Left Sidebar Content

משמעות החיים

שלום עם הטבע

שלום היא מילה עם נפח, עם כאב ועם תקווה. שלום עם עצמך, שלום עם בן או בת זוגך, שלום במשפחה, שלום במדינה, שלום בעולם. אנחנו נולדנו לשלום שרק יגיע, אבל עד היום הוא בושש לבוא. מה בדיוק אנחנו מפספסים?

שלום, על פי חכמת הקבלה, זו שלמות. המין האנושי הוא חלק מהטבע, גם אם לפעמים אנו שוכחים. שלמות יכולה להיות רק בתנאי שנכיר את הכוחות שפועלים עלינו, נזהה באיזה מצב אנו מצויים ביחס לאיזון ביניהם, ונבין על ידי איזה פעולות נוכל להגיע להשלמה מלאה.

הטבע בנוי מכוחות מנוגדים, כמו פלוס ומינוס. תמיד יש דבר והיפוכו, ומהתנגשויות וחיבורים ביניהם מתפתחים החיים. בדומם, בצומח ובחי ההתפתחות מנוהלת על ידי חוקי הטבע באופן מוחלט, ואילו ברמה האנושית, הפסיכולוגית והחברתית, יש לאדם חופש פעולה מסוים. מכאן נפתח הפתח לבעיות, אבל גם התקווה לגדולות ונצורות.

בגדול, במציאות פועלים שני כוחות מרכזיים, כוח קבלה וכוח נתינה, ועלינו ללמוד כיצד להרכיב ביניהם מערכות שנמצאות באיזון. לאורך ההיסטוריה, ההתפתחות התנהלה בצורה שכוח אחד גדל והוביל לכיוון מסוים, ואחר כך פעל הכוח השני לאזן אותו. החילופים הללו ביניהם הביאו אותנו להתפתחויות חדשות.

כיום יש איזו הרגשה של מעצור, של חוסר יכולת לאזן בין כוחות. בני זוג בקונפליקט, פלגים שונים בחברה, מדינות עוינות - לעתים עוד מצליחים להגיע לאיזה הסכמות, אבל כעבור זמן קצר הן מופרות. האגו התעצם מאוד, הרצון לקבל הכול לעצמי ויהי מה, ומה שאתמול עוד היה נסבל, היום כבר לא בא בחשבון. נקודה. 

בעידן האגו הגדול מערכות יחסים מתפרקות מהר מאוד, והסכמים בכל רמה מתפוררים. במבט מלמעלה, המין האנושי נראה כגוף שחוסר האיזון בין חלקיו הגיע לרמות מסוכנות, וגם יחסו לסביבה האקולוגית הוא גרוע מאוד. חוסר האיזון שאנו מכניסים לכל הטבע, חוזר אלינו כמו בומרנג במגוון מכות. 

בשונה מהאנושות המפולגת, ככל שאנו מתקדמים במדע מתגלה לנו הטבע כרשת קשר אחת גדולה, שכל חלקיה משפיעים זה על זה ותלויים זה בזה. שלום, מנקודת מבט רחבה כזו, הוא להגיע לאיזון והשלמה הדדית מלאה, לא רק במערכות היחסים שבין אנשים או עמים, אלא בין המין האנושי לבין הטבע הכולל.

פעם, אחרי מריבה או סכסוך, היינו איכשהו מצליחים להשלים זה עם זה, לחרוק שיניים בכאב, ולהמשיך. אבל כיום הסדרים כאלה, מהסוג הישן, כמעט ולא תופסים. למה? לפי חכמת הקבלה הדבר נובע מכך שסיימנו שלב מהותי בהתפתחותנו. עתה עלינו להתקדם למצב של השלמה עם כוח עליון מאיתנו, עם כללות הטבע, והדבר דורש שנשתנה מבפנים. 

במה מדובר? גלגלי האבולוציה דוחפים אותנו להתאים את עצמנו לחוק הכללי שבטבע, שמחייב חיבור בין ניגודים לצורך התפתחות החיים. בפנינו הסכם שלום עם הטבע הכולל, עם המערכת שמנהלת את התפתחותנו. היא מציבה לנו תנאי מיוחד מאוד לשלום, שאומר כך: עד שהאדם לא יגיע להשלמה אמיתית עם כולם, לא יהיה לו שלום עם כללות הטבע. 

השלמה אמיתית היא לא פשרה בלית ברירה או ויתורים כואבים, אלא כל צד שמח לקבל את צורכי האחר כאילו היו שלו. השלמה כזו היא תוצאה מפיתוח ההכרה בחובה לשדרג את הטבע האנושי, כלומר לאזן את כוח הקבלה שפועל בנו, את הרצון לקבל הכול לעצמנו בלבד, עם כוח נתינה ואהבה. זאת במטרה לגלות בינינו את הכוח הכללי של הטבע, ולהיות בשלום עימו. 

הגילוי הזה מעלה אותנו לקיום בדרגה אחרת, בממד עליון, מעל כל ההגבלות שלנו. כל אחד נכלל בכולם ומרגיש שאין הבדל בינו לבינם. שהכול אחד, שהכול שלם, שהכול נצחי. זוהי הדרגה הבאה של הקיום האנושי.

מן המקורות

"בעת שהאנושות תגיע למטרתה... על ידי ביאתם לדרגה השלמה באהבת זולתו, שאז יתלכדו כל גופות בני העולם לגוף אחד ולב אחד - יתגלה כל האושר המקווה לאנושות על שיא גובהו".

בעל הסולם, מאמר "החירות"

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 345 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>hafatza</p><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content