Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה בארץ

אהבה ישראלית, הסטארט אפ המושלם

"התקווה היחידה היא לסדר לעצמנו חינוך לאומי באופן יסודי מחדש, לגלות ולהלהיב שוב את האהבה הלאומית הטבעית העמומה בנו". הדברים שנשמעים אקטואליים, נאמרו ב-1940 על ידי המקובל הגדול של המאה ה-20, "בעל הסולם", הרב יהודה אשלג. מה הוא ראה לנגד עיניו כשהגדיר את החינוך לאהבה כאבן היסוד לבניית המדינה? למה ישראל של היום מתמלאת בפילוג, בפירוד ובשנאה? על העבר ועל העתיד שלנו, ועל מה שעוד נצטרך להנפיק לאנושות כולה.

בהגדרתה המקורית, אהבה ישראלית איננה דומה לשום התקשרות בין בני אומה אחרת. אצל עמים אחרים יש קשר טבעי ואהבה טבעית שנובעים מהשורשים המשותפים של אותה אומה. אפילו שעברו דורות על גבי דורות, השורשים הללו גורמים לאנשים להרגיש קירבה ושייכות. אצלנו, לעומת זאת, יש שורשים משבעים אומות העולם, ולכן לנסות לחבר בין ישראלים זה כמו לחבר את כל בני האדם. קשה מאוד. 

ודווקא משום כך, אם נצליח להגיע לאהבה ישראלית תהיה בידינו הנוסחה לאהבת עולם. אנחנו נוכל לקדם את האנושות למצב שבו כולם יהיו מחוברים ואוהבים זה את זה, מרגישים קרובים יותר מאחים, חושבים על האחרים לפני שהם חושבים על עצמם.

נשמע מדי מושלם? בלתי אפשרי למימוש בכזה עולם? אל תזלזלו בכוח היצירה הישראלי. לעשות את הבלתי יאומן זה המקצוע שלנו. אבל כדי להצליח בכזו משימה, אנחנו צריכים קודם ללמוד את מה שאנחנו עוד לא יודעים על עצמנו. 

הסיפור שלנו מתחיל אצל אברהם הבבלי, איש חכם שחקר את התפתחות האדם, החברה והטבע הסובב. הוא גילה שבכל המערכת פועל כוח אחד שתכונתו אהבה ונתינה, ולימד את כל מי שרק הסכים לשמוע איך להתאים את עצמו לכוח הזה, על מנת להיות במצב הכי טוב שרק אפשר. 

סביב האידיאה הרוחנית של אברהם התקבצו אנשים מכל מיני שבטים ועמים שהיו באזור בבל העתיקה, ערש האנושות דאז. הקבוצה הזו, שמנתה אלפים ורבבות, מכונה במקורות בשם "אנשי בית אברהם" וממנה התהווה בהמשך עם ישראל. הרמב"ם מסביר זאת בספר המדע. לכל אחד מהם היה שורש שונה, וההתקשרות שלהם זה עם זה באהבה למרות כל ההבדלים הטבעיים, היא שהפכה אותם לעם ישראל, מלשון ישר-אל, קבוצה שכיוונה את עצמה ישר אל הכוח הכללי שבטבע האינטגרלי והמחובר.

לאורך תקופה מסוימת, אותה קבוצה הצליחה לגשר על כל הפערים וההבדלים שהתגלו בתוכה, על ידי הגברת יחס האהבה. בזכות קשר מורכב של חיבור ואהבה על פני דחייה ושנאה, הם גילו ממד גבוה יותר של קיום, ממד רוחני שבו מורגש הכוח האחד, וכל השלמות והנצחיות שבבריאה.

בהמשך האגו התעצם, עד שהביא לחורבן הקשר המיוחד שהיה ביניהם, מה שנקרא חורבן בית המקדש, הראשון ואחריו גם השני. מאז חיינו בין אומות העולם, אבל גם כשחזרנו לארץ ישראל עדיין לא בנינו קשרים של אהבה. אם לא השנאה של אחרים אלינו, היינו כבר מזמן אוכלים זה את זה, או ששוב מתפזרים לכל עבר. דרך אגב, חוסר הקשר הנכון בינינו הוא שמעורר באנשים הרגשה שאין מה לחפש פה, אז יאללה, תן לו ברילוקיישן.

ברור שאנחנו שונים זה מזה, הכי הרבה בעולם. ברור שלכל אחד יש דעה משלו, והוא חכם יותר מכולם. ישראלים אנחנו, זה מובן. ולכן רק כאן אפשר לפתח את קוד ההתקשרות המושלם, את שמיכת האהבה שתוכל לכסות את כולם, לתת הרגשה שלמרות כל השוני והפערים בתפיסה, למרות הדחייה הטבעית והמנטליות השונה - אנחנו פשוט מוכרחים לאהוב איש את רעהו.

למה? ראשית כי בעולם מקושר כל כך אין ברירה, כולנו באותה סירה. שנית, כי זו הצורה שבה התפתחו החיים בטבע, בחיבור בין ניגודים, בהשלמה, אז כנראה שכך צריך גם המין האנושי להעפיל לדרגה האבולוציונית הבאה. 

איך תיראה המדינה שלנו כשתהיה בינינו אהבה? כל אחד ירצה לגרום טוב לשני, להיות ערב לכולם. בזכות האהבה אנשים ייהנו מכל הזדמנות לעשות משהו טוב עבור האחרים, ותהיה באוויר הרגשה של חום, של הדדיות ושל תמיכה.

ככל שיחס האהבה יתפשט בתוך המדינה, פתאום נראה שעמים אחרים משנים את יחסם אלינו לטובה. פתאום האו"ם ויונסק"ו ובית הדין הבינלאומי יתחילו לכבד אותנו, לדבר עלינו יפה. כולם ירצו לבוא לביקור, ויזמינו אותנו אליהם. אנשים ירגישו שאנחנו מאירים, מקרינים להם חום, ביטחון ושיטה איך לבנות קשרים נכונים בין בני אדם, איך להפסיק לבזבז משאבים על מאבקים, סכסוכים ומלחמות, עורכי דין, משפטים וערכאות. איך לנהל את החיים כמו במשפחה טובה, לחסוך הון תועפות ולהפנות משאבים אל שיפור איכות החיים של כולם כאחד.

אם נתחיל לבנות כזו מדינה, זה יהיה הסטרטאפ של כל הזמנים, של ההיסטוריה כולה. והכי יפה זה שלא צריך להאמין שהדבר יכול לקרות, אלא פשוט לנסות. אותה שיטה של אברהם אבינו כיום מתגלה, חכמת הקבלה, וממנה אפשר ללמוד איך בונים חיבור ואהבה. מה כבר יש לנו להפסיד? מקסימום, בכבישים יהיה פחות נורא.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 1037 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content