Left Sidebar Content

אקטואליה | משבר כלכלי | מאמרים נוספים בנושא כלכלה

אסטרטגיה של הפסד ידוע מראש

הדבר החכם ביותר שיכול לעשות היום נתניהו הוא ללמוד מהשגיאות שנעשות מעבר לים, ולנקוט באסטרטגיה כלכלית חדשה, כלומר להשקיע במשאב היקר ביותר שיש בידיו - באנשים ובמערכות החברתיות
מאת: אלי וינוקור

השבוע חשף ראש הממשלה הנכנס את האסטרטגיה שלו להתמודדות עם המשבר הכלכלי. "המשק הישראלי", אמר נתניהו, "משול לספינת מרוץ קטנה ששטה בין ספינות גדולות". בזמן שספינות הענק נאבקות ב"סופות רעמים גדולות המתנהלות סביבנו", היזמות והחדשנות של מדינתנו הקטנה, הם שיביאו את הפריצה המיוחלת.

אלא שבתוך כל סערת הרגשות והמולת הקרב, חמק מעיניו של נתניה פרט אחד קטן: כללי המרוץ השתנו. נתניהו, כחסיד מובהק של הגישה הקפיטליסטית הקלאסית, מתקשה כנראה להשלים עם העובדה שהשיטה הזו כבר לא עובדת. במקום להתאים את עצמו לעולם החדש, הוא מנסה לפתור את המשבר של היום בכלים של אתמול.

בעולם הגלובלי שמתגלה עכשיו לעינינו, אין למדינות את החופש לנקוט באסטרטגיה שמנותקת משאר העולם. המשבר הנוכחי, שהתחיל מתאוות בצע ואנוכיות והדרדר למצב של חסר אמון מוחלט בין כל המערכות הקיימות, לא יסתיים עד שדפוסי המחשבה האגואיסטים יפנו את מקומם לשותפות ולהדדיות. חוסר היכולת של הממשל האמריקני להתמודד עם המשבר באמצעים הלוקאליים שעבדו בעבר, רק מוכיח שהגישה חייבת להשתנות.

הדבר החכם ביותר שיכול לעשות היום נתניהו הוא ללמוד מהשגיאות שנעשות מעבר לים, ולנקוט באסטרטגיה כלכלית חדשה, כלומר להשקיע במשאב היקר ביותר שיש בידיו - באנשים ובמערכות החברתיות.

לצד טיפול ראשוני במוקדי השריפה המידיים, חייבת הממשלה ברשותו להתחיל לטפל גם בשורשי המשבר, ולשקם את היחסים בין האנשים. ברגע שאלו ישתקמו, תשתקם גם הכלכלה, כי כל מהותה כענף במדעי החברה, הוא האנשים. במילים אחרות, היזמות והחדשנות של המדינה הקטנה שלנו, לא צריכים להתבטא ב"לעקוף בסיבוב את כל הספינות האחרות", אלא דווקא בהחייאות המסר של אהבת הזולת שקרם עור וגידים בעם ישראל, אך נשכח לאורך הדורות. איחוד העם צריך להיות האג'נדה המרכזית על שולחנה של הממשלה החדשה, ולא רק בגלל המילים היפות. המציאות הנוכחית, שבה כל אזרחי העולם תלויים זה בזה, אינה משאירה לנו ברירה אחרת.

המשק הישראלי יוכל להצליח רק אם ראשיו יקראו נכון את המפה הגלובלית. ובמצב של היום, המפה הזו דומה מאוד לגלגלי שיניים - כשגורלה של כל מדינה תלוי לחלוטין בסיבובים התקינים של כל המדינות האחרות. נתניהו אמנם דיבר לאחרונה רבות בשבח האיחוד, אלא שהאיחוד הזה לא יכול להסתכם רק ברמה הפוליטית. עליו להתחיל מהעם. וכשמדברים על איחוד, כפי שציין סטנלי פישר בתחילת השבוע, "הכול מתחיל מחינוך". כדי להוציא את המדינה מהבוץ על כל אחד מאיתנו להבין שהצלחתו האישית תלויה לחלוטין באנשים אחרים. ככל שנפנים את עוצמת הקשר ההדדי בינינו, נוכל להחזיר את האמון למערכת.

אם ברצונו של נתניהו לנווט את המדינה בהצלחה, עליו להבין שחינוך הוא יותר מתיק בממשלה. חינוך לערכים שעליהם העם שלנו נוסד, הוא האסטרטגיה הכלכלית היעילה ביותר שבה הוא יכול לנקוט. המרוץ האמיתי שלו ושלנו הוא נגד האנוכיות וצרות העין שקורעים אותנו לגזרים. במרוץ הזה, רק ההבנה שכולנו נמצאים באותה סירה, תוכל לנצח.

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>hafatza</p><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content