Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה חברתית

אנחנו, הטבע והמהפכה הבאה

מתי מתרחשת מהפכה? מהו הגורם הפנימי שמניע אותה? מה יהיה אופייה של המהפכה הבאה?

כאשר אנשים לא מסוגלים לסבול יותר את אופי הקשרים שקיימים ביניהם, הם קמים ומשנים אותם. וכמו שהתפתחו הדומם, הצומח החי והאדם, כך גם בהתפתחות החברה האנושית יש שלבים אבולוציוניים דומים.

גם בימי קדם היה קשר בין אנשים, אבל עדיין אי אפשר לקרוא לזה חיי חברה. הנקודה שבה מתחילה להתקיים חברה, זה כשמופיע באדם רצון אגואיסטי ליהנות על חשבון הזולת. כל אחד נדחף לנצל את השני, ומתוך כך מגדירים צורת יחסים מסוימת שתאפשר התנהלות חברתית. זו יכולה להיות התקשרות של אדון ועבד, בעל בית ופועל, התקשרות עסקית בין שני גורמים עצמאיים, וכיוצא בזה. 

במבט רחב רואים שמהפכת הכתיבה והקריאה העלתה את האדם מעל גבולות הזמן. פתחה את האפשרות לכתוב משהו לדורות הבאים, לקרוא מה שכתבו דורות קודמים. זו כבר לא מסירת מידע בעל פה מאדם לאדם, שמי יודע באיזו צורה תעבור הלאה, למי בדיוק, ואם בכלל, אלא פעולה שמותירה חותם. השאיפה הזו לפרוץ את המגבלות, לעשות מעצמנו משהו בלתי מוגבל, היא זו שדחפה אותנו להתפתחויות חדשות.

המנוע האנושי הוא הרצון לקבל הנאה ותענוג, הרצון ליהנות, קוראים לו גם אגו. כל הזמן הרצון ליהנות מתפתח, ובכל דרגת התפתחות שלו אנחנו מרגישים דחף גדול יותר להרגיש את החיים ביתר עוצמה, לשלוט בעולם, למלוך, להיות מעל מקום, תנועה וזמן, מעל כל ההגבלות שהטבע שם. 

כיום, אחרי כל הגילויים והמהפכות, הגענו למצב מורכב מאוד. מצד אחד אנחנו יכולים בלחיצת כפתור לדבר עם כל אדם בעולם, לצאת לחלל, לחדור לעומק האטום, ועוד ועוד. מצד שני בתקתוקי מקלדת אנחנו יכולים להחריב את כדור הארץ, כמו גם להרוס את חייו של מישהו ברשתות החברתיות. 

ההתפתחות האדירה שעברנו משך דורות הביאה אותנו דווקא לגלות שבעצם אנחנו מוגבלים מאוד. לכאורה בכוחנו לעשות הכול, לבנות למין האנושי גן עדן עלי אדמות, אבל בפועל העולם נמצא במשבר אחד גדול. אין אושר, אין משמעות, אין עתיד. אנחנו דומים לזקן שמסתכל לאחור ואומר לעצמו בצער: על מה בזבזתי את החיים?

ההכרה במוגבלות שלנו היא שתקדם אותנו למהפכה הבאה, שתהיה הגדולה והחשובה מכולן. מהפכה בצורת הסתכלות שלנו על החיים, על העולם.

עד כה חשבנו שאנחנו נמצאים מעל הטבע, יכולים לעשות מה שנרצה עם הדומם, הצומח והחי, לנצל את הטבע כמה שיותר, לעשות בחברה האנושית כל מה שרק נחליט. היום מסתבר שהגישה הזו הביאה אותנו למבוי סתום, ואין לנו מושג לאן מתקדמים מכאן.

השינוי הגדול שאליו הכוחות האבולוציוניים דוחפים מחייב מהפכה ביחס שלנו למערכת הטבע הגדולה. את הטבע אפשר להכיר לעומק רק אם מבינים שהוא מעלינו, שיש בו חוקים נוקשים שמנהלים גם את התפתחותנו. אומנם איננו מכירים אותם עדיין, אבל הם שמגדירים מה תהיה צורת הקיום הבאה שלנו, אילו יחסים יהיו בין בני האדם, ובין המין האנושי לסביבה האקולוגית. כדי שנוכל לגלות את כל זאת עלינו ללמוד איך להיכנס לתוך הטבע, להיכלל בו, להתקשר אליו לפי פרוטוקול ההתקשרות הכללי שמתקיים בו. 

במה מדובר? בגדול, כל חלקי הטבע מקושרים זה לזה בצורה אינטגרלית, בהשלמה הדדית, בהרמוניה. טבעו האגואיסטי של האדם מנוגד לזה לחלוטין, ולכן העתיד שלנו תלוי בכך שנדע איך לשאוב מעמקי הטבע כוחות שיעזרו לנו להפוך את היוצרות הפנימיים שבנו. כוחות שיפתחו בנו את היכולת להיות אינטגרליים, מחוברים, משלימים. ככל שנתקדם במחקר הזה נגלה מנגנון אדיר שנפתח בפנינו, מערכת ניהול של כלל המציאות. ממנה באים החיים, ממנה באות פקודות הפעלה לכל היצורים, ממנה באה הגדרת היעד הסופי של התפתחותנו כיצורים תבוניים.

אכן כן, אנחנו בהחלט יכולים לפרוץ את כל מגבלות התפיסה, אלא שבדרך נצטרך להבין מה זה אומר להיות שלמים ונצחיים. שיהיה לנו בהצלחה!

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 330 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content