Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה בארץ

איום ההשמדה מהשואה ועד ימינו

הילדים חוזרים מבית הספר עם שאלה: 'אבא, אימא, תגידו, יש מצב שתהיה פעם עוד שואה?'. מה תענו להם?

לא פשוטה התשובה, וכדי להבין במה היא באמת תלויה, צריך להכיר את התמונה המלאה של תהליך ההתפתחות שבבריאה.

הדומם, הצומח, החי והאדם מרכיבים מערכת אחת, שקשורה בכל פרטיה ורמותיה. הטבע. מערכת אינטגרלית, עגולה, סגורה. הגורם היחיד במערכת שמבלגן הכול הוא האדם. האגואיזם הצר שמתפתח מדור לדור מפריד בין אנשים ובין עמים, דוחף את כולם לתחרות הרסנית ולחיכוכים בלתי פוסקים, גורם להם להחריב זה את זה ואת כל הסביבה. טבעו האגואיסטי של האדם מנוגד לטבע המערכת עצמה, שכולה מחוברת בהדדיות ובהשלמה. אבל דווקא משום כך, האדם הוא היצור היחיד שיכול לפתח הכרה עצמאית, להבין איפה הוא נמצא ולאן עליו להתקדם מתוך בחירה. מי שעושה זאת מגלה דרגת קיום יותר גבוהה, שבה מורגשת אחדות הטבע. דרגה רוחנית, נצחית ושלמה. 

את זאת ועוד, גילה בזמנו אברהם הבבלי שחקר את התפתחות האדם, החברה והטבע. אנשים מכל העמים שחיו בסביבה באו ללמוד אצלו כיצד להתעלות מעל האגו, איך להתחבר לזולת מעל כל ההבדלים, הניגודים והדחייה. כתוצאה מבניית קשר אינטגרלי כזה ביניהם, תלמידיו גילו את הכוח האחד שבכל הבריאה. כוח שתכונתו השפעה טובה, אהבה ונתינה. כך נוצר היסוד לעם ישראל, כפי שמסביר הרמב"ם בספר המדע. בשיא התפתחותה, כל האנושות תגיע להתקשרות כזו, לפי אותה השיטה לחיבור שלימד אברהם. כיום היא מפורטת בחכמת הקבלה.

במשך כאלף וחמש מאות שנה עם ישראל שאף לממש את השיטה לחיבור. היו עליות וירידות ודאי, אבל בגדול המגמה הייתה לחיות על פי הכלל ואהבת לרעך כמוך. אחר כך באה התפרצות שנאה כה גדולה, שהחריבה את הקשר והביאה את העם לקריסה. העם יצא לגלות בת אלפיים שנה בין אומות העולם. במאה שעברה קיבלנו רשות לחזור לכאן, להקים מדינה. היינו צריכים לקחת לידיים את אותה שיטה לחיבור שביסוד האומה, אבל זה לא קרה. לכן, עד עצם היום הזה לא נבנה פה עם ישראל, אם בודקים לפי מקוריות ההגדרה. זו גם הסיבה השורשית לכך שהרבה עוברים לחיות בחו"ל, לא מוצאים סיבה מיוחדת להישאר כאן, לא רואים בשביל מה. 

מבחינת העולם, עם ישראל לא מספק את הסחורה. גם אם אנשים לא מודעים לכך, הם מצפים שמאיתנו תבוא שיטת חיים חדשה. שיטה שתביא פתרון לקשיים שמתגלים בכל רמה, מהזוגיות והמשפחה, דרך היחסים בעבודה והפילוג בחברה, ועד לשיתוק בניהול מדינה. שיטה שתאפשר להתמודד יחד מול איומים גלובליים כמו מלחמות גרעיניות, מגפות קטלניות או אסונות אקולוגיים. שיטה שתהפוך את האנושות למשפחה אחת גדולה, תאפשר לנו ליהנות מהקדמה הטכנולוגית במקום לחשוש שגילויי המדע ישמשו לרעה. שיטה שתוביל אותנו לבניית גן עדן על פני האדמה.

העובדה שעם ישראל לא מצעיד את העולם לעידן החיבור וההשלמה, גורמת לכולם להרגיש שאנחנו מקור הרע. יש להם כל מיני הסברים ותירוצים רציונליים לכאורה לשנאת היהודים, אבל בשורש התופעה עומד חסך רגשי. נקודה. 'היהודים', כך מאותת להם ליבם, 'גונבים מאיתנו הכול, את החיים, את האושר, את הפריחה'. לכן, הם קמים עלינו בחמת זעם. גרמניה הנאצית עלולה להתברר חס ושלום רק כהקדמה.

"העולם בטעות חושבים את הנאציזם לתולדת גרמניה בלבד", כתב גדול המקובלים של המאה העשרים, הרב יהודה אשלג, שידוע בכינוי "בעל הסולם". הוא הדגיש כי: "כל האומות שוות בזה, ואין תקווה כלל שהנאצים יגוועו עם הניצחון של בעלי הברית, כי מחר יקבלו האנגלו-סקסים את הנאציזם". הוא ראה כיצד "הפאשיזם מתרבה וגדל יום יום, מלפנים איטליה ועתה גרמניה ולמחר פולניה, וכן אמריקה עומדת על הסף וכו' וכו'".

זיכרון השואה האיומה צריך להביא אותנו לחשבון נפש, כאומה. עלינו להגדיר מטרת-על של להתחבר איש לרעהו באהבה, עד שנהפוך להיות כאיש אחד בלב אחד ממש. זה דורש תהליך חינוכי תרבותי עמוק, ויש פה שיטת עבודה שלמה שמפורטת בחכמת הקבלה. אבל לפני הכול דרושה הפנמה, שהדבר הוא פשוט חובה. אין ברירה, אי אפשר לעצור את הכוחות האבולוציוניים שפועלים בבריאה. כל שנדרש מאיתנו זו הסכמה ללכת עם מערכת הטבע, לא נגדה. צעד משותף לכיוון הנכון ומיד נרגיש הקלה גדולה, גם במה שקורה בארץ וגם ביחסינו עם האנושות כולה.

שיהיה לנו בהצלחה.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 546 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content