Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה בארץ

הפער הכלכלי בישראל

כמה הייתם מוכנים לשלם על הרגשת רוגע, ביטחון ושמחת חיים? כמה אחוזים מההכנסה החודשית? למה? בימים שבהם הפערים הכלכליים בישראל מטפסים לצמרת הדירוג בעולם המערבי, ובמקביל גם השימוש בתרופות הרגעה עולה בקצב מואץ, שווה לברר איך הגענו למצב הזה ומה הן האפשרויות שעומדות בפנינו.

בעם ישראל תמיד היה מכובד מי שרכש ידע וחכמה. הייתה הערכה גם לאנשים עשירים, אבל לא באותה רמה. איפה שלא חיו יהודים בכל ארצות הפזורה, החכמים זכו למעמד הגבוה ביותר בחברה. כסף בא וכסף הולך, אבל החכמה שרכשת, היא שלך. מאז תקופת ההשכלה החלו להשקיע גם בלימודים אקדמיים. התקבעה הנורמה שילד יהודי חייב לגמור אוניברסיטה, לרכוש מקצוע טוב שיבטיח את עתידו כמו רופא, עורך דין, רואה חשבון, או לחילופין להיות חוקר מוערך או מוזיקאי על רמה. אנשים נמדדו וזכו להערכה לא רק לפי גובה ההכנסה, אלא גם לפי תרומתם הייחודית לחברה. כך למשל פרופסור להיסטוריה שהרוויח כמו פועל בניין, הרגיש הרבה יותר גבוה בסולם. 

עם הזמן האגו הישראלי גדל ונהיה יותר ויותר מגושם. פחתה ההערכה לחכמה ולמדע, להשכלה ולאומנות, והכול הצטמצם לכסף. כמה אתה שווה. נקודה. פחות חשוב מה עשית כדי להגיע לכזו רמה, העיקר הרכב שעומד בחנייה. במקום בני אדם אנחנו רואים חשבונות בנק, מסתכלים במשקפיים של מס הכנסה. מצד אחד התהליך הזה טבעי, מצד שני הוא מביא אותנו לחברה שכולה הרוסה. אנשים חיים במלחמה בלתי פוסקת, שמלאה בשחיתות ובמרמה. 

במציאות כזו גם הפערים הכלכליים מתרחבים ומודגשים. הרי מצד הטבע אנשים לא נולדו שווים, אחד חכם וזריז, שני בקושי מגיב. אחד נולד למשפחה עם כפית כסף, שני לא תמיד מצא משהו במקרר. מכל היבט שהוא, אין לכולם תנאים שווים להצלחה, ולכן הזעם על הפער הכלכלי בתאוצה.

עוד מגמה מתפתחת ששווה לשים לב אליה היא תחושת העייפות. אומנם החברה מקדשת את העושר וההון, אבל באוויר מתחילה להיות מורגשת ריקנות. התעייפות. דיכאון, לעיתים ייאוש. תרופות הרגעה הפכו להיות חלק מהתפריט היומי של רבים וטובים, במקביל להתמכרויות לאלכוהול ולסמים. גם זהו פועל יוצא של ההתמקדות בכסף בלבד, אלוהי העידן הזה.

מה מכאן? עכשיו כדאי שנרחיב את נקודת המבט ונעדכן את הגדרות ההצלחה. הרגשת שמחה, אושר, ביטחון, רוגע במשפחה, סיפוק מהילדים, התפתחות אישית, ערך עצמי, כמו גם מרכיבים נוספים - צריכים כולם להיכנס לחישוב המשוקלל של הצלחה בחיים, לתפוס בו נפח לא פחות מדולרים. אם ניקח את זה כפרויקט לאומי וניגש יחד לביצוע מהפך תפיסתי-תרבותי-חינוכי, ייבנה פה סולם ערכים חדש שישפיע על התנהלות החברה ועל כל אחד מאיתנו בתוכה.

לצורך המחשה, נתבונן בטיפוס שמרוויח הרבה, נגיד כמאה אלף ₪ בחודש. נניח שמבחינה חומרית יש לו הכול, אבל חסרה תחושת סיפוק פנימי. הוא כל הזמן בדאגה לעסקים, את הילדים בקושי רואה, אבל שומע שיש להם קשיים חברתיים בכיתה. ועוד כהנה וכהנה. תשלימו לבד את התמונה העכורה, ותיכנסו אליה. אתם זה הוא. 

לילה, אתם שוכבים במיטה, לא מצליחים להירדם. מוטרדים נורא. כמה הייתם מוכנים לשלם כדי להיפטר מכל הדברים השליליים ולחיות ברוגע?

ועכשיו נחליף תמונה: אתם חיים בחברה שמעודדת אתכם, מכבדת אתכם, נמצאים ביחסים טובים עם השכנים ועם כל הסביבה. יש לכם כל מה שצריך כדי לחיות בנוח, אתם לא מפחדים משום דבר, הילדים שלכם יכולים לצאת מהבית לאן שירצו ואתם בטוחים שלא יאונה להם כל רע, שתמיד יהיו סביבם אנשים טובים שלא ידרדרו אותם למקומות חשוכים. בכבישים אף אחד לא משתולל באלימות, אם מישהו דפק לך את הרכב בחנייה הוא משאיר פרטים והתנצלות. למוסכניק אתם משאירים את הרכב בידיעה שיטפל בו כאילו היה של אימא שלו, והאווירה הכללית היא של ערבות הדדית. בכל מקום אתם מרגישים משפחה. כמה שווה לכם כזו תחושה?

המעבר בין שתי התמונות תלוי בנו. זו לא גזירת גורל לחיות במציאות של פערים מטורפים בין אדם לאדם, שמי יודע לאיזו אלימות הם עלולים לגרור את החברה. יש פה קריאת השכמה, הזמנה לעצב ביחד גישה אינטגרלית לחיים, שתהיה מותאמת לעולם המקושר שאליו החיים מובילים. לא תעזור לאף אחד מהפכה כוחנית, דרושה לנו התפתחות פנימית, בנייה של אדם חדש שישכיל לבנות חברה אחרת לחלוטין. 

רוצים או לא, אנחנו נעשים יותר ויותר תלויים זה בזה, ברמה הכלכלית, החברתית, הבריאותית, האקולוגית, בכל דבר ועניין. ולכן, בלית ברירה, מוכרחים ללמוד להתחשב כל אחד בכולם.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 568 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content