Left Sidebar Content

מדע ותפיסת המציאות

איך תיראה אנושות יעילה?

יעילות. התייעלות. זמן זה כסף. לו"ז צפוף. אלה הם הסטנדרטים שמקובלים היום בעולם. איך הם קשורים לתרבות היהודית העתיקה, מתי הם יכולים לסכן את החברה, ולאיזה כיוון כדאי לתעל אותם כדי לזכות לפריחה הכי גדולה?

השאיפה ליעילות מגיעה מהמנוע הפנימי שלנו, שהוא הרצון לקבל הנאה ותענוג, או בקיצור הרצון ליהנות. מדור לדור, משנה לשנה, מרגע לרגע, הרצון ליהנות מתפתח בכולנו יחד ובכל אחד לחוד, והוא מחייב אותנו לממש אותו בכל מיני צורות, כמה שיותר יעילות. כך התפתחו המדע והתעשייה, הכלכלה והמסחר, התרבות והאומנות.

הרצון ליהנות המוגבר ביותר קיים אצל יהודים, תיכף נראה מדוע, ומכאן נובעת הנטייה שלנו ליעילות מקסימלית. 

עד לתקופת חורבן הבית, היעילות היהודית שימשה את ההתפתחות הרוחנית. היא התחילה אצל מי שנחשב ליהודי הראשון, אברהם, לאחר שגילה את הכוח האחד שבמערכת הטבע. אברהם לימד את כל מי שרק רצה לשמוע, איך בני אדם אמורים להתחבר ביניהם באהבה, כדי להתאים לאחדות הטבע. סביב האידיאה הרוחנית הזו התקבצו אנשים מכל מיני שבטים ועמים, והם היו היסוד לעם ישראל. אנשי בית אברהם, כפי שהם מכונים במקורות, ניסו לממש בכמה שיותר יעילות את הכלל "ואהבת לרעך כמוך", על אף כל השוני, המחלוקות והבעיות שהתגלו ביניהם. היעילות שלהם הייתה בכיוון הרוחני ועבדה לפי הנוסחה הבאה: איך להשקיע כמה שיותר מאמץ בבניית קשרים נכונים זה עם זה, כדי שבזמן הקצר ביותר נגיע לגילוי העוצמתי ביותר של הכוח האחד שבטבע. 

חורבן הבית מסמל תקופה שבה נפל העם היהודי לשנאת חינם, איבד את דרגתו הרוחנית והתפזר בין אומות העולם. אותה יעילות יהודית הפכה מרוחנית לגשמית. יהודים המשיכו למהר, להיות רגישים לזמנים, להיות יעילים מאוד ביחס לאחרים, אך הפעם בכיוון ההתפתחות הגשמית. למרות כל ההגבלות שהוטלו עליהם ועל אף העובדה שלעיתים נראו שקטים ורגועים, הרצון ליהנות המוגבר שטבוע ביהודים דחף את העולם להתפתחות גדולה מאוד.

אם עד למאה העשרים היה נראה שההתפתחות בגזרות השונות עושה לאנושות טוב, אז בעשרות השנים האחרונות מתרקמת ההכרה שמנוע ההתפתחות מייצר גם מוטציות חברתיות. אותו רצון ליהנות שדחף קדימה ביעילות הגיע לרמות אגואיסטיות הרסניות: הכול כסף, הכול שקר, הכול מכור. אין התחשבות באף אחד.

במקביל, היעילות האנושית הביאה גם להרס הסביבה האקולוגית. בזזנו את אוצרות הטבע, זיהמנו את האוויר, האדמה והמים, ועל אף העובדה שבזה אנחנו כורתים את הענף שעליו אנחנו יושבים, נראה שהאדם לא מסוגל לעצור. כל אחד חושב רק על הגדלת הרווחים הפרטיים שלו, איך הוא מנצח את כולם, סוחט את כל מי שרק אפשר ביתר יעילות, מטפס בהיררכיה החברתית, ויש לו במה להתגאות.

כאן דרושה לנו הגדרה מחודשת של מושג היעילות, והיא מתחילה במציאת כיוון נכון להתפתחות. כיוון שבו לא נהרוס את עצמנו, אלא נבנה. כיוון שבו נלמד ליהנות מהחיים יחד, במקום להילחם ללא סוף זה בזה. 

בלב העניין תעמוד התעלות מעל הטבע האגואיסטי שלנו. במוקדם או במאוחר, נהיה חייבים לאתר את הכוח המאחד שבכל הטבע ולהיעזר בו כדי לתעל את כוח האגו להתפתחות בריאה. התפתחות שבה ניגודים משלימים זה את זה, מתחברים ביניהם ליצירת חיים משותפים בדרגה יותר גבוהה. כך התקדמה משלב לשלב האבולוציה, וכך נוליד גם אנחנו אנושות חכמה, שתוכל באמת ליהנות מהתפתחותה.

יעילות רוחנית, המדרגה הבאה.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 1044 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content