Left Sidebar Content

מדע ותפיסת המציאות

איך עובדת שיטת התיקון

יכולנו לבנות גן עדן עלי אדמות, אבל היחסים הגרועים בין בני אדם מאיימים להפוך את עולמנו לגיהינום.דווקא בימים שבהם זכינו לקדמה טכנולוגית, העולם מתמלא תופעות שליליות. פילוג חברתי, אלימות ושחיתות, לצדם של טרור, משברים כלכליים ומלחמות. על רקע זה מתגלה כיום חכמת הקבלה ומציעה שיטה לתיקון המצב. מהי שיטת התיקון המדוברת? על אילו עקרונות היא מבוססת? איך היא עובדת? תובנות ראשונות בדרך למחר טוב יותר.

מדור לדור אנחנו מתפתחים, לפעמים אנו מודעים לשינויים שעוברים עלינו, לפעמים הם פשוט קורים. איך שלא יהיה, ברור לנו שאנחנו עוברים תהליך. האם יש בו איזה מטרה נקובה מראש, האם מוגדרות בו נקודות התחלה, אמצע וסוף? מי יודע. לו הכרנו את הכוחות שפועלים עלינו, אולי הייתה ניתנת לנו גם אפשרות להתערבות כלשהי בשלבי התפתחותנו, שלא נגמור כמו הדינוזאורים, שפעם היו פה ואחר כך נעלמו. מי מבטיח שלא יקרה דבר דומה עם הציביליזציה שלנו?אפשר בהחלט לומר "מה שיקרה יקרה", אבל חכמת הקבלה מציעה גישה אחרת. היא מלמדת מהם הכוחות שפועלים עלינו, ומספקת אפשרות לקחת שליטה מלאה על חיינו.

לפי הקבלה, הכוח שמניע את התפתחותנו הוא כוח רע. אגואיסטי. הוא גורם לכל פרט לחשוב על עצמו בלבד ולא להתחשב באף אחד, אלא אם כן אין ברירה. כך אנחנו בנויים מבפנים, ככתוב "יצר לב האדם רע מנעוריו" (בראשית ח, כא), ולכן התפתחותנו היא תמיד לכיוון יותר רע, מלחמות, התקוטטויות, מריבות. בין עמים ומדינות, בין מגזרים בחברה, בין נהגים בכבישים, בין עמיתים לעבודה.

במבט כולל, אחרי דורות של התפתחות הגענו למצב שביכולתנו להשמיד את הבית המשותף שלנו בלחיצת כפתור, אבל דווקא בזמן כזה מתגלה גם היכולת לתקן. כנגד הכוח הרע ששולט בכול, אפשר לעורר בעולמנו גם כוח טוב. לשם כך עלינו ללמוד לבנות קשרים מיוחדים בינינו לבין הזולת. כמו שהכוח הרע מתגלה בתוך מערכות היחסים שלנו זה עם זה, כך גם הכוח הטוב יוכל להתגלות רק בקשרים חדשים בין בני אדם. כשנדע איך לבנות נכון קשרים כאלה, יופיע הכוח הטוב ויאזן את הכוח הרע שטבוע בנו מלידה.

שיטת התיקון של חכמת הקבלה מלמדת כיצד ליצור קשרים כאלה, צעד אחר צעד, בקבוצה קטנה של אנשים. הקבוצה משמשת כמעבדה שבה לומדים למשוך אל חיינו את הכוח הטוב. במסגרת הקבוצה אנו לומדים כיצד להתייחס זה לזה בצורה טובה, ומנסים לממש זאת בפועל. העיקרון המוביל הוא "איש את רעהו יעזורו" (ישעיהו מא, ו). בהמשך אנו מגלים שאין לנו יכולת להתגבר על הכוח הרע שגדל בקרבנו שוב ושוב, שדוחה אותנו זה מזה, שמרחיק בינינו. אנו מגלים שכדי להצליח להתחבר איש לרעהו באהבה דרוש לנו כוח עזר חיצוני, ומתחילה להיווצר בנו דרישה להופעתו. כאשר הדרישה הזו הולכת ומתעצמת, כשהרצון להשתחרר משליטת הכוח הרע נעשה גדול מספיק, הוא מושך אלינו את הכוח הטוב אשר מתחיל לתקן את הטבע שלנו.

מאיפה מגיע הכוח הטוב? מחוץ לנו, כביכול, מחוץ לעולם הזה שכל כולו מונע על ידי הכוח האגואיסטי. אגב, אפילו ביחסים שנראים הכי חיוביים שיש, תמיד מסתתר חשבון אגואיסטי. לעומת זאת, מחוץ לטבע האגואיסטי שלנו נמצא כוח טוב. בחכמת הקבלה הוא נקרא "הכוח הנסתר". מדובר בכוח של השפעה טובה, נתינה טהורה, כוח חיובי, טוב ומיטיב, כוח אהבה. כשאנו מושכים אותו אלינו, הכוח הטוב נותן לנו יכולת להתייחס לזולת בצורה טובה. יחס טוב לזולת פירושו שאני לא מתחשב בעצמי בכלל אלא רק באחרים, שאינם קרובים לי אלא זרים. למעשה, הכוח הטוב משנה בנו את כל היוצרות ובונה מאתנו אנשים חדשים. כתוצאה מכך, אנחנו מתחילים להרגיש את קיומנו בעולם חדש, ביחסים חדשים, בערכים חדשים. כל אחד דואג לאחרים, ומוקף באנשים שכולם דואגים לשלומו ולטובתו.

אם כן, עתיד העולם הוא בשינוי האדם. כיום מתגלה שיטת התיקון של חכמת הקבלה כדי להצעיד אותנו אל השלב הבא בהתפתחותנו בצורה נעימה וחלקה. בעזרתה נוכל לעבור מעולם של פירוד ושנאה אל עולם של חיבור ואהבה, ונתחיל להוציא מהחיים את הכי טוב שרק אפשר. שיהיה לנו בהצלחה!

מן המקורות

"כשכל יחיד יבין שטובתו וטובת הציבור אחד הוא, בזה יבוא העולם על תיקונו המלא" (בעל הסולם - הרב יהודה אשלג, מאמר "השלום בעולם").

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 870 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 66 ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>hafatza</p><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content