחיבור נכון, אין שליטה של האחד בשני, אין דיכוי של האחר. 

העיקרון הזה נכון לחברה האנושית, וגם לכל הטבע. הסיבה היחידה לתנועה של כל חומר או אובייקט, כפי שמסבירים חוקי הפיזיקה והכימיה, היא השאיפה לאיזון. שאיפה זו יוצרת תופעות של השוואת לחצים, היקוות מים במקומות נמוכים, פיזור של חום וקור וכן תופעות רבות נוספות. זו דרכו של הטבע לחבר ניגודים. בכל רמות הטבע חיבורים נכונים מתרחשים מאליהם, ואילו ברמה האנושית אנחנו צריכים לחקור ולהבין בעצמנו מהו טיב הקשר שיהיה באמת לטובתנו.

בעידן המסכים, כל אחד שקוע בפינה שלו. תנו לאדם חיבור לרשת, מטען, ותעזבו אותו בשקט. כל המכשירים והטכנולוגיות שאנו מייצרים לא מקדמים חיבור, ההפך, הם עוזרים לאדם להיות רחוק מאחרים. אין צורך להיפגש כדי לדבר, אפשר להתכתב. כשאני לא רוצה להתקרב למישהו, אומרים "נהיה בקשר". 

בסופו של דבר ההתרחקות הזו תביא למצב שהאדם יהפוך לסוג של צמח, לא צריך כלום, טובע לתוך איזה משחק וירטואלי לכל החיים. אבל אחרי שכל אחד לגמרי יישאב לתוך המסך שלו, יהיה ספון בפינתו בלי שום רצון להיות מחובר לאחרים, ממש יידבק לאותה פינה ויקבל את צורתה עד שכמעט ולא יהיה את מי להוציא משם - או אז נתחיל לגלות עד כמה הניתוק הזה רע לנו. עד כמה אנחנו נובלים.

במצב כזה יתגלה כוח החיבור שבטבע, שנקרא "בורא", וייתן לנו את ההרגשה שיש אפשרות אחרת, שיש אופקים חדשים שביכולתנו לגלות. האנושות תתחיל להכיר בכך שהתפתחות נכונה, טבעית, גדולה, רחבה, אינסופית, היא דווקא בחיבור נכון בין ניגודים, ותזדקק יותר מכול לחכמת החיבור של הקבלה.

כשיתפתח הרצון לחיבור הוא יביא להמצאת משחקים חדשים, באותם המסכים. משחקים מחברים, שיראו לאדם עד כמה דווקא בחיבור משיגים דברים נפלאים. בקשר החדש שייווצר בין בני אדם מחוברים תתגלה אט אט דרגה עליונה יותר של קיום. יתגלו אוצרות שקודם כלל לא הכרנו, רמה חדשה של הנאות ותענוגים.

מחיבורים נכונים תיוולד מערכת קשר בין אנשים, אשר בה יהיו רגש ושכל עליונים מאלה שיש בדרגת האינדיבידואל. זו דרגה אחרת בהכרה ובהבנה של החיים. אני מתחבר עם הזולת ואני מרגיש בקשרים בינינו שיש אני ויש הוא, ויש משהו בינינו. זה פותח לי את תפיסת המציאות. אני מתחיל להרגיש את המציאות לא כפי שהיא נקלטת כולה בתוכי כמו עכשיו, אלא מחוץ לי, ביציאה מעצמי לזולת. ואז אני רואה את עצמי בעולם עליון, שלם ונצחי, בקשר אינטגרלי עם כולם.

ואם שליטה ודיכוי גורמים לחיבורים רעים, כאמור, הרי שהתחברות נכונה מיוסדת על אהבה ונתינה. שאני נכלל באחר ומוכן למלא את רצונו, והוא נכלל בי ונמשך לעשות מה שטוב לי. כך אנחנו קונים זה את זה. אני רוכש את הרצון והתכונות שלך, ואתה את שלי. ואם כל אחד יתקשר כך עם כל בני האדם, אז כל אחד יהיה כלול מכולם. תארו לעצמכם איזה כוח רצון, איזו מחשבה, איזו יכולת תהיה ליצור-על שכזה. זה יהיה האדם החדש, המערכת הכללית שבה כולנו נהיה כלולים זה מזה ומלאים בכוח החיבור הכללי של הטבע.

מן המקורות

"כמו שגוף האדם מתחלק לאיברים, וכולם עומדים מדרגות על מדרגות, המיתקנות אלו על אלו, וכולן הן גוף אחד. כן העולם, כל אלו הבריות שבעולם, כולן הן איברים איברים, ועומדים אלו על אלו. וכאשר כולן תיתקנה, יהיו לגוף אחד ממש" (ספר הזוהר עם פירוש "הסולם", פרשת תולדות, ג).

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 1115 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>hafatza</p><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content