Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה חברתית

אדם, חברה וטבע

התרגלנו לחשוב שאנחנו שולטים בסביבה האקולוגית, אבל מדי פעם באה איזו מכת טבע, ומראה לנו עד כמה אנחנו חלשים ושבירים. מכת חום, מכת ארבה, סופה, מגפה. האם יש דרך להבטיח באופן מוחלט את שלומנו מחר? על מערכת היחסים שבין הדומם, הצומח, החי לבין בני האדם.

די ברור שהפעולות שאנחנו עושים משפיעות על הסביבה האקולוגית, ומוציאות את מערכת הטבע מאיזון. מה שלא ברור הוא מה עלולות להיות ההשלכות של כל צעד נתון. לא ברור מאיפה תבוא עלינו המכה הבאה ומה יהיה אופייה, כי המערכת מורכבת ברמה כזו שאנחנו לא מבינים את אינספור הקשרים שבה. 

השכל והרגש שלנו, אפילו המדע, אינם מותאמים לקליטת האינטגרליות שבטבע, בטח שלא להתחשבות בה. תוסיפו על זה את העובדה שהאינטרס הכלכלי של האליטות השולטות מגדיר את מה שקורה בכל מדינה ומדינה, ולכן מערכות ובעלי תפקידים שונים משרתים אותו, במודע או שלא במודע.

ארגונים רבים פועלים במטרה לצמצם את הפגיעה של האדם בטבע, אבל לפי חכמת הקבלה פעילות כזו לבדה לא תביא אותנו אל המנוחה והנחלה. למה? כי הבעיה שלנו הרבה יותר עמוקה, מאשר לצמצם את הפגיעה של האדם בסביבה. מה שהורס את האיזון האקולוגי יותר מכל, הם היחסים האגואיסטיים שבין אדם לאדם. 

מה הקשר? שאלה טובה. ננסה על רגל אחת להסביר תורה שלמה.

הטבע הוא מערכת שיש בה קשר אינטגרלי כאמור, אבל גם היררכיה. מה שמתרחש בדרגה מסוימת במערכת משפיע על כל הדרגות האחרות. עוצמת ההשפעה היא בהתאמה לדירוג ההיררכי. המין האנושי נמצא בדרגה המפותחת ביותר, ולכן השפעתו היא החזקה ביותר. 

יחס האדם לדומם, לצומח ולחי נמצא בדרגה מסוימת, ובדרגה גבוהה ממנו במערכת נמצא יחסו של האדם לאנשים אחרים. טיב היחס לכל מה שמחוץ לו נקבע לפי רמת האגואיזם שמתפתח באדם, והביטוי העוצמתי ביותר של האגו הוא ביחסים הרגשיים שבין אנשים. קנאה, שנאה, כבוד, שחיתות, שליטה, השפלה, שמחה לאיד - כל מטען שלילי שעובר מאדם לאדם, לא רק ברמת המעשה אלא גם במחשבה, מערער את האיזון שבכל מערכת הטבע בעוצמה הכי גדולה. 

במקביל, האדם הוא גם היצור העדין ביותר במערכת הטבע, וכשהמערכת מזדעזעת ומשתנה, הוא עלול לספוג את הפגיעה הכי מכאיבה. 

תכל'ס, מה עושים עם התמונה ההיררכית שנפרסה? מתחילים לטפל בשורש הבעיה. 

התעצמות האגו האנושי, בתקופה שבה העולם נעשה מקושר כל כך, שמה אותנו במצב מסוכן ממש. היא מכריחה אותנו לגשת לשדרוג טבע האדם. כמו שבכל מערכת הטבע יש אינטגרליות והדדיות, אינסטינקטיביות אומנם, כך עלינו להתקשר זה לזה בדרגת האדם. מתוך הכרה ובחירה, מתוך הבנה שאין ברירה: אנחנו בסירה אחת, וכדי לשרוד את המאה ה-21 צריך ללמוד להתייחס אחרת לכולם. הדבר מחייב אותנו לשנות את טבע האדם, מרע לזולת לטוב לזולת, והשיטה המעשית לכך נלמדת מחכמת הקבלה.

כאשר נדע להתעלות מעל הנטייה האגואיסטית הטבעית, מעל הגאווה והתחרות ההרסנית, כשנתחיל לראות שכולנו חלקים שונים במנגנון אחד ולכן טובת הזולת היא גם טובתי שלי, או אז יהיה לנו השכל והרגש לבנות רשת קשר של התחשבות הדדית ושל ערבות הדדית. במצב המתקדם הזה השפעתנו על כל מערכת הטבע תהיה חיובית במקום שלילית, ואנחנו נחזיר את הדומם, הצומח והחי לאיזון כללי. 

כפי שהיום אנחנו אלה שהורסים את כל הטבע, כך נתון בידינו הכוח גם לתקן. בהצלחה!

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 640 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content