Left Sidebar Content

מדע ותפיסת המציאות

הפחד להחמיץ

שמעתם על FOMO? הפחד להחמיץ, Fear of Missing Out. הוא זה שמניע אותנו לבדוק כל רגע את הטלפון. אנחנו רוצים לדעת כל מה שקורה, להיות בכל המקומות, בכל החוויות, לא לפספס דבר. מחוברים תמיד, מצוידים במטען נייד. מודעים לכך או לא, חרדת ההחמצה מלווה כיום את חיינו, ומסתבר שיש לה תכלית התפתחותית. על הרמה הבאה של קשר שמחכה לנו באופק, מעבר למגבלות הזמן, המקום והתנועה.

כנסו לתמונה: נניח שהייתה בידינו האפשרות לבחור בין שתי אופציות לבילוי, ללכת למסיבה או לנסוע לטיול. בחרנו מאחת מהן, ואנו נהנים מאוד. פתאום החברים שבחרו באופציה השנייה מעלים לרשת תמונות מהחוויה האחרת והלב שלנו נקרע. למה אנחנו לא שם? טוב לנו פה, אבל למה אנחנו לא גם שם? למה אי אפשר להיות בשני המקומות בו זמנית?

אנחנו עשויים מרצון ליהנות, רצון להתמלא בטוב, וכיום הרצון הזה מוגבר מאוד. הרצון הזה מעורר את הפחד להחמיץ, שביסודו הוא כוח חיובי כי הוא דוחף אותנו שלא להפסיד הנאות וסיפוקים. העניין הוא שאיננו יודעים איפה מחכה לנו ההנאה המושלמת, ובינתיים אצים רצים אחרי כל מיני תמונות וסיפורים שמוכרים לנו אחרים. הרשתות החברתיות מעצימות את האשליה, שכולם חוץ ממני כל הזמן יפים, נהנים, מאושרים, רק אני באפור של החיים. לכן הדיכאון הפך למגפה של המאה ה-21 שמפילה עוד ועוד אנשים.

בלי הטלפון אנו מרגישים מנותקים. בלי חמצן, בחלל ריק. לכן איננו מסוגלים להיפרד ממנו. זה נובע מצורך פנימי להרגיש קשר לאחרים. על פי חכמת הקבלה, הצורך הזה אינו מקרי והוא רק ילך ויגבר, עד שניצור בינינו קשרים כמו איברים בגוף אחד. העתיד מצוי בחיבורים מושלמים, אל המקום הזה אנו מתפתחים ורק בו נמצא את המנוחה והנחלה. וגם אם עכשיו כל אחד מרגיש נוח עם הטלפון שלו בפינה שלו, מחוץ לגבולותיה מחכה לנו עולם חדש, מרהיב ביופיו.

אל העולם הזה נעפיל בעזרת רשת קשר חדשה. לא רשת טכנולוגית שמחר תהיה עתירת הולוגרמות ושאר מיני צעצועים, אלא רשת רוחנית של קשרים בין הלבבות והמוחות של אנשים. היא תיקח אותנו למרחב של יחסים חדשים, תיתן מענה לצורך העמוק להרגיש חיבור בלתי פוסק, לכל אדם, לכל מקום, לכל חוויה בעולם.

ההתפתחות הטכנולוגית הראתה שאפשר להיות במקום אחד ולראות מה קורה במקום אחר, מה שבעבר היה נחשב לבלתי אפשרי, אבל ביחס להישגים הרוחניים שבפנינו זהו דבר פעוט. בהתפתחות הרוחנית, שתיכף נגדיר את מהותה בדיוק, אפשר להיות בכל מקום בבת אחת. לפרוץ את כל מגבלות הזמן, המקום והתנועה שכמו כולאות אותנו עתה בכלוב צר, סוג של בית סוהר תפיסתי.

רוחניות פירושה התעלות אל טבע חדש, גבוה יותר מהאגואיזם שהוטבע באדם מלידה. בחכמת הקבלה מגדירים אותו כרצון לקבל הנאה ותענוג, רצון ליהנות אגואיסטי. מתוכו האדם פועל גם כשאין הוא מודע לכך. הרצון האגואיסטי של כל אחד ואחד מפריד בינינו וגם מחלק את המציאות שלנו לזמן, תנועה ומקום. כתוצאה מכך אנחנו מרגישים שיש מקומות שונים, זמנים שונים, עבר, הווה, עתיד, שנמצאים בתנועה קדימה. אלו מגבלות הקיום והתפיסה שלנו, אבל ביכולתנו להתעלות ולהשתחרר מהן.

ההתעלות הזו נקראת התפתחות רוחנית. היא עוברת דרך התעמקות בטבע הפנימי שלנו ופיתוח רצון להתחבר לאחרים בקווי קשר פנימיים. שבירת המחיצות בינינו, היחס האגואיסטי לאחרים, וחיבור כל הלבבות והמוחות לכדי לב ומוח משותפים. וכשאיחוד מושלם שכזה נוצר כל פרט מרגיש מה שנמצא בכולם.

בתוך רשת הקשר הרוחני מגלים אז זרימה של כוח מיוחד, כוח עליון של השפעה טובה, אהבה, חיבור, כמו חום של אימא שדואגת לכולם. ובזה אנחנו מרגישים שהתבטלו הזמן, התנועה והמקום, העבר, ההווה והעתיד. הרגשת אהבה ממלאת אותנו, היא בולעת את כל הפירוד, את כל החלוקות. כדי להמחיש לעצמנו ולו רק טיפה מזה אפשר להיזכר בהרגשת האהבה שאולי חווינו פעם, שכאילו הכול נעלם והאהבה מילאה את כל ישותנו.

המציאות הרוחנית היא קבועה ושלמה. אין בה הפסד, רק מעיין המתגבר של טוב ועונג. מטרת החיים היא לגלות אותה, והשגתה עונה לאדם על שאלותיו העמוקות ביותר. ואם התחלנו עם הפחד להחמיץ אז נסגור איתו גם מעגל: האם יש משהו שכיום אנחנו מפספסים? ובכן, זה לא "משהו" אלא פספוס של מאה אחוז. אנו מפספסים פשוט ה-כ-ו-ל. גילוי של מהות החיים, נצחיות, שלמות, אהבה, מילוי, תענוג. מסיימים את משחק החיים בידיים ריקות. אבל אפשר ללמוד להפוך את התמונה על פיה, ולנצח בגדול!

מן המקורות

"הרוחניות הוא מקור החיים והתענוג".

בעל הסולם - הרב יהודה אשלג, מאמרי "שמעתי", קמה

"בשעת ההשגה הרוחנית מורגש שפע המתגלה ומתיישב דווקא על כל ההפכים... וכל איבריו וגידיו יאמרו ויעידו לו, אשר כל אחד ואחד מבני העולם היו מקצצים ידיהם ורגליהם שבע פעמים ביום, כדי להשיג רגע אחד בכל ימי חייהם, בטעם כזה המורגש להם".

בעל הסולם, אגרת ח

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 956,957 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 66 ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>hafatza</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content