Left Sidebar Content

מדע ותפיסת המציאות

אבולוציה – השלב הבא

פעם היו דינוזאורים, היום אין. האם גם עלינו יגידו בעתיד משהו דומה? על השלב הבא באבולוציה של מין האדם.

טבע ההתפתחות שהיא תמיד נעה קדימה. ואפילו שכלפינו התמונה איננה גלויה, בטבע הכול מתקיים לפי חוקיות נוקשה. בראייה כוללת, הצורה הסופית שאליה האבולוציה מתקדמת, היא זו שקובעת את כל הצורות שיהיו לפניה. סוף מעשה במחשבה תחילה, נאמר על כך בחכמת הקבלה. אגב, העובדה שהמצב העתידי כבר קיים היא זו שמאפשרת לאנשים בעלי רגישות מיוחדת לצפות מה עומד לקרות, אבל אין טעם לדעת את זה כי זה יהפוך את האדם לסוג של מכונה.

כאשר מינים מסוימים נעלמים מהעולם, לא מדויק להגדיר זאת כהיכחדות. נכון יותר לראות תהליכים כאלה כהתחלפות צורות הקיום. לכל צורת קיום יש את הזמן שהיא צריכה כדי להוציא אחריה צורה מתקדמת יותר, וכשזה קורה אותה צורה קודמת בעצם ממשיכה להתקיים ככוח בתוך הצורה הבאה. כשחושבים על משמעות הדברים, זה אומר שגם בתוך התפיסה שלנו טמונות בין היתר צורות של דינוזאורים. ואין זה משנה שהם נעלמו לפני עשרות מיליוני שנים, כי אנחנו כלולים מכל מה שהיה מתחילת היקום עד עתה. בלי זה לא היינו מתפתחים להיות בני אדם. 

ברור מאליו שאסור לנו להשחית משהו בטבע, אבל מצד שני אין גם טעם להחזיק בכוח, כלומר באופן מלאכותי, מין כלשהו שהולך ונעלם. החשוב הוא להתרכז בדאגה להתפתחותנו כבני אדם.

בכל אחת מדרגות הקיום, דומם, צומח חי, ואדם, יש חלוקה פנימית לתת-דרגות. מאז שיצא האדם מהקוף, אנחנו עוברים התפתחות שיש בה שלבים כמותיים ואיכותיים. בדרגת ההתפתחות הגבוהה אמור לצאת מאיתנו אדם רוחני. אדם שמתחיל לשאול על השורש שממנו הוא בא, על מטרת קיומו בעולם. אדם שלא מסתפק בעצם הקיום, כמו כל דרגת החי, אלא רוצה לדעת מי הוא, איך הוא בנוי, לשם מה? 

משאלות כאלה מתחילה ההתפתחות הרוחנית, והיא מביאה אותנו אל חכמת הקבלה. הקבלה חוקרת את התפתחות האדם, החברה והטבע. היא מלמדת שהשלב הבא באבולוציה של התפיסה האנושית כולל קפיצה מהותית קדימה. 

עד כה תפסנו את העולם דרך צורות הדומם, הצומח, החי ובני האדם. עכשיו יהיה עלינו לפתח יכולת תפיסה עמוקה יותר, שעל ידה נגלה שיש בטבע כוח כללי שמציג בפנינו את כל הצורות הללו. כוח אחד, שמשפיע עלינו ומעצב בתוכנו תפיסת מציאות מסוימת. אנחנו נצטרך ללמוד מהן תכונותיו של אותו הכוח, ולהשתדל לבנות בנו תכונות דומות לשלו. המאמצים האלה יביאו לכך שנתחיל בהדרגה לקלוט אותו, לזהות אותו, לחקור אותו.

כל הבעיות שיש היום בעולם, כל התחושה שההתפתחות הביאה אותנו לאיזה מבוי סתום ולא ברור לאן נתקדם מכאן - הכול מצביע על כך שחייבים להתקדם מהתפיסה המוגבלת של עולם הצורות, אם נקרא לו כך, אל עולם הכוחות. ככל שנקדים להבין זאת, נחסוך לעצמנו מכות גדולות. מדובר בחדירה אל מנגנון הניהול וההפעלה של המציאות, לא פחות, המקור שממנו מוסרטים לעינינו כל האירועים והסצנות. 

קפיצה אבולוציונית כזו לא תוכל להתבצע מאליה. נדרשת השתתפות פעילה, ואותה מלמדת חכמת הקבלה. בגדול, כוח הטבע הכללי, תכונתו היא השפעה טובה, כלומר אהבה ונתינה. באדם מוטבעת תכונה הפוכה, רצון לקבל לעצמו תענוג והנאה. כדי להיות מסוגלים לתפוס את כוח הטבע, צריך ללמוד להתעלות מעל הרצון האגואיסטי. שיטת הקבלה מפתחת בנו שכל ורגש חדשים, אינטגרליים, מחוברים לשכל ולרגש של האחרים. ואז, במערכת הקליטה המשותפת, אנחנו מתחילים לגלות מציאות עליונה. מעל כל צורות החומר, מעל הגלים והכוחות שעליהם מדברים פיזיקאים. מציאות רוחנית, שלמה ונצחית. 

ואנחנו בתוכה. 

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 931 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content