Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה חברתית

תחרות חיובית

הטבח הכי טוב, הזמר הכי מוצלח, המתעשר מספר אחת. האם תחרות היא משהו שמובנה בטבע שלנו, או שהדבר תלוי בתרבות המסוימת שבה אנחנו חיים, באווירה שבסביבה? על הכוחות שפועלים בתוכנו, ועל מה שצריך כדי לבנות את החברה הכי טובה.

האגו שמתפתח באדם דורש ממנו להיות יותר מהסובבים אותו. בלי זה הוא לא מוצא הצדקה לקיום שלו, לא יודע בשביל מה הוא חי. כתוצאה מכך רוב הכוחות שאנשים משקיעים, רוב העבודה שהם עושים, זה לשם תחרות בלבד. לדקור את העיניים לאחרים, ובזה למצוא קצת נחת, לכל הפחות לכמה רגעים. 

אם היה האדם מזהה את האגו שמדבר בו כגורם זר שמריץ ומשעבד אותו, אז מילא, הבעיה היא שהאדם מזדהה עימו ומרגיש שזה הוא עצמו. 

וכך אנחנו מתגלגלים מדור לדור, מציבים מטרות ויעדים, אצים רצים עד שמתעייפים, דועכים. ודווקא בדור שלנו, עוד ועוד אנשים מתחילים להרגיש שזה לא בשבילם. שהריצות הללו אחרי הזנב של עצמם, הן חסרות תכלית. 

עם זאת, אנחנו בכלל לא מסוגלים לתאר עולם בלי תחרות. לו יצויר שהתחרות הייתה נפסקת, העולם היה נכנס לדממה, עוצר מלכת. מכאן עולה שלא את עצם ההתחרות צריך לשנות, אלא את הערכים שלפיהם אנחנו מתחרים. 

אם התחרות תעבור לפסים לא-אגואיסטיים, כלומר תימדד לא לפי כמה כל פרט יכול להיות מועיל לעצמו ולחשבון הבנק שלו, לצורך הדוגמה, אלא לכלל החברה - במקרה כזה התחרות תהיה חיובית, תביא לפריחה כללית, וכולם ייצאו נשכרים ממנה.

מצד הטבע, כל אחד מיוחד. אם נדע איך להשתמש בכוחות הייחודיים שלנו בצורה נכונה, או אז נגיע אל מצב של תחרות טובה ומשלימה. שימוש נכון בכוחותיי פירושו לחתור למצב שיהיה טוב לי וגם טוב לכולם ממני. וכשזה יהיה קוד ההצלחה, החברה שלנו תהיה אחרת לגמרי, חברה שתחבק כל אחת ואחד, ותאפשר לממש את מלוא הפוטנציאל שלנו.

לשם מה אני פועל לטובת האחרים? כאן יש מקום להתפתחות פנימית גדולה. יכול להיות שאני מיטיב עם כולם כדי שהאחרים יכבדו אותי ויתנו לי הערכה, ויכול להיות שאני עושה זאת מתוך סיבה יותר גבוהה, ואפילו אם איש לא יידע על מעשיי, אני אמשיך להיטיב עם החברה. 

למה הכוונה? יכול להיות שאני משתדל להיות טוב לאחרים, מתוך רצון להזדהות עם הכוח הכללי שפועל בכל הטבע, בכל הבריאה. הכוח האחד שמחבר את כל פרטי המציאות למערכת נפלאה, רשת קשר אינטגרלית, שיש בה הדדיות והשלמה. ועצם ההזדהות שלי עם תכונתו האלוהית, תכונת האהבה והנתינה הטהורה, היא שממלאת אותי בסיפוק ברמה הכי גבוהה.

בדרגת התפתחות רוחנית כזו, אני אהיה בתחרות מתמדת עם עצמי, עד כמה עוד אוכל להתעלות מעל האגואיזם הצר שהוטבע בי מלכתחילה, כדי להיות דומה לכוח השלם והנצחי שבבריאה. וככל שאני אשתווה אליו בתכונותיי, הכוח הזה יהיה מורגש בי יותר ויותר, ימלא לי את הנשמה. 

הגדולים שזכו לכך אומרים שאין השקעה משתלמת יותר מזו, אז שיהיה לנו בהצלחה!

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 972 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content