Left Sidebar Content

משמעות החיים

שנאה, התנגדות, אהבה

לרשת האינטרנט אנחנו מחוברים קבוע, מסתבר שיש גם רשת פנימית שקושרת בין הלבבות והמוחות של בני האדם. שנאה, אהבה, כל מחשבה שמתעוררת בנו, כל רגש, רצון ושאיפה, הכול בא מאותה הרשת, שבה כולנו משפיעים זה על זה. כיום ניתנת בידינו האפשרות להכיר את החוקיות שלה, ולקחת חלק פעיל בניהולה.

מצד טבע הבריאה, אנחנו חיים בתוך מערכת אינטגרלית שכל חלקיה מקושרים זה לזה. מצד יכולת התפיסה של האדם, ככל שאנו מתפתחים מתגלים לנו עוד ועוד קשרים שמתקיימים בתוך אותה הרשת, קשרים מורכבים ועמוקים יותר. חכמת הקבלה מלמדת כי לרשת יש נוסחת התפתחות משלה, והיא שואפת להביא את כל חלקיה למצב של איזון מושלם.

בכל רגע ורגע, ניתנת לנו האפשרות לגלות את הצעדים שבהם מקדמת אותנו הרשת, ולהבין איך נוכל להשתלב בזרימה שלה בצורה נוחה, רכה וידידותית. אם איננו עושים זאת באופן הכרתי, חיינו נעשים קשים יותר ומתמלאים בהתנגשויות כואבות.

לצורך המחשה, אם מתעורר במישהו רגש כלשהו כלפי אדם אחר, הוא בא מתוך הרשת. הרי שום דבר בטבע לא קורה כך סתם. רשת הרגשות מעלה בנו בכל פעם תחושה של שנאה, דחייה כלפי אחרים. היא מגדילה את האגו שלנו, מדור לדור, משנה לשנה, מיום ליום. אם איננו יודעים כיצד לנהל ולאזן את האגו המוגבר, אנחנו מגיעים להתפרצויות מגוונות של שנאה, החל מטרור ומלחמות, דרך פשעי שנאה מסוגים שונים, ועד למקרים של אלימות קשה בתוך המשפחה.

בימינו, מערכות היחסים שבין בני האדם כבר רוויות בשנאה מתעצמת, ואנחנו מושפעים לרעה מהאווירה הכללית. משום כך, לפני שהעולם יתפרק סופית ממלחמות אגו ברמות שונות, כדאי מאוד שנתחיל לטפל בעניין.

דמיינו לכם את התמונה הבאה: אתם נכנסים לרכב, פותחים את הרדיו, מוזיקה מרגיעה במיוחד מתנגנת, בסגנון שאתם אוהבים. מדי פעם משתלב איזה ציטוט קטן מן המקורות שמכוון ליחסים טובים בין אנשים, וכן הלאה. איזו אווירה חדשה תהיה אז בכבישים ובמדינה בכלל?

בגדול, כדי לחולל שינוי כלל-חברתי, כל אחד צריך להשתדל לתת דוגמה טובה לאחרים. לדבר על כל מה שנוכל להרוויח, אם יהיו בינינו יחסים טובים. להפגין את העובדה שהוא רוצה להירגע, ולעזור לכולם להיות רגועים. ודאי שזה לא טבעי וכמעט בלתי אפשרי, אבל עצם השאיפה להתקדמות בכיוון הזה תכין אותנו לקליטת השיטה לחיבור חדש בין אנשים, שמלמדת חכמת הקבלה.

לשיטת החיבור של הקבלה יש יכולת ייחודית למשוך אל רשת הקשרים בינינו כוח חיובי, לאיזון הכוח האגואיסטי השלילי. מדובר בשיטה שלמה שצריך ללמוד ולתרגל במסגרת קבוצתית, וכאן נציג רק את העיקרון הבסיסי שביסודה.

עיקרון זה מדגיש שאי אפשר למחוק את השלילי, יש ללמוד כיצד לבנות מעליו שכבה של התנגדות לו. ההתנגדות נבנית על ידי מאמץ פנימי מיוחד מצדנו, והיא יוצרת מעין שכבת בידוד שרק מעליה אפשר להוסיף את הכוח החיובי. כך נבנה מעין סנדויץ' בן שלוש שכבות: הכוח האגואיסטי השלילי, ההתנגדות לו, הכוח החיובי המחבר. מבנה כזה יוצר מעין סוללה, שמספקת אנרגיה אינסופית ומאפשרת ליהנות מהחיים באמת. על כך נאמר במקורות: "וְלַיְלָה כַּיּוֹם יָאִיר, כַּחֲשֵׁיכָה כָּאוֹרָה" (תהלים קלט, יב).

נתבונן למשל בבני זוג שמצויים בהתנגשות כלשהי. אפילו אם מבחינה שכלית מובן להם שמצב של חיבור יכול להיות טוב יותר, מבחינה רגשית כל אחד מוצף בשנאה, לא יכול לסבול את האחר ורק רוצה שכבר יצא לו מהחיים. מה עושים לפי שיטת הקבלה?

קודם כל, צריך לחזור על מה שלמדנו קודם: כל מה שאדם מרגיש הוא מקבל מתוך רשת הרגשות שקושרת בין כל בני האדם. כלומר, זה לא בני הזוג האלה שמשפיעים עלינו באופן שלילי עכשיו, אלא זו ממש כניסה שבאה מתוך הרשת אל החיים שלנו. לשם מה? כדי להעלות את הקשר בינינו לדרגה גבוהה יותר.

כלומר, כניסתנו למצב שנאה לא תלויה בנו, אלא באה אלינו במיוחד מהרשת בצורה מכוונת, כדי שהקשר בינינו ייעשה איכותי יותר. הדבר תלוי בכך שעתה נתחיל לוותר זה לזה. נתאמץ בזה יחד, אנחנו נשתדל לוותר לבני הזוג שלנו והם לנו, כדי להעפיל למצב של חיבור מתקדם מעל השנאה שהתגלתה. המאמץ המשותף שנעשה בלב ובמוח להתנגד לאגו שמפריד, ימשוך אלינו כוח מחבר מאותה רשת רגשות כללית.

עם הסתכלות מורכבת כזו על מערכת היחסים שלנו, אנחנו מתעלים מרמת ההתקוטטויות הבלתי פוסקות, אל רמת הרשת שמנהלת אותנו. בגדול, חכמת הקבלה מלמדת כי רשת הקשר היא מערכת ההפעלה של כל הנבראים. למערכת הזו קוראים "בורא", והוא נחשב לכוח עליון. מטרתו לקדם אותנו למצב שנגלה אותו, ונבין מדוע הוא מעביר אותנו דרך כל סדרת התרגילים הללו. על כך נאמר במקורות: "איש ואישה, זכו, שכינה ביניהם".

העיקרון שהמחשנו בקשר הזוגי, נכון גם לקשרים אחרים בחיינו. כל השנאה ששוטפת כיום את העולם, כל הסבל שבני אדם חשים, באים ללמד אותנו שאנחנו מצויים ברשת קשר כללית. כדי להתקדם לעתיד טוב יותר, לחיים של איזון והרמוניה ואפילו שלמות ונצחיות, עלינו ללמוד את חוקי הרשת ולהתאים את עצמנו אליהם.

אז בפעם הבאה שמתעוררת בנו שנאה למישהו, נשתדל להתייחס לא ישירות אליו אלא לכוח העליון שמפעיל אותו. אחרי הכול, הוא הראשון.

מן המקורות

"הוא לבדו עשה ועושה ויעשה לכל המעשים" (הרמב"ם, י"ג העיקרים).

"במחשבה אחת נאצלה ונבראה כל המציאות הזו, עליונים ותחתונים יחד, עד ככלות הכול בגמר התיקון. אשר אותה המחשבה היחידה, היא הפועלת את הכול, והיא עצם כל הפעולות, והיא מקבלת התכלית, והיא מהותה של היגיעה, והיא עצמה מציאות כל השלמות והשכר המקווה" (בעל הסולם - הרב יהודה אשלג, תלמוד עזר הספירות, חלק א, הסתכלות פנימית).

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 1079 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>hafatza</p><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content