Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה בעולם

האידיאולוגיה הישראלית והמהפכה הבאה

מה תהיה המהפכה הבאה? מי יחולל אותה? על איזו אידיאולוגיה היא תתבסס? מסע שורשים בדרך לתיקון עולם.

המהפכן הראשון היה אברהם. לפני כ-3800 שנה בבבל העתיקה, הוא התניע מהפכה תפיסתית ביחסו של האדם לטבע, לזולת, לחברה. אברהם גילה שבכל המציאות פועל כוח אחד שתכונתו השפעה טובה, ושפסגת התפתחותנו היא להתעלות מהטבע האגואיסטי שלנו ולרכוש תכונה של השפעה טובה כמו שלו. זוהי המהפכה, במלוא מובן המילה, ואליה תצטרך להתקדם בסופו של דבר האנושות כולה.

מי שהתחבר לאידיאה של אברהם כבר באותה תקופה, והיו כאלה אלפים ורבבות כפי שכותב הרמב"ם בספר המדע, הפך בהמשך לעם ישראל. עם של מהפכנים, אידיאולוגים, שהתקבצו סביב אברהם מכל מיני עמים. הם היו זרים זה לזה, שונים מאוד מטבעם, אבל למדו מאברהם איך להתחבר באהבה ובחסד מעל כל ההבדלים, כדי להתאים לכוח ההשפעה הכללי שביסוד הבריאה. התפתחות כזו מוגדרת כרוחנית, והיא מעלה את רוח האדם לדרגת קיום נצחית ושלמה.

מאז חורבן הבית, פחות או יותר, שנאת חינם השתלטה עלינו. איבדנו את היכולת לחיות על פי האידיאולוגיה הישראלית-מקורית של "ואהבת לרעך כמוך", ולכן גם את דרגת הקיום הרוחנית. עם זאת, הרושם מאותה תכונה של השפעה שהייתה בנו בעבר לא לגמרי נעלם. הוא נותר חקוק בתוך תוכנו, והוא זה שדחף יהודים להוביל כל מיני התפתחויות בעולם. מסחר, קשרים, שינויים, בפוטנציה כל יהודי הוא מהפכן. לא רגוע עם מה שיש, תמיד רוצה להתקדם, לחדש.

המהפכות שהיו עד היום בעולם, כולן שונות באופן מהותי מהמהפכה שדרושה לנו הפעם. עד היום הוחלפו צורות המשטר, המבנים החברתיים-כלכליים, מנגנוני השליטה וכן הלאה. בכל שינוי שהתרחש, צורה אגואיסטית חדשה תפסה את מקומה של הצורה האגואיסטית שקדמה לה. היום, לעומת זאת, השינוי צריך להתרחש לא בסדרי החברה אלא קודם כל באדם עצמו.

באיזה שינוי מדובר? אותו שינוי שהוביל בזמנו אברהם, מעבר מטבע אגואיסטי צר לטבע נעלה של השפעה טובה, חיבור ואהבה בין בני האדם. למה שזה יקרה? כי בעולם המקושר שהתהווה סביבנו, אם לא נלמד להתחשב זה בזה וכל אחד ימשיך לעשות מה שבא לו, הסירה שבה יושבים כולנו תטבע. זה נכון ברמה הבינלאומית, ברמה החברתית וברמה המשפחתית. התלות ההדדית שנרקמת תחייב אותנו לבצע מהפכה פנימית ביחס שלנו לזולת. ככל שנקדים לתפוס את מגמת ההתפתחות לעבר קשר אינטגרלי בין כולם, הדדיות, תמיכה, השלמה, כך נחסוך לעצמנו מכות גלובליות שישנו את פני העולם.

מי צריך להוביל את המהפכה בתפיסה? אלה שכבר אחזו בתכונת ההשפעה בעבר. רק אנחנו מסוגלים לזה. לשם כך, עלינו להתוודע בעצמנו לאידיאולוגיה ולשיטת החיבור שלימד אברהם, כיום היא מפורטת בחכמת הקבלה, וליישם אותה קודם כל בינינו כאן. אחרי שהפיילוט הישראלי יצליח, תבוא ההנפקה לעולם. זה הדבר היחיד שיעקור את האנטישמיות הגואה משורשה, וישפר את היחס לישראל.

במהפכה הבאה החירות שתושג תהיה לא מגורם חיצוני כלשהו שמשעבד אותנו, אלא מהטבע הפנימי שלנו. מהאגואיזם הצר שגורם לנו להסתכסך כולם עם כולם, הורס לנו את החיים בכל דבר ועניין. הכוח היחיד שיוכל להשתלט על האגו הוא הכוח שיצר אותו, אותו הכוח האחד שגילה אברהם, הכוח שעומד ביסוד העולם. 

אם נלמד לעורר את הכוח הזה לפעולה, הוא יעשה אותנו אינטגרליים, כמו כל הפרטים שבבריאה. אך בשונה מהדומם, הצומח והחי שמופעלים כך באופן אינסטינקטיבי, אצלנו פיתוח יחס משלים ואוהב לאחרים יהיה מתוך בירור והכרה, ולכן על ידו נתעלה לדרגה אבולוציונית חדשה.

שיהיה לנו בהצלחה!

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 338 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content