Left Sidebar Content

אקטואליה

איש מערות, ופצצת אטום בידו

טכנולוגית התפתחנו יופי, חברתית כמעט ולא. העובדה שאנחנו לבושים חליפות ועניבות, מחזיקים טלפון חכם ביד ומדברים כמה שפות, עוד לא מרחיקה אותנו מהותית מהתקופה הברברית. 

אם פעם אכלו זה את זה, פשוטו כמשמעו, היום עושים זאת במגוון דרכים עדכניות. ביחסים בין אנשים, בין מגזרים, בין מדינות. בסביבה העסקית, בפוליטיקה, בתקשורת, בכבישים, ברשתות החברתיות. בעצם, איפה לא? בכל מקום אנשים עושים רק לביתם, ואם אפשר על הדרך גם לנצל ולהשפיל אחרים, אז בכלל התענוג מושלם.

תארו מול עיניכם מספריים פתוחות. הלהבים שלהם, אחד מסמל התפתחות טכנולוגית והשני התפתחות חברתית. כדי שהמספריים יוכלו לתפקד, שני הלהבים צריכים להיפתח ולהיסגר יחד, באופן סימטרי. הבעיה היא שקיבלנו לידינו יכולות אדירות אבל פנימית האדם לא התפתח, ברמת היחס שלו לזולת ולכל הטבע הסובב. כך נוצר פיגור בין מה שאנו מסוגלים טכנית לעשות, לבין מידת יכולתנו לברר מה נכון ומה לא. לא רק לאינטרס הפרטי והרגעי שלנו, אלא במבט רחב, בגדול. מה באמת יעשה לנו טוב, מה יאפשר לגדל את הילדים בנחת, בלי להתפוצץ מרוב חרדות ודאגות.

כיום החברה מלאה רעות חולות, שכולן גם יחד נובעות מהאגו המוגבר של האדם, שאין לו שום גבולות. מגיע לו הכול. אף אחד לא יגיד לו "לא". במקרה הצורך, הוא גם יצא לרחובות, ישבור חלונות ויבזוז חנויות, כפי שקרה לאחרונה בשיקאגו ובפורטלנד. אמריקה. ארץ החלומות.

כאוס מתפשט ברחבי העולם, במקביל לווירוסים ולמחלות. שרשראות הדבקה של התנהגויות ושל אופנות. לאן זה מוביל אותנו? אפשר לחזות? יש האומרים כי לחיים דינמיקה משלהם, ומה שצריך לקרות יקרה. אחרים סבורים שהטבע נתן לאדם את הפריבילגיה לחשוב מראש מה הוא רוצה להיות, ולכן התבוננות עמוקה יכולה לחסוך המון צרות.

מה שבטוח הוא שגם אנחנו, בני המין האנושי, קיימים בתוך מערכת הטבע, ובטבע יש חוקים מוחלטים. האבולוציה התחילה הרבה לפנינו, וסביר להניח שתימשך גם אחרינו. בראשיתה היה כאוס כללי, מפץ גדול, ואחר כך החלו הדברים להסתדר יותר ויותר. אטומים, מולקולות, גופים חיים, התקשרות של גופים חיים לחברות שונות, וכמובן התפתחות האנושות. ממבט-על, נראה שיש איזה מנוע נסתר בעמקי הטבע שכמו דוחף לחיבור, להשתתפות, להיקשרות של כל פרטי הטבע במערכת אחת.

מכאן עולה שאלה: האם נוכל גם אנחנו בני האדם להתאים את עצמנו לאותה המגמה? סביר להניח שאם נלך יחד עם מגמת ההתפתחות, יהיה נוח וטוב יותר לכולם. רק תארו לכם חברה מאוזנת, שמתקדמת יפה על שתי רגליים, עם שכל ורגש, עם יכולת פיזית ונפשית גם יחד, שברורה לה המטרה שאליה היא מתקדמת, והיא הולכת לקראתה בעיניים פקוחות.

"אינני יודע עם מה יילחמו במלחמת העולם השלישית", אמר בזמנו איינשטיין, "אבל ברביעית יילחמו עם מקלות ואבנים". זהו התרחיש שאליו ניקלע, אם נשב בחיבוק ידיים ולא נעשה דבר. ולא רק במישור הבינלאומי מדובר, אלא גם בתוך כל מדינה, חברה ומשפחה. בלי פיתוח היכולת להתעלות מעל האגו הפרטי וליצור הדדיות משלימה, לא יסתדר לנו שום דבר.

כדי לעצור את המין האנושי מסוג של הכחדה עצמית באה הקורונה לסדר את העולם גלובלית. היא שמה בפנינו כל מיני הגבלות, משילה מאיתנו עודפי משקל בדמות תעשיות מיותרות, מגדירה תבניות של עסקים חיוניים ובלתי חיוניים. אומרים גם שבדרך מחכים כבר וירוסים נוספים. בלית ברירה, נהיה מוכרחים להתאים את עצמנו לתנאי החיים החדשים. 

אחריות הדדית, התחשבות הדדית, תמיכה הדדית, כל אלה יהיו אבני היסוד של העולם המקושר. החברה תהיה אינטגרלית יותר, שוויונית יותר, שיתופית יותר. אנחנו נחיה בצורה עגולה, שתתאים למערכת הטבע כולה. במוקדם או במאוחר האבולוציה תביא אותנו לידי כך, ולכן מה שיוכל לעזור הוא תהליך חינוכי-חברתי-תרבותי שינחיל מעכשיו את התובנות של מחר. זהו הלהב השני של אותם מספריים, שכיום בכלל לא מחובר.

 נכתב בהשראת דברי הרב ד"ר מיכאל לייטמן

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content