Left Sidebar Content

מדע ותפיסת המציאות

אורח חיים בריא

תזונה נכונה, פעילות גופנית והורדת לחצים, הם שלושה מרכיבים שנחוצים לאורח חיים בריא, כפי שמוכיחים מחקרים. האם לחכמת הקבלה יש משהו להוסיף בנידון? 

ראשית חשוב להכיר את המושג "קו אמצעי", שמדבר על שמירת האיזון. גישת הקו האמצעי אומרת שלא כדאי להגזים באף כיוון, לא להפריז בשום דבר גם אם הוא נראה טוב. לצורך המחשה, צריכה מופרזת של מזון בריא יכולה להזיק לא פחות מאכילת משהו לא בריא. כדאי שהכול יהיה מגוון, ודווקא בגיוון הנכון טמון המפתח לחיים בריאים.

מדוע הגיוון כה חשוב? אנחנו חיים בעולם מורכב שבו פועלים כוחות רבים מאוד. על אף אחד מהם אי אפשר להדביק תווית של טוב מוחלט או רע מוחלט. אופי ההתקשרות בין הכוחות השונים הוא שיוצר תוצאה טובה או רעה. משום כך, הטבע מסודר בצורה כזו שחיים בריאים נמצאים במרכז האיזון בין כל הכוחות, הנטיות והפעולות. 

בגוף האדם, ידוע שמערכת העצבים משפיעה על מערכות אחרות, ולכן סטרס הורס לנו את הבריאות. מה שפחות מוכר זו ההשפעה של מערכת הרצונות והמחשבות על מערכת העצבים. 

במקורות נאמר "הכול במחשבה יתברר". זה בא להדגיש שעלינו ללמוד לבצע עבודה פנימית לבירור הרצונות, המחשבות והכוונות שלנו. כך נוכל להגיע לקו האמצעי, למצב המאוזן שהוא אופטימלי לחיים הרוחניים והגשמיים כאחד, ולממש בצורה מיטבית את כל כוחות הטבע שניתנו לנו. 

כדי להתחיל להבין במה מדובר, הבה נשכח לרגע מהחיים המוכרים ונרשה לעצמנו לחשוב בגדול. נאמר שהייתי רוצה לחיות בצורה הכי טובה שרק אפשר לדמיין, בלי שום מגבלות בריאותיות, בלי הגבלה של זמן, בלי להרגיש חוסר בשום דבר. לחיות עם ביטחון מלא, שבכל רגע בחיי יש לי את כל מה שאני רוצה. שאני לא חי מדאגות ופתרונות, עוד דאגות ועוד פתרונות, אלא מתוך כך שאני ממש שותה את החיים האלה, הם ממלאים אותי ואני נהנה, ויכול לגרום הנאה גם לאחרים. אני מממש את עצמי נכון בכל שטחי החיים, ולא חייב להצטמצם לאיזו פינה דחוקה. חי חיים פתוחים, שלווים, והכול פשוט נפלא.

מה צריך בשביל זה? להכיר את הכוח הכללי שפועל במערכת הטבע, להבין איך המערכת משפיעה עליי ואיך אני עליה, איך אוכל להשתמש בכל היכולות שקיבלתי מהטבע, אולי אפילו לשפר את הנתונים המולדים, כדי להגיע לחיים טובים, ללא הגבלות, באיזון ובהרמוניה עם הסובבים אותי ועם העולם. זוהי הדרך למימוש עצמי שלם ולאורח חיים בריא, במלוא מובן המילה. 

חכמת הקבלה מלמדת כיצד לעשות זאת. היא מסבירה שכולנו נמצאים בתוך הטבע. מערכת כללית, סגורה, אינטגרלית. עלינו לדעת איך לקבל ממנה כמה שיותר כוחות, מחשבות, רצונות, כל אמצעי אפשרי להתפתחות, ובכולם להשתמש נכון כדי להגיע למצב של איזון בין שלושה גורמים: אני, החברה הסובבת אותי, ומערכת הטבע.

הקו המאוזן הוא שאני מחבר את שלושתם יחד, באופן שאני לא עושה שום הבדל ביניהם. מתייחס לשלושתם בצורה שווה, ובזה מוצא את נקודת האיזון הכללית של כל היקום, של כל מה שקיים. זו הנקודה שבה כל הכוחות, בכל הרמות, מכוחות פיזיים ועד כוחות מחשבה - כולם נמצאים שם באיזון, במצב אידיאלי. מרכז האיזון הוא שנחשב למרכז הבריאות, ועליי לשאוף להתקרב אליו ככל האפשר.

איך מתרגלים זאת באופן מעשי? כאן יש שיטה שלמה שמפורטת בחכמת הקבלה, והיא מיושמת בקבוצת עבודה של כעשרה אנשים. בגדול, מטרת המשתתפים בקבוצה היא ליצור ביניהם התקשרות כזו, שבה כל אחד יעזור לאחרים להיות במרכז האיזון. על ידי תרגילי קשר מיוחדים הם לומדים להתקרב זה לזה, באופן שכל אחד מתחיל לחשוב על טובתם של תשעת האחרים. בהדרגה נוצר ביניהם חיבור הדדי, עד שכולם דואגים לכולם. עתה הם מתחילים להרגיש שהם כבר לא עשרה יחידים נפרדים, אלא חלקים של גוף אחד. יחד, הם מגלים את מרכז מערכת הקשר ביניהם, ומרגישים מה זה להיות מאוזנים.

העיקרון "פרט וכלל שווים" אומר כי כאשר כל פרט נכלל בקבוצה באופן מלא, כשכל הזמן הוא קשור לאחרים ותומך בהם שיגיעו לאיזון ביניהם, או אז בתוך החיבור איתם הוא מוצא קשר עם המערכת הכללית של הטבע. הוא נכלל במערכת הטבע ושייך לה, ויודע כיצד לאזן בתוכו את שלושת הגורמים: אני, החברה והטבע. לאחר שגילה מהו מושג האיזון בעזרת הקבוצה, ביכולתו לממש אותו בכל מקום בחייו, במערכת המשפחתית, בבריאות, בכל דבר ועניין.

לסיכום, אורח חיים בריא מתחיל ונגמר בזה שהאדם מגיע למרכז המערכת הכללית של הטבע, ויודע איך לשמור את עצמו שם.

מן המקורות

"כל צדדי המציאות - עליותיהם וירידותיהם תלויים הם בעלייתו וירידתו של הכוח המחשבתי של האדם".

הראי"ה קוק, אוצרות הראי"ה ד', מהדורה ראשונה, עמ' 25

"אנחנו נתאספנו כאן, לתת יסוד על בניין חברה, לכל אלה המעוניינים ללכת בדרכו ובשיטתו של בעל הסולם זצ"ל, שהיא הדרך, איך לעלות במעלות האדם".

הרב"ש - הרב ברוך שלום אשלג, מאמר "מטרת החברה"

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 1155 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content