Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה בעולם

אירופה - סופו של עידן

ימים קשים עוברים על אירופה. האיחוד האירופי מקרטע, האסלאם הקיצוני מכה שוב ושוב, גלים של פשיזם מתעוררים. כדי להבין מה צופן לנו העתיד צריך להבין לעומק את העבר. מה הפך את אירופה לחשובה כל כך בקרב האנושות? מה נתן לה כוח לפתח את הדת והמדע, את הערכים והתרבות? מה הייתה הטעות הבסיסית בהקמת האיחוד האירופי? במה תורם האסלאם הקיצוני לאירופה כיום? והכי חשוב, למה האירופאים כל כך שונאים

אותנו, היהודים? ניתוח הכוחות שפועלים באירופה מאחורי הקלעים, על פי חכמת הקבלה.
אירופה כולה היא תוצאה מיוון ורומא, ששאבו את כוחן מן החכמה הרוחנית ששרתה בעבר בקרב עם ישראל. אומר על כך "בעל הסולם", הרב יהודה אשלג: "צופים חכמי הקבלה על התיאולוגיה הפילוסופית, וקובלים על כי גנבו את הקליפה העליונה מחכמתם, שאותה רכשו אפלטון וקודמיו היונים, בעוסקם הרבה עם תלמידי הנביאים שבישראל". מעיד על כך גם יוהנס רויכלין, הומניסט גרמני מהמאה ה-15: "מורי, פיתגורס, אבי הפילוסופיה, כנראה קיבל את תורתו מהיהודים ולא מהיוונים, והוא הראשון שתירגם את המילה 'קבלה', שלא הייתה ידועה לבני ימיו, למילה היוונית 'פילוסופיה'".

במילים פשוטות, פירורים מחכמת ישראל המקורית, חכמת הקבלה, החכמה שנעלמה מאתנו בחורבן הבית הראשון ואחריו השני עקב התפשטות שנאת חינם בינינו - הפירורים האלה הם שסיפקו לאירופה כוח והפכו אותה למנוע ההתפתחות של האנושות. מתוך אותם פירורים נבנתה הפילוסופיה ואחריה גם הנצרות, התפתחו המדע, האמנות, החינוך והתרבות. תפקידה של אירופה היה לקדם את העולם, ומכאן נולד באירופאים הדחף לגלות יבשות, לכבוש ארצות ולהפיץ את דתם. בהמשך הגיע עידן הנאורות ובאירופה החלו לדבר על ערכים כמו חירות, שוויון ואחווה.

אבל קיים פער אדיר בין לדבר על ערכים כמו חירות, שוויון ואחווה, לבין מימוש שלהם בפועל. לשם כך צריך לפתח את האדם, שיידע מה עומד מאחורי המילים האלו, איזה כוחות הוא צריך כדי לממש אותן, כיצד יוכל להתמודד עם הטבע האגואיסטי שלו, וכן הלאה. ואת כל זה אירופה לא ידעה.

אם מתבוננים במתרחש באירופה מאז המהפכה הצרפתית ועד היום רואים שמעבר למילים היפות, לא קרה באדם שום שינוי ממשי, לא באירופה וגם לא בשום מקום אחר. העטיפה המתורבתת לא שינתה את טבע האדם מיסודו, והוא נותר יצור אגואיסטי מובהק. העובדה היא שתוך זמן קצר הצליח היטלר לסחוף אחריו מיליונים רבים ולבצע את זממו. מפחיד לחשוב כך, אבל אילולא ניסה היטלר לכבוש את אירופה בכוח הזרוע ובמקום זאת היה מפיץ את האידיאה שלו, בהחלט ייתכן שהיה סוחף אחריו די בקלות את היבשת כולה.

לכן אין מה לדבר על אדם נאור שצמח באירופה, ביחס לבני האדם ביבשות אחרות. לכל היותר, אירופה סיפקה מין דמות אדם בעל כיסוי חיצוני, יפה כביכול, אבל ממש וולגרי וללא שום פנימיות. בכל רחבי העולם ובמיוחד באירופה, משנה לשנה האגו של האדם המודרני רק גדל, אבל הוא יודע לכסות זאת בחכמה ובערמה, כפי שניתן לראות היטב בפוליטיקה ובתחומים נוספים.

הדבר היחיד שיוכל להציל את אירופה מקריסה טוטלית הוא הכרת צידה הפנימי של אותה חכמת ישראל, כלומר הכרת השיטה לתיקון טבע האדם שאותה מלמדת חכמת הקבלה. לא רק שימוש בשברירי רעיונות ממנה, אשר מהם התפתחה אירופה עד כה, אלא יישום מלא של השיטה בכל רמות הקשר שבין בני האדם.
בדיוק בזמן שבו אירופה מגלה שהיא חסרת אונים ואין באפשרותה לממש את האידיאלים היפים שלה, בימים שבהם היא נכבשת על ידי האסלאם הקיצוני שמציע לצעיריה אידיאלים זרים המזכירים לה את חשכת ימי הביניים - מתגלה חכמת הקבלה ברבים ומציעה פתרון. היא מלמדת כיצד להביא אל חיינו כוח טוב שיעזור לנו לצעוד ביחד אל חיים חדשים.

אין מדובר במשהו דתי או מיסטי, אלא בפיתוח היכולת להשתמש בכוח החיבור שנסתר בטבע. הוא פועל בכל אטום ובכל מולקולה, בכל גוף חי, מחבר בין ניגודים כמו פלוס ומינוס ומאפשר את התפתחות החיים. רק בינינו, בני האדם, הכוח המחבר הזה אינו מגולה. אבל אנחנו יכולים ללמוד כיצד לגלות אותו, איך להשתמש בו כדי להתחבר בטוב זה לזה.

כדי להגיע לחיבור נכון בין בני אדם, למימוש אמתי של אידיאלים כמו חירות, שוויון ואחווה, האדם עצמו צריך להשתנות. האדם עצמו צריך לעבוד על האגו שלו, להתעלות מעליו. לשם כך הוא זקוק לכוח מיוחד שיבוא ויתקן אותו, שישנה אותו. עד היום לא נזקקנו לכוח הזה, כי חשבנו שיקדמו אותנו הפילוסופיה, התרבות, החינוך, המדע והטכנולוגיה. כיום אנו מגלים שכל מה שפיתחנו מתהפך לרעתנו. נשק גרעיני מציף את העולם, ולוחמה כימית וביולוגית הפכו לדבר שבשגרה.

לראשונה בהיסטוריה, איננו נדרשים לשנות משהו בצורה חיצונית, כמו מערכת מדינית, שיטת ניהול חברתית וכיוצא בזה, אלא להשתנות בעצמנו, כבני אדם. כרגע, קשה אפילו לתפוס במה מדובר, כי זה כל כך שונה מכל מה שהכרנו.

אין המדובר ברכישת השכלה או ידיעה איך ראוי להתייחס לזולת, כפי שמציעות שיטות חינוך, מוסר, אתיקה וכיוצא בהן, אלא בהתעלותו של האדם אל מעל הטבע המקורי שלו. מעל האגו שלו. מדובר בקניית טבע שני, טבע של אהבה טהורה והשפעה טובה לזולת. כמו שבאופן טבעי האדם חושב אוטומטית על עצמו, כך עם הטבע השני הוא יחשוב על טובת הזולת. בכך אנו בוראים מעצמנו למעשה אדם חדש, ומעפילים לפסגת האבולוציה של רוח האדם.
לפי טבענו, אנו רוצים ליהנות מכל דבר. התאים שבנו, מערכת העצבים, המחשבות, הרצונות, המוח והלב, כל מה שיש בתוכנו בנוי כך שנרצה למלא את עצמנו בהנאה ותענוג. כך בנויים כל היצורים בטבע, אבל אצלנו הרצון ליהנות הוא חסר כל גבולות. בני אדם רוצים אוכל, מין, משפחה, כסף, כבוד, שליטה, ידע, וגם הרבה אחרי שספגו לתוכם את כל מה שדרוש להם כדי להתקיים, הם עדיין רוצים לבלוע את כל העולם. אולי אפילו אין להם צורך בכך, אבל בתת-ההכרה מניע אותם הרצון לקחת הכול, שלא יהיה לאחרים. זה בולט מאוד אצל מיליארדרים, שעד סוף החיים רודפים כמו מסכנים אחרי עוד אפס בבנק, ועוד אחד.

כזהו טבע האדם, אגואיסטי. רוצה לקבל הכול לעצמו, לא חושב על כלום חוץ מעצמו. ניסיון האיחוד האירופי הוכיח זאת היטב, הוא רק הגדיל עוד יותר את האגו של כל אומה ואומה. האם היום הצרפתים שונאים את הגרמנים פחות מקודם? אולי יותר. ולא רק ששונאים, הם גם מפחדים זה מזה. אילולא הבעיה עם המוסלמים שמכים בכולם כאחד, כבר מזמן האירופאים היו אוכלים אחד את השני.

מהפכה אמתית תתרחש רק אם נבין שעלינו להשתנות בעצמנו, מבפנים. אני לא יכול לשנות אף אחד מלבד את עצמי, ביכולתי רק לסייע לאחרים ללמוד להשתנות גם כן בעצמם. וכשהם יבצעו בעצמם את הפעולות הנדרשות להבאת הכוח הטוב שישנה את טבעם, הם ישתנו לטובה.

ולנקודה הכואבת, התעצמות האנטישמיות באירופה. השיטה לגילוי הכוח הטוב שבטבע הייתה נמצאת תמיד בקרב עם ישראל. באופן תת-הכרתי כל שאר העמים מרגישים זאת, הם מרגישים שאנו מסתירים מהם משהו, שיש בנו משהו מיוחד שאנו לא משחררים. ככל שהאגו האנושי גדל, ובאירופה הוא המפותח ביותר בעולם, כך גובר הצורך בשיטה לתיקון האגו ויצירת חיבור אמתי בין בני אדם. ואם אנו לא מספקים אותה, העולם בעצבים עלינו. אז אם רצוננו להרגיע מבלי לגלות שוב את פניה המכוערות של אירופה, כדאי שנתוודע בעצמנו מחדש אל חכמת ישראל המקורית, ונעביר אותה גם הלאה. ויפה שעה אחת קודם.

המאמר מבוסס על ראיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 762,763 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים".    

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content