Left Sidebar Content

קבלה לעם בתקשורת | ידיעות אחרונות

סוד החיים

ידיעות אחרונות (זמנים מודרנים) - 11 במאי 2005 | שיר-לי גולן-מאירי

ד"ר מיכאל לייטמן מערוץ "קרמה" הוא המקובל הטלוויזיוני הראשון לציון

הבשורה הטובה היא שאנחנו בדרך לגאולה. הבשורה הפחות טובה היא שכולנו חייבים לעבור משבר פנימי ולהכיר בכר שחיינו חסרי טעם, כדי שנוכל להגיע אליה. הרב הקבלי והמדען ד"ר מיכאל לייטמן אומר שמה שמפריד בינינו לבין רגע הגאולה, בו נהפוך לאנשים שלמים יותר, החיים בשלום עם העולם המסובך, הוא חוכמת הקבלה.

‏ד"ר מיכאל לייטמן, 60 ‏, נשוי, אב לשלושה וסב לשניים, החל את חייו כיהודי חילוני לגמרי. הוא נולד וגדל ברוסיה, למד ביוקיברנטיקה ועשה דוקטורט בפילוסופיה. אבל מאז שהוא זוכר את עצמו, הטרידה אותו "השאלה הגדולה". "כל החיים רציתי לדעת מהו סוד החיים. השאלה הזאת היתה מנקרת לי במוח ובלב. הייתי סקרן להבין למה אנחנו חיים, בשביל מה. הלכתי ללמוד מדע, וקיבלתי הסברים לשאלה, עד כמה שהמדע יכול לתת, אבל לא קיבלתי שום תשובה. התחלתי לעבוד כחוקר, קיוויתי שאמצא תשובה, והתאכזבתי שוב ושוב".

‏אחרי שנתיים כמסורב עלייה, עלה לייטמן לארץ ב-74' ‏וגם כאן המשיך בחיפושים. "הרגשתי אכול מבפנים, כאילו אני לא יודע כלום", הוא מספר. "הבנתי שלהתחיל את היום ולגמור אותו זה סתם, ועם הסתם הזה אין טעם לחיים. ניסיתי ללמוד מאנשים דתיים, אבל הבנתי שהם עושים רק מה שלימדו אותם, בלי לשאול שאלות, וגם זה נראה לי סתמי". בכל זאת, כדי להרגיש שייך, הניח לייטמן כיפה על ראשו והחל לקיים מצוות.

‏את היום בו חש שמצא את התשובה מתאר ד"ר לייטמן בדרמטיות: "במסגרת חיפושיי, נסעתי ערב אחד, בחורף 79' ‏לבני-ברק. היה קר וגשום וחשוך מאוד, וברמזור שאלתי דוס אחד שעמד שם איפה לומדים קבלה. הוא הינחה אותי לבית-כנסת שנמצא ליד פרדס. נסעתי לפי הסבריו ומצאתי כמה זקנים יושבים בחדר קטן ולומדים, קוראים בארמית מספר הזוהר. לא הבנתי מילה, אז אמרתי להם שאני רוצה ללמוד קבלה. הם אמרו לי רק 'טוב, שב, תפתח את הספר', וזהו. תוך חמש דקות הבנתי ששם, באמת, לומדים קבלה, ובקבלה אמצא את מה שאני מחפש".

‏ד"ר לייטמן החל להגיע כל יום לבית-הכנסת הקטן והתחבר למקובל הרב ברור שלום אשלג, בנו של הרב ‏יהודה אשלג, מחבר "בעל הסולם", פירוש הסולם לספר הזוהר. הוא היה נהגו, מזכירו, עוזרו ותלמידו, עד שהרב הלך לעולמו ב-91' ולייטמן קיבל לידיו את המושכות.

‏מאז, פרסם 25 ‏ספרים בנושא הקבלה והפך למרצה מבוקש בתחום באירופה ובארצות-הברית. במרכז הקבלה שהוא עומד בראשו, "בני ברוך" בפתח-תקווה, מעביר לייטמן שיעורים בחוכמה הנסתרת לתלמידים רבים, בהם ידוענים כארקדי דוכין, סשה דמידוב, חמי רודנר ואחרים. שיעוריו מועברים באינטרנט מדי יום בשידור חי, ובשלושת החודשים האחרונים הוא גם מנחה תוכנית טלוויזיה, "מקובל עלי", בערוץ "קארמה" בכבלים הדיגיטליים. בקרוב יעלה בערוץ השיעור היומי של המקובל בשידור חי בשעות הלילה (בהן, אגב, רצוי וראוי ללמוד קבלה).

‏"חוכמת הקבלה לא מחייבת את האדם להיות דתי, או אפילו יהודי, ולכן צריך לאפשר לכל מי שרוצה להתקרב אליה וללמוד אותה", הוא אומר. וזה יפה מאוד, אבל ד"ר לייטמן לא מלמד נשים. "גבר חייב ללמוד, לפי הקבלה, חומר מדעי, ואילו האשה, בגלל הנשמה שבה, צריכה ללמוד חומר רגשי. לכן, נשים לומדות במערכות אחרות. הן גם לא יכולות לבוא ללמוד בלילה".

‏את העובדה שעוד ועוד אנשים נמשכים בשנים האחרונות לקבלה מסביר ד"ר לייטמן באמצעות ספר הזוהר. כבר שם, הוא טוען, נכתב שבסוף המאה ה-20 ‏שאלת מהות החיים תתחיל להציק לאנשים, בעקבות מעבר לשלב התפתחותי חדש, קולקטיבי. "כולנו חייבים עכשיו להתחיל את התיקון שלנו, ואת זה עושים באמצעות לימוד חוכמת הקבלה. החוכמה הזאת לא מדברת על העולם הזה, אלא מאפשרת להגיע להכרה רוחנית, לראיית מה שמעבר לחיים פה, ומתוך זה, כל תפיסת העולם משתנה. אנשים מבינים למה דברים קורים, הם מבינים את הכוחות העליונים הפועלים בטבע, יכולים להשתמש טוב יותר בתכונות שלהם עצמם, לא רוצים כל הזמן לסדר את העולם ומתחילים להיות טובים יותר".

‏הקבלה על-פי ד"ר לייטמן אינה עוד טרנד ניו-אייג'י שעתיד לחלוף מהעולם כלעומת שבא, אלא עלייה בסולם הצרכים של האנושות: מה שהתחיל מחיפוש ‏אחרי אוכל, מין, משפחה ובית, ונמשך ברצון להשגת כסף ועוצמה, כבוד ושליטה, מדע ו"מושכלות", מקבל עכשיו לנגד עינינו מימד חדש, הכרחי להישרדות האנושית - חיפוש אחר רוחניות. אולי משום שבלעדיה, כפי שהוא טוען בלהט, "נשמיד את עצמנו, עם כל הכוח ‏שצברנו".

‏השליחות שלו ברורה בעיניו: ‏להפיץ את חוכמת הקבלה לכל האנושות, מתוך אמונה גורפת שהיא-היא "ההצלה שלנו", "חוכמת הקבלה נסתרת לא משום שהיא ‏קשה או אסורה, אלא מכיוון שאנשים לא רצו לראות אותה. אבל היום, גם בגלל המשבר הברור בעולם המדעי, שמכיר בכך שהמדע לא באמת מבין איך העולם מתפקר, אנשים מתחילים להתעניין. וכיוון שכתוב שחוכמת הקבלה חייבת להתגלות לכולם, כדי שנהיה כאיש אחד מחוברים לכוח העליון, אני מנסה לקרב אליה מקסימום אנשים. ולא מדובר במסורת, כיהדות העממית של קיום המצוות, למרות שגם אני באופן אישי בחרתי לשמור על המסגרת הזאת, אלא בהגעה למה שמעבר, לדרגת אדם, כדי להידמות לבורא".

‏תוכניותיו משודרות כרצף גם בשבתות, אבל זה לא מפריע לו. "לא אכפת לי שיראו טלוויזיה בשבת", הוא אומר, "כי אני מבין שרק הידיעה של חוכמת הקבלה תביא גאולה לעולם. אז לא כל האמצעים כשרים, אבל מי שממילא לא שומר שבת, עדיף כבר שיצפה בתוכניות כאלה".

‏באופן טבעי, הוא מודה, מרבית הפונים לקבלה נמצאים אחרי או בתוך משבר בחייהם. רק כך, יודע גם הרב, יכולה להתחיל ההתענינות בחוכמת הנסתר. אבל הוא אופטימי. "הכל יסתדר כשנבין מהו העולם, ואני רואה איך זה מתפתח. אין רע בעולם, אלא בדרך בה אנחנו מקבלים אותו. ברגע שנתקרב, באמצעות החוכמה הקבלית, להכנת המציאות, הכל יסתדר".

 

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content