Left Sidebar Content

מדע ותפיסת המציאות

האם ניתן לשלוט בחיינו?

שליטה. על עצמנו, על בני הזוג, על הילדים, על ההצלחה שלנו בחיים. שחרור שליטה. אולי מה שרצינו זה לא בכיוון, אולי החיים מזמנים לנו משהו יותר נכון, וחבל על האנרגיה, המאמץ והאכזבה. בין שתי הגישות הללו אנחנו נזרקים, פעם חושבים כך, ופעם הפוך ממש. אפשר לעשות סדר דברים?

ובכן, עניין השליטה הוא מאוד מורכב. באופן אינסטינקטיבי יש לנו רצון לשלוט במצבנו, בהתפתחות שלנו, בעתיד. השאלה היא אם כך נכון להתייחס לעצמי, לגורל, לטבע, לסביבה? 

הרי כדי לשלוט בצורה טובה שתביא אותי להצלחה עליי לדעת את העבר, ההווה והעתיד, את הצורה שאליה אני רוצה לנוע ואת צורתה העתידית של הסביבה. האם אני מסוגל לשקלל את כל הגורמים שקשורים לזה, וגם לשלוט בהם?

פעם הכול היה פשוט יותר. אדם חי באיזה כפר, עם משק ומשפחה. היה לו ברור מה הוא צריך לעשות כדי להבטיח את קיומו גם מחר. ככל שהתפתחנו והעולם נעשה מקושר, הדברים הסתבכו. כיום יש אינספור גורמים שמשפיעים על יכולת השליטה שלי אפילו בחיי הפרטיים. לכן יש כאלה שאומרים: הכי טוב לשחרר! מה שיהיה, יהיה.

אבל גם שחרור שליטה הוא מושג לא פשוט בכלל, כי כדי לשחרר אני צריך לדעת מי בדיוק שולט בחיי, הגורל, כוח עליון, אני בעצמי, המשפחה? 

מעניין לראות שבדור הצעיר יש רבים שרוצים להשתחרר מכל עול, ולכן לא מעוניינים להתחתן, להביא ילדים לעולם, להתחייב ללימודים או עבודה לאורך זמן. הם רוצים להשתחרר מכל דבר שעלול לשלוט בהם, לשעבד אותם, ולחיות חיים פשוטים. חדר, מחשב, טלפון, והעיקר, שקט בחיים.

כשמדברים על שליטה בהקשר של עצמאות לעצב את חייך כרצונך, חשוב לדעת שלעיתים שליטה לא מביאה עימה חופש אלא דווקא מצמצמת אותו. ניקח לדוגמה מלך ששלט פעם בעמו. לכאורה עמדת השליטה שלו הייתה הגבוהה ביותר, אבל בפועל היה עליו לדאוג לכולם, לפקידי הממשל, לאזרחים, למצב העם. המדינה הייתה כבית עבורו, כולם היו כרכוש שלו, ולכן רמת דאגותיו הייתה הכי גבוהה. מרבה נכסים מרבה דאגה, אמרו החכמים כבר מזמן, ובמובן מסוים רמת השליטה שעבדה אותו יותר מכולם.

הדור הצעיר, אם נחזור אליו, לא רוצה להיות מלך ולדאוג לאף אחד. אפילו על עצמו האדם הצעיר לא רוצה לשלוט. פחות אכפת לו מה יקרה איתו מחר, והוא לא נותן לדאגות לעתיד להטריד אותו יותר מדי. ודאי שזה לא כל הצעירים, ולא בכזו עוצמה, אבל יש בהחלט מגמה של שחרור שליטה. דרך אגב, פיתוח הרכבים האוטונומיים מראה שהאדם רוצה לשחרר שליטה, וגם בתחומים נוספים אפשר לראות פיתוחים שעונים על הצורך הזה שגדל.

במבט רחב, יש תחומים בחיינו שבהם כדאי שניקח את עצמנו בידיים במלוא מובן המילה, כמו הדאגה לבריאות שלנו. אבל בהרבה מאוד תחומים אחרים קשה לדעת איפה חשוב לנסות לשלוט כמה שיותר, ואיפה עדיף לשחרר.

על פי חכמת הקבלה, שחוקרת את התפתחות האדם, החברה והטבע, החיים שלנו מנוהלים על ידי הכוח הכללי שבטבע, מין מערכת הפעלה אחת גדולה. כדי לדעת מהם המקומות שבהם משאירים לי מרחב פעולה ויכולת שליטה, ומהם המקומות שבהם אין לי השפעה ועדיף לשחרר שליטה, אני צריך ללמוד את המערכת הזו שנקראת גם אלוהות, לפצח את קוד הכניסה אליה ולהיות בסינכרון שוטף עימה. מחובר און ליין, כל דקה ודקה. ואז החיים שלי יזרמו בהרמוניה עם הכוחות שפועלים עליי ועל הסביבה, יהיה לי כיוון ברור לפעולה, ואני אחסוך לחצים מיותרים ושיגעון מרוב דאגה וחרדה.

באופן מעשי, השיטה לגילוי מערכת ההפעלה דורשת לימוד ותרגול במסגרת קבוצה קטנה, שמשמשת כמו מעבדה. המשתתפים לומדים להתקשר זה לזה בצורה אינטגרלית, שתתאים לאינטגרליות שמצויה בכל מערכת הטבע הגדולה. על ידי תרגילי קשר מיוחדים למימוש מלא של חוק ההתקשרות האינטגרלי "ואהבת לרעך כמוך", נוצרים התנאים לבניית כוח אינטגרלי ביניהם. ככל שאיכות ההתקשרות באהבה הדדית עולה, הכוח הזה מורגש יותר ויותר כנמצא מעליהם, שולט בהם ובכל הבריאה. ואז, כלפיו, הם משחררים שליטה, ונותנים לו להנהיג אותם בכל צעדיהם. יש פה אינסוף דברים שאפשר עוד להסביר, אבל קצרה היריעה, וגם מילים לא יעזרו כל כך, כי מדובר בחוויה שצריך לעבור בעצמך.

אם כן, אהבה לזולת היא האמצעי לשחרור השליטה המדומה, והשגת היכולת לשלוט בחיינו בצורה נכונה. כי כשכוח האהבה שורה בינינו, הוא מסדר הכול בדרך הכי טובה.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 1116 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content