Left Sidebar Content

מדע ותפיסת המציאות

אהבה לא מהעולם הזה

מאז שהיינו בבית הספר מוכרת הסיסמה "ואהבת לרעך כמוך". אחר כך באו ההורמונים והמילה אהבה קיבלה קונוטציה חדשה. ולחיים יש דינמיקה מקבילה, עם משחקי אגו, קנאה ושנאה. האם אפשר בכלל לדבר על אהבה בעולם שכזה? שאלה גדולה.

על פי חכמת הקבלה, שחוקרת את התפתחות האדם, החברה והטבע, במציאות שבה אנחנו חיים עתה לא קיימת אהבה. נקודה. על מה רומזות המילים "במציאות שבה אנחנו חיים עתה"? האם יש מציאות אחרת, שבה כן נוכל למצוא אהבה? בהחלט כן.

בגדול, אפשר לחלק את המציאות לשתי שכבות או שתי רמות. הרמה התחתונה היא הרמה שאנו חווים עתה, ובה שולט כוח אגואיסטי, הרצון של כל אדם לקבל הנאה ותענוג לעצמו, גם כשזה על חשבון הסביבה. הרמה העליונה נסתרת בינתיים מתפיסתנו, ובה שולט כוח של השפעה טובה, הרצון לאהבה ונתינה. כוח ההשפעה והאהבה מוגדר ככוח עליון או בורא, וכוח האגו הוא מה שמצד הטבע מניע כל בריה ובריה.

אם נדע לבנות מערכת שתקשר בין הרמה העליונה של המציאות לבין הרמה התחתונה, אז נוכל לגלות מהי באמת אהבה ולהביא את הכוח הזה אל חיינו. אם לא נעשה כן, נגלה שגם מה שנראה לנו אהבה, בסופו של דבר הוא אהבה עצמית. 

למה הכוונה? בעולם שלנו, אהבה פירושה שאני עושה טוב לשני, ונהנה מזה. כל עוד האגו שלי נהנה מיחס כזה לזולת, אני ממשיך בו, כי הוא גורם לי הנאה. ברגע שתחושת הסיפוק נפסקת מסיבה כלשהי, גם היחס הטוב שלי לאותו אדם משתנה בהתאמה. 

אהבה אמיתית, לעומת זאת, דורשת שינוי בהגדרת האובייקט שבו נמדדת ההנאה. כלומר, לעבור למצב שבו אני נהנה לא מזה שטוב לי, אלא מזה שאני עושה טוב לזולת. אהבה כזו היא מעל החומר האגואיסטי שממנו אנחנו עשויים, מעל הרצון לקבל. כדי להגיע אליה אני צריך לעבור טרנספורמציה פנימית. שינוי מהותי. שהיחס שלי לזולת לא יהיה תלוי באגו שלי, ברצון ליהנות שלי, בחשבון האינסטינקטיבי של 'מה יקרה איתי'. 

איך מגיעים לרמה כזו? זה אפשרי בכלל? ומה זה נותן לאדם? כאן באה השיטה המיוחדת של חכמת הקבלה. היא מלמדת את האדם איך להגיע לשינוי כזה, בעזרת הכוח העליון. 

בגדול, בשיטת הקבלה המקורית אין טקסים מיסטיים כאלה ואחרים, אלא לימוד ועבודה קבוצתית. לומדים את מבנה המציאות, את הכוחות שפועלים בשתי הרמות שהזכרנו. במקביל, עושים תרגילי קשר מיוחדים בין הלומדים. כתוצאה מהלימוד, ההדרכה והמאמצים להתחבר זה לזה, מתעוררת השפעה מיוחדת של הכוח העליון על קבוצת הלומדים. בהדרגה, הכוח הזה פועל על טבעו האגואיסטי של כל אחד, וכמו מכסה אותו בטבע חדש של השפעה ואהבה. דומה הדבר לעוגה שמצפים בקרם. כתוצאה מכך נבנית בין הלומדים רשת יחסים דו שכבתית: ברמה התחתונה נמצא האגו הטבעי, וברמה העליונה יחס של השפעה ואהבה הדדית. בתוך הרשת המיוחדת הזו הם מתחילים לגלות מציאות עליונה, עולמות עליונים, בממד רוחני, שלם ונצחי.

ובחזרה לבלאגן. כשמתבוננים על מה שקורה היום בעולם רואים שכוח האגו שולט ביד רמה, הורס כל חלקה טובה. אבל למרות זאת יש תקווה, כי הכול בידיים שלנו. אם נלמד בעצמנו איך לגלות בינינו את כוח האהבה, נראה שגם סביבנו אנשים ישתנו לטובה. פתאום יהיה מורגש בעולם שכל הכסף והפוזה כבר לא ממלאים, ואנשים יתחילו לדאוג לפיתוח הפנימיות שלהם, פיתוח הנשמה. דווקא מהמקום החשוך והשפל, נבנים התנאים לגילוי האהבה ככוח העליון שמחזיק בתוכו את כל הבריאה.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 929 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content