Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה בעולם

אירופה, האסלאם הקיצוני וישראל

האסלאם הקיצוני כובש את אירופה, איך זה ישפיע על עתידה ועל יחסה לישראל? 

מערכת היחסים המורכבת בין היהודים ואירופה קיבלה לאורך הדורות כל מיני צורות. מסחר, כסף, ניהול, חכמה, הערכה, שנאה, רדיפה, מה לא. כיום אירופה נראית זקנה ועייפה, עם המון בעיות. משך שנים היא הוצפה במהגרים, שהופכים בהדרגה לבעלי הבית של המקום. בשיטתיות, הם חדרו לכל תחום בחיי החברה, החל מהתרבות דרך הכלכלה ועד לפוליטיקה, תפסו עמדות בכירות. הדעות של רובם כלפינו מאוד קיצוניות.

הלך הרוח ששולט באוניברסיטאות באירופה מעיד על אופק שחור מתמיד. אי אפשר למצוא מישהו שידבר בעד ישראל. חוקרים ישראלים בקושי יכולים לבצע שיתופי פעולה עם עמיתים באירופה, ומשלחות ישראליות סופגות יחס עוין. ואם היום הדה-לגיטימציה עוד מוסתרת איכשהו, פוליטיקלי קורקט, מחר רוב האירופאים יתבעו בריש גלי את חיסולה של מדינת ישראל. 'היה ניסוי ציוני, לא נגמר בטוב, כל כך הרבה סכסוכים פנימיים וחיצוניים, מלחמות בלי סוף. עדיף לסגור את הפרויקט'.

היהודים שחיים באירופה כבר מרגישים על בשרם את ההידרדרות ביחס כלפיהם. בשנים הקרובות זה יחמיר, וייסגרו בפניהם עוד ועוד דלתות. אי אפשר יהיה לגור איפה שאתה רוצה, לעשות מה שבא לך. יקצו להם מקום מוגדר, יגבו מחיר יקר, וייאלצו אותם לומר תודה.

הדרך למנוע את חזרתם של תרחישי העבר הנוראיים, מותנית בכך שאנחנו עצמנו נשתנה. עלינו ללמוד את מקומנו בפאזל האנושי ולקחת אחריות גלובלית. ולא, לא מדובר בסיום הסכסוך עם הפלסטינים. גם אם ישראל תמלא אחר כל דרישותיהם, הבעיות שלנו עם האירופאים ושאר העולם לא ייפסקו. אפילו אם תימחק מדינת ישראל, ימשיכו לרדוף אותנו כיהודים, איפה שלא נהיה. 

למה? כי בלי שנהיה מודעים לכך, אנחנו משפיעים על כולם לרעה. היחסים הרעים שלנו איש לאחיו, מלחמות היהודים, כפי שקראו לזה בתקופת החורבן, מפזרות כוח שלילי ברחבי הגלובוס.

מה? מה הקשר?

עם ישראל מייצר גלים בעולם. מניע שינויים ותהליכים. מפתח את התפיסה של אנשים. זה לא משהו שהתחיל מהיום, אלא כבר ביהודי הראשון. אברהם. הוא היה מהפכן, שרצה לעשות שלום בין כל בני האדם. חוקר שגילה שכל הטבע מאוחד, והאבולוציה מובילה גם את האנושות להיות כמו גוף אחד. להתייחס זה לזה בחסד ובאהבה, כדי להתאים לאחדות שבכל הבריאה.

עוד לפני שייצרנו פה עגבניות שרי ומובילאיי, בגנים של האומה מושרש שאנחנו תחנת שידור. גלים אנחנו מייצרים, והם יכולים להיות טובים או רעים. כאשר בינינו לבין עצמנו היחסים אגואיסטיים, כשאנשים מנצלים ומשפילים את האחרים כדי לרומם את עצמם, אז ישראל היא כמו מעיין נובע של כוח שלילי. גורמת לבני העולם להתייחס רע זה לזה. לעומת זאת, אם נתחיל לייצר בינינו גלים טובים, העולם כולו יגלוש אל עתיד מחובר. 

האדם נוצר עם טבע אגואיסטי, כדי לפתח בעצמו את ההכרה בין טוב לרע. אפשר לקבל מהטבע כוח הפוך, אלטרואיסטי, כוח של נתינה ואהבה, אם נבין שבלעדיו נידרדר למלחמת אחים, ואחרינו גם העולם. וכשנתפוס את ההכרחיות שבדבר, ונתחיל להשקיע בחינוך כלל-חברתי לחיבורים טובים ולהשלמה הדדית, ישראל מיד תשפיע לטובה על כולם. 

באוניברסיטאות באירופה ירגישו שהיהודים התחילו לעסוק סוף סוף במה שבאמת חשוב לכולם. שיש מאיתנו תועלת בעולם. הקשרים הנכונים בינינו ירקמו קשרים טובים בין כל בני האדם. מעל דת, לאום וגזע, מעל כל חילוקי הדעות והמזג החם. כל עם יחזיק בתרבות המיוחדת שלו, במאפיינים שהטבע חנן אותו, ועם זאת יהיה מכנה משותף לכל אומות העולם: ואהבת לרעך כמוך. 

אנחנו רוצים להרגיע את הבלאגן, להביא אושר ושלום עלינו ועל כולם? אז קדימה. 'מיוצר בישראל בגאווה' זו הגדרת משימה.

מן המקורות

"האומה הישראלית נתקנה ונעשתה כמין מעבר, שעל ידיהם יזרמו ניצוצי ההזדככות לכל המין האנושי שבעולם כולו... שיוכלו להבין את הנועם ואת השלווה השרויים בגרעין של אהבת זולתו".

בעל הסולם - הרב יהודה אשלג, מאמר "הערבות"

"כבר מסרתי עיקרי דעותיי בתרצ"ג [1933, השנה שבה עלו הנאצים לשלטון]. גם דיברתי עם מנהיגי הדור, ודבריי לא נתקבלו אז אף על פי שצווחתי ככרוכיה והזהרתי אז על חורבן העולם, לא עשה זה רושם. אבל עתה אחר הפצצה האטומית והמימנית, אני חושב שהעולם יאמינו לי שקץ העולם מתקרב ובא בצעדים נמהרים, וישראל יהיו נכווים תחילה לשאר האומות כמו שהיה במלחמה הקודמת. על כן היום טוב לעורר את העולם שיקבלו תרופתו היחידה, ויחיו ויתקיימו".

בעל הסולם, כתבי הדור האחרון

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 1164 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content