Left Sidebar Content

משמעות החיים

אהבה משלימה אותי

אהבה. ממלאת את עולמנו, מביאה אותנו לרגשות עילאיים, בונה אותנו לאורך כל החיים. מהו הסוד שלה ומהי חשיבותה הגדולה בחיינו? האם באמת לכל אדם יש את "החצי השני" שלו, או שמדובר ברעיון הוליוודי מתקתק? תשובות מפתיעות לשאלות הגדולות, על פי החכמה העתיקה של הקבלה.

אהבה היא תענוג מסוג מיוחד מאוד. לפי טבענו, אנחנו רוצים רק לקבל, לספוג כמה שיותר תענוג לתוכנו. אך באהבה, יש מנגנון מיוחד שאנחנו מקבלים תענוג מזה שאנו נותנים. זה הכי בולט ביחס לילדים שלנו. ככל שהילדים האהובים שלנו נהנים יותר ממה שהבאנו להם, אנו עצמנו נהנים הרבה יותר. מה קרה פה בעצם? באהבה שלנו אליהם הנתינה הופכת להיות קבלה. אם אני באמת אוהב, אז אני אפילו לא צריך לדרוש לקבל שום דבר בתמורה, כי עצם הנתינה למי שאני אוהב היא כבר ממלאת אותי.

מכך ניתן ללמוד איך נוכל ליצור הנאה הולכת ומתעצמת בחיינו. אם נפתח בקרבנו אהבה לאחרים, כאילו היו קרובינו, עצם הנתינה להם תביא לנו בחזרה הנאה גדולה פי כמה וכמה. ודאי שזה על-טבעי, אבל חשוב שנבין שזה מאוד כדאי. למה? כי בכל מצב אחר של קבלת הנאה בצורה ישירה לתוך עצמנו, תמיד תחושת התענוג מתפוגגת די מהר.

רגש האהבה חשוב מאוד להתפתחותו של האדם כיצור אנושי. בשונה מבעלי החיים שמקיימים מערכות יחסים לפרקי זמן מוגדרים לפי האינסטינקטים שמוטבעים בהם, קומתו של האדם נבנית לפי כמה שהוא מתחבר לאחרים ונכלל מהם. דמותו הפנימית מתהווה מתוך מה שהוא ספג מפגישותיו עם כל האנשים האחרים בחייו. כל אדם שחי לידנו מוסיף את עצמו בנו, ואנחנו, דרך הדמות המשותפת הזו, קולטים את תמונת העולם שכביכול שלנו.

הדבר בא לידי ביטוי חזק מאוד במערכת הזוגית של האדם. כשבני זוג בונים ביניהם קשר הדדי, מכלול היחסים שביניהם משפיעים מאוד על פנימיותו של כל אחד מהם. כל אחד כמו מוסיף את עצמו לתוך האחר, ובתוך כל אחד נוצרת מין דמות פנימית שכוללת גם את האחר. בין אם אנו מודעים לכך ובין אם לאו, כל התרשמות שאנו מקבלים מהעולם נקלטת בתוך הדמות המשותפת הזו שהתהוותה בתוכנו כתוצאה מהקשר הזוגי שלנו. וכך אנחנו הופכים להיות ממש יחידה אחת שסופגת ביחד את כל הדמויות והמקרים שאנו פוגשים בחיינו.

בדרך כלל, בלי בן או בת זוג אי אפשר להגיע לשלמות. כדי להרגיש שלמות בחיים, עלינו להיות קשורים לעוד מישהו שיספק לנו את אותה ההשלמה שחסרה לנו מלכתחילה. מצד הטבע, האדם אינו שלם. כך אנחנו בנויים, חסרה באישיות שלנו השלמה שאותה יכול להביא לנו רק החצי שלנו. הרצונות שלנו, המחשבות שלנו, הציפיות שלנו, כל מה שיש בנו - דורש עוד תוספת שיכולה להגיע מהמין השני. הצורך בקשר זוגי נובע משורש רוחני עליון, כפי שמלמדת חכמת הקבלה, מהמערכת העליונה שמנהלת אותנו.

כיום, לצערנו הרב, אנחנו לא יודעים איך להשלים זה את זה. מדוע? כי החיים שלנו מאוד לא פשוטים. כל אחד מצוי תחת לחצים גדולים, התקשורת, המדיה, התרבות, כולם מפציצים אותנו בכל מיני ערכים משובשים. כתוצאה מכך, אנחנו לא יודעים מה לחפש ואיך אפשר להשלים זה את זה. אנשים מתחתנים, מתגרשים, מתחתנים, מתגרשים.

כדי להצליח במערכת יחסים, בני זוג חייבים ללמוד איך לדלג מעל כל ההפרעות החיצוניות האלה ולבנות ביניהם קשר של השלמה הדדית. ההפרעות האלה אינן מקריות, הן קיימות כדי שנבין שאנחנו צריכים לתקן את עצמנו. בהתעלות מעל ההפרעות נגלה עד כמה אנו משלימים זה את זה, ואיך רק ביחד אפשר להגיע לשלמות. על כך נאמר במקורות: "איש ואישה, זכו, שכינה ביניהם".

קשר רוחני בין בני זוג מתקיים כאשר למרות העולם הסוער שביניהם, ביכולתם להתעלות ולהיות "כאיש אחד בלב אחד". הם משלימים זה את זה ברצונותיהם ובמחשבותיהם, עד כדי כך שהגוף של כל אחד מהם לא מהווה מחיצה ביניהם. הפנימיות של כל אחד מהם נכללת בשני, והם הופכים להיות מערכת אחת, נשמה אחת.

מתוך ההתקשרות הזוגית ליחידה אחת וההשתדלות שלהם להיות בכל פעם בחיבור מתגבר, יתעורר בהם הרצון להתחבר לעוד ועוד יחידות כאלה שייוצרו סביבם. כך יתחברו להן עוד ועוד יחידות, עד שכל בני האדם ירכיבו ביחד דמות אדם שלם אחד. על פי חכמת הקבלה, זוהי המטרה הגבוהה של התפתחותנו כבני אדם - לפתח בינינו קשרי אהבה, להפוך קרובים יותר ויותר מבחינה פנימית, עד כדי כך שלא נרגיש את הגופים שלנו ונהיה קשורים בצורה נפשית ממש. כתוצאה מחיבור מושלם כזה בינינו שייקרא אהבה, כשכל אחד ירגיש מה חסר לאחרים וישלים אותם, נתחיל להרגיש את העולם בדרגה גבוהה יותר שנקראת "עולם עליון".

המאמר מבוסס על ראיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 761 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים".     

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content