Left Sidebar Content

משמעות החיים

האדם והטבע

השתלת רחם לאישה שנולדה בלי ומצליחה עתה ללדת, שיבוט של חיות מחמד שדומות בדיוק לאלה שמתו עבור בעליהן המתגעגעים, האם האדם מנצח את הטבע? ואולי זווית המבט הזו שגויה מיסודה? ובכלל, מה צופן לנו העתיד, האם ייוותרו גבולות שלא נוכל לחצות או שמא הכול פתוח בפנינו? על מערכת היחסים בין המין האנושי המתפתח לבין הטבע.

ככל שהמדע והטכנולוגיה מתקדמים אנו מצליחים להבין יותר ויותר כיצד הטבע עובד, לומדים ממנו ומחקים את פעולותיו. השכל והרגש שלנו מגיעים לרמה אמנותית ממש, אנו לוקחים מהטבע דוגמאות ועושים מהן משהו משלנו. אבל עדיין אין זה אומר שיצאנו ממסגרת הטבע, כי כפי שהטבע נתן לבעלי החיים אינסטינקטים שמנהלים את קיומם, לנו הוא נתן דחף להתפתח, וגם רגש ושכל לחקור את המציאות. היכולת הזו ניתנה לנו מהטבע כדי לפתח אותנו.

מטרת ההתפתחות שמוגדרת בטבע, על פי חכמת הקבלה, היא להביא את האדם למצב מיוחד. במצב זה תהיה לו מצד אחד שליטה על חייו בעזרת המדע והטכנולוגיה והוא לא יהיה טרוד בהישרדות כבימי קדם, ומצד אחר יעלו בו שאלות מהותיות. מה כל הקדמה הזו נותנת לי? אז אחיה עוד חמישים שנה בעזרת תרופות חדשות, מי מבטיח שאהיה בהן יותר שמח? אז אוכל לנסוע לסופשבוע בירח, מישהו מבטיח ששם אמצא רוגע לנפשי?

ויותר מזה: לשם מה בכלל אני חי? מה הסיבה לקיומי, מה התכלית? אף חיה לא שואלת את עצמה מה מטרת קיומה, ואילו האדם כן. שאלות כאלה לכאורה מוחקות את כל מה שכבר השיג האדם, אבל בו בזמן ביכולתן גם להוליד יצור חדש מקרב המין האנושי.

בפנינו העפלה לדרגה חדשה של קיום, לחיים חדשים בממד עליון. אם היום אנו חווים את המציאות מתוך הרצון ליהנות שטבוע בנו, אז בממד העליון נחווה את המציאות מתוך רצון הפוך, חדש, רצון לגרום הנאה לזולת. רצון להשפיע כל טוב מעצמנו לאחרים, רצון לתת ולאהוב.

שכחו מהקונוטציות המוכרות למילים כמו אהבה ונתינה, כי לא לזה הכוונה. מדובר בשדרוג החומר היסודי שממנו אנו עשויים כנבראים, הרצון לקבל הנאה ותענוג. החומר הזה אגואיסטי, בנוי למלא את עצמו בלבד, ואפילו אם כיום אנשים מבצעים פעולות יפות שנראות כמו נתינה או השפעה טובה, זה נובע מהרצון למלא את עצמם בהרגשה טובה. כלומר, זה עדיין לא חורג מגבולות הטבע האגואיסטי. לעומת זאת, ההתפתחות לממד עליון כרוכה בשינוי טבע האדם, בהחלפת החומר היסודי שלנו לחומר אלטרואיסטי, פיתוח רצון להשפיע במקום רצון לקבל.

שימו לב: כל מה שיכול להיקלט בתוך הרצון לקבל, כיום או בעוד מאה שנה עם המדע והטכנולוגיה הכי מתקדמים שעוד נפתח, עדיין לא יחרוג מגבולות העולם הזה. המשמעות היא שאולי יהיו לנו חיים מושלמים מבחינה חומרית, אבל מבחינה נפשית נחוש יותר ויותר הגבלות, חוסר סיפוק וחוסר שביעות רצון. כך מתוכנן בראש בתכנית ההתפתחות שלנו, כדי להביא אותנו להחלטה: די! נמאס! חייבים לעבור לעולם חדש, עולם עליון.

ברצון החדש שנפתח, הרצון להשפיע, נגלה יכולות חדשות ונחווה חיים אחרים. אנו נראה את החיים בהשפעה, בכוח נתינה. נגלה שפעולת השפעה, כשאנו מוציאים מעצמנו כלפי הזולת, לטובת הזולת, באמת נותנת מילוי אינסופי. למה? כי בזה אנו רוכשים עוד ועוד רצונות, עוד ועוד מחשבות מחוץ לנו, ואיננו מוגבלים. בשונה מהמצב הנוכחי שבו אנו מקבלים משהו ונסתמים - כי כמה כבר אפשר ליהנות בעצמנו אפילו מהדבר הכי נעים - כאשר ממלאים את האחרים לעולם לא נסתמים.

החלפת הרצון תקדם גם את התפתחות השכל שלנו. הוא יהפוך בלתי מוגבל, כי יתחיל לעבוד על התקשרות לכל הרצונות שמחוץ לנו, לראות אותם, להרגיש אותם, לספח אותם אלינו כדי שנוכל למלא אותם. כתוצאה מכך, כל אחד יכלול בתוכו את כל מי שהוא יכול להשפיע לו, עד שיהיה כלול מכל הרצונות ומכל הידיעות שבכללות הטבע.

התפתחות כזו תעשה אותנו מאושרים, כי בהשפעה יש תענוג בלתי פוסק ובלתי מוגבל. כשאנו ממלאים את האחרים מתוך אהבה אליהם, אנחנו דומים לאימא שממלאת את התינוק שלה, ויש לה המון תינוקות וביכולתה למלא את כולם - איזה תענוג יש לה!

זו קניית היכולת ליהנות ללא הגבלה, וזו הדרגה הבאה באבולוציה שלנו כיצורים מתפתחים. בשיא התפתחותנו אנו אמורים להיות יצורים שמחים וחכמים, מלאים בתענוג והנאה אינסופיים, שנובעים מהשפעה ואהבה לאחרים.

מן המקורות

"בעת שהאנושות תגיע למטרתה... על ידי ביאתם לדרגה השלמה באהבת זולתו... יתגלה כל האושר המקווה לאנושות על שיא גובהו".

בעל הסולם - הרב יהודה אשלג, מאמר "החירות"

"נצטווינו לקיים בכל מאודנו את המצווה של 'השפעה לזולת' בתכלית הדיוק. וכל עוד שאנו מתעצלים לקיים את זה בכל השיעור, לא יפסיק הטבע מלהענישנו וליטול נקמתו ממנו. וכפי המכות שאנו מוכים בזמננו זה, עלינו גם לקחת בחשבון את החרב השלופה לעינינו להבא, ויש להסיק מהם מסקנה נכונה, אשר סוף סוף ינצחנו הטבע".

בעל הסולם, מאמר "השלום"

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 974,975 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>hafatza</p><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content