Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה חברתית

איך להפחית לחצים וחרדות?

הפחתת לחצים וחרדות, בתקופה שלנו במיוחד, הפכה להכרחית כדי לשרוד. כל כך הרבה גורמים לוחצים עלינו מכל עבר, עבודה, פרנסה, בריאות, ילדים, משפחה. ונופלים עלינו מקרים שלא יכולנו לצפות, ולא ברור מה יהיו ההשלכות, ומה עוד עלול לקרות. וזה לא עובר, אלא מחודש לחודש מתגבר. ומה יהיה, ואיך יהיה, ומה נעשה אם...

אלף ואחת שיטות מנסות לסייע בהפחתת לחצים וחרדות. ואחרי הכול, הדרך הטובה ביותר להשתחרר מלחץ היא פשוט להידבק לאותו הגורל שיכול כך פתאום להופיע, ולעשות איתי מה שהוא רוצה. 

אני צריך מראש להשתדל להסכים עימו, לזרום איתו. ואפילו, באיזושהי צורה להתחיל להתייחס לכוח הנעלם הזה - שממילא אין לי עליו שליטה וכנראה בגלל זה הוא נקרא כוח עליון - באופן ידידותי יותר. 'אתה רוצה לעשות איתי ככה - תעשה, רוצה אחרת - תעשה. בבקשה. אני לא מתנגד אליך. אני לא בעד ולא נגד, אני פשוט זורם איתך. רוצה לחיות את הרגע הזה, לא את הרגע הבא'. 

עם גישה כזו, לכל הפחות לא אהיה בלחץ בכל רגע, לא אשתגע מרוב חרדות וחששות, ואוכל להמשיך לתפקד בעבודה, בבית, במשפחה. 

על פי תפיסת העולם האינטגרלית שמלמדת חכמת הקבלה, הטבע נתן לבני האדם את היכולת לחשוב קדימה לא כדי שנהיה בלחצים מיותרים, אלא כדי שנקבל עלינו באופן מודע את מנגנון הניהול שטמון בו. 

במה מדובר? למרות שאנחנו מפותחים טכנולוגית, הטבע מעלינו. הטבע הוא מערכת גלובלית ואינטגרלית, שלוקחת בחשבון ומפתחת את כל אחד מאיתנו ואת כולנו גם יחד. סימנים מראים שכנראה יש בטבע איזו מגמת התפתחות שעדיין איננו מזהים. כך או אחרת, ברור שתוכנת ההפעלה שבטבע לא נמצאת בשליטתנו, ולכן אם נקבל את מה שהיא מזמנת לנו בכל רגע ורגע, החיים שלנו יהיו הרבה יותר שלווים.

לא, אין זה אומר שאני הולך להיות פסיבי. ממש לא. אני צריך כל הזמן לתקן כיוון, להתאים את עצמי לכל דבר שהחיים יזמנו לי, לקבל אותו ולהסכים עימו. זה דורש ממני עבודה גדולה מאוד, עד שאגיע להרגשה מלאה שכל מה שקורה הוא באמת לטובה.

ובינינו, הרי גם אם ארצה להתנגד, האם זה יעזור לי? מכירים מישהו שחזק יותר מהטבע, שיכול להעלות את עצמו מעל הגורל שלו? 

אם אני אתחיל להתייחס לטבע כאל אימא גדולה, שמולידה, מזינה ומפתחת אותי, אני אוכל למצוא בה יחס מיוחד אליי, יחס טוב ואוהב, עם הרבה שכל וחכמה אדירה. בהדרגה אני אוכל לזהות לאן היא מכוונת את התפתחותי בכל רגע ורגע, איך היא מחנכת אותי בסבלנות, מדברת אליי דרך כל מקרי החיים, דרך כל הרגשות והמחשבות שמתעוררים בי, דרך כל האנשים והמצבים. וכמו תינוק שגדל, גם אני ארגיש ואבין אותה יותר ויותר, ואוכל אפילו להחזיר לה השפעה טובה מצידי.

עם הציור הזה נחזור להתמודדות נכונה עם לחצים. לצורך הדוגמה, נאמר שאני חווה לחץ אדיר בעבודה. מהמנהלים, מהלקוחות, מהקולגות. כולם יושבים לי על הראש והמתחים כל הזמן מתגברים. מה עושים?

ראשית עליי לומר לעצמי שכל מה שקורה לי בא מאותה תוכנת התפתחות כללית, שבסופו של דבר כל כולה לטובתי. זה לא הבוס פה מולי, וגם בבית, זו לא אשתי או בעלי או חמתי או לא חשוב מי, שלוחצים עליי. הכול מגיע אליי מכוח אחד, הטבע, שרוצה שאתייחס להשפעות השונות שהוא מפעיל עליי, כבאות ממקור אחד בלבד. ממנו. זה הוא שמנהל אותי באופן כזה, כדי לעשות ממני בנאדם. שאשתנה. וכמו אותו תינוק בידי אימו, לפעמים אני מבין את השפעותיו עליי ולפעמים לא, לעיתים הן נראות לי טובות ולעיתים שליליות, ואף על פי כן עליי לקבל אותן כבאות מהכוח האחד שרוצה רק בטובתי. אין עוד מלבדו.

אחרי שקשרתי הכול אליו, אני צריך לתקן את עצמי עד לרמה שבה באמת ארגיש שכל מה שבא הוא אכן לטובתי, ולא אחיה בדמיונות. בגדול, זה אומר לשפר את היחס שלי לכל מי שסביבי, לשפר את התנהגותי. להיות יותר ידידותי, ביחס טוב יותר מצידי. עליי לשים לב למה שאומרים לי, למקרים שקורים לי, ולראות כיצד כל אלה מכוונים אותי לשינוי חיובי, פנימי וחיצוני. ואם אני לא מבין מה עליי לעשות, אני יכול לפנות אליו, אל הכוח שדרכם מעורר אותי, ולבקש ממנו לכוון אותי, להראות לי מה עליי לשנות בדיוק כדי שאותם גורמים יפסיקו ללחוץ עליי. אם אתמיד בכך לאורך זמן, סביר להניח שהיחס של אותם אנשים אליי ישתפר.

בשיא התפתחותי, אני אגיע לרמה שבה אוכל להתייחס לכולם כמערכת אחת אינטגרלית, כלומר בהשלמה ובהדדיות. ואז, כאשר היחס שלי לזולת ולסביבה יהיה דומה לכוח האינטגרלי שפועל בכל הטבע, אני אקלוט אותו בתוכי ככוח שעושה רק טוב ומפתח את כל הבריאה.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 1292 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>אוניברסיטה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content