Left Sidebar Content

משמעות החיים

החיים טובים?

החיים טובים? תלוי את מי שואלים. מהם חיים טובים? תלוי איך מגדירים. ולמה בעידן השפע יש הרבה דיכאון? כנראה ששום דבר כבר לא מסעיר את הדמיון. צעדים ראשונים בחיפוש אחר פעימות חדשות ללב, ואופקים חדשים למחשבה.

יש אנשים שיגדירו חיים טובים כחיים רגועים. שכל הזמן יהיו רגועים, לא משנה מה קורה. אחרים יגדירו חיים טובים כחיים דווקא לא רגועים. הם ישאפו לנוע מהרפתקה להרפתקה, לצאת למסעות נועזים, וכיוצא בזה. יש שמשקיעים המון בספורט, ויש שיאמרו "תן לגלגל משהו בסוף היום, יותר מזה לא צריך". כל אחד וההגדרה שלו לחיים טובים. איך שלא יהיה, בעשור האחרון יש עלייה חדה מאוד בדיכאון בעולם.

מאיפה הדיכאון נובע? האגו של האדם גדל ודורש מילויים איכותיים יותר ממה שהוא מזהה סביבו. כתוצאה מכך, האדם חש שהוא לא מסופק, לא מרוצה מהחיים. חוסר הסיפוק הנפשי מתבטא בסופו של דבר גם בחוסר איזון הורמונלי, והאדם מרגיש שאין לו אנרגיה, שהוא לא מסוגל לשקול דברים בצורה נכונה, וכדומה. למה זה קורה? מסתבר שזה לא מקרי, כך הטבע מכוון אותנו מבפנים להתפתחות מסוג חדש.

במה מדובר? האבולוציה שלנו כבני אדם מקדמת אותנו לדרגה חדשה של סיפוק. בדרגה הזו ההנאה והתענוג שלנו בחיים ינבעו לא מדבר כזה או אחר שנשיג, אלא מהרגשה של קשר אל המקור לכל המילויים. חכמת הקבלה מלמדת שבאדם טבוע "הרצון לקבל הנאה ותענוג" שנוצר על ידי "הרצון לתת" שמוגדר גם ככוח הטוב, "בורא"או "כוח עליון" ולכן רק בו ניתן למצוא הנאה ותענוג בלתי מוגבלים. התנאי לכך שזה יקרה הוא שאני אקרב את הרצון לקבל שלי אל מקור כוח הטוב. כל עוד לא אעשה זאת, ודאי שאשאר ריק. לכן מתגלה כיום חכמת הקבלה, חכמת המילוי, חכמת הגילוי.

התקרבות למקור כוח הטוב אינה דורשת מאתנו לעבור איזה מרחקים או לקנות אמצעים מיוחדים. התקרבות יכולה להתרחש רק בהתאם לחוק "השתוות הצורה". החוק הזה אומר שרק אם אני בעצמי אהפוך להיות כמו הבורא, אז אוכל להתמלא בצורה בלתי מוגבלת. תכונת הבורא היא השפעה, תכונה של אהבה ונתינה. בהתאם לכך, התקרבות אליו דורשת ממני לרכוש כוונה להיטיב עם הזולת, להשפיע לו כל טוב. כלומר, מהות ההתפתחות המדוברת היא לעבור מהדאגה לטובת עצמי אל דאגה לטובת הזולת.

כל עוד לא פיתחנו כוונה של אהבה ונתינה, כל הנאה שתגיע אלינו בחיים תתפוגג מתישהו. שום דבר לא יוכל למלא אותנו לאורך זמן. מכאן נובעת תחושת הריקנות של זמנינו, כמו גם הדיכאון והייאוש. הם קוראים לנו להתקדם הלאה בהתפתחותנו, אל דרגה גבוהה יותר. בדרגה הזו ההנאה שלנו תהיה לא ממילויים כאלה ואחרים אלא מקשר עם מקור כוח הטוב, מתוך השתוות אליו. הוא כולו אוהב ונותן, וגם אנחנו צריכים להפוך כאלה. במצב כזה החיים שלנו יהיו לא רק טובים, אלא גם שלמים ונצחיים, כי אנו נרגיש את המקור העליון, שהוא מעל כל ההגבלות הגשמיות, וניעשה כמוהו.

התהליך הזה הוא מדורג ודאי, ודורש השקעה, אבל הוא מביא את האדם אל פסגת ההתפתחות האפשרית. כמה זה טוב? אין יותר טוב מזה. כל ההנאות שאנו מכירים בחיינו נחשבים כאין וכאפס לעומת ההנאה הרוחנית. אנו נקשרים אל מקור הטוב בעצמו, ונכנסים אל האוצר פנימה.

מן המקורות

"עניין התענוג אינו אלא רק השוואת הצורה ליוצרה, ובהיותנו משתוויםבענייננו לכל מנהג הנוהג ומצוי בשורשנו, הרי אנו מצויים בתענוגים".

"כל סדרי הבריאה, בכל פנותיה ומבואיה ומוצאיה ערוכה ומסודרת בכל מראש, רק על פי התכלית הזו שיתפתח מתוכה המין האנושי, שיעלה במעלותיו, עד שיהיה מוכשר להרגשת הבורא כמו הרגשת רעהו. והנה המעלות האלו המה כמו שלבים של סולם, ערוכים ומסודרים דרגה אחר דרגה, עד שנשלם, ומשיג את תכליתו".

"בהיותנו מתקנים את כלי הקבלה שלנו, שיהיה על מנת להשפיע, משווים אנו בזה את הכלים ליוצרם, וראויים אנו לקבל את שפעו עד אין קץ".

"בעל הסולם" - הרב יהודה אשלג

המאמר מבוסס על ראיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 832 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים".    

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>hafatza</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content